Na októbrovom mestskom zastupiteľstve boli poslanci informovaní, ako prebieha verejné prerokovanie územného plánu mesta.
Podľa primátora Banskej Bystrice Ivana Saktora je to dôležitý proces a považuje ho za nad-štandardne pripravený.
„Umožnili sme aj občanom vstúpiť do tohto procesu,“ povedal primátor Ivan Saktor. „Väčšina koalície chce, aby sme v polovici roku 2009 prijali tento vážny dokument rozvoja mesta pre obdobie 30 – 50 rokov. Opozícia, ktorá mala vo svojom volebnom programe, že chce, aby bol schválený územný plán, ako keby ho torpédovala a snaží sa, aby nebol schválený v tomto volebnom období,“ povedal Saktor.
Predseda Banskobystrickej alternatívy Pavol Katreniak primátorove slová nepotvrdil.
„S myšlienkou nového územného plánu pre Banskú Bystricu prišla v minulom volebnom období práve členka nášho poslaneckého klubu Ľudmila Priehodová. Už len preto by bolo nelogické, keby sme jej nápad torpédovali,“ povedal Pavol Katreniak. „Faktom je, že je to práve mesto, čo celý proces prijímania nového územného plánu naťahuje. Koncept ÚPN odovzdal jeho spracovateľ ešte vo februári minulého roku, čiže pred rokom a pol. Očakávali sme, že koncept predložia na verejné pripomienkovanie v čo najkratšom čase. Namiesto toho pán primátor Ivan Saktor určil, že treba spracovať ešte jeden variant. Práve tento – tzv. rozvojový variant – počíta s obrovským zahusťovaním mesta.“
Banskobystrická alternatíva sa spojila s renomovanými architektmi, expertmi na dopravu i zeleň, aj z externého prostredia.
„Zozbierali sme a spracovali množstvo pripomienok, vylepšení a nápadov. Doručili sme ich na Mestský úrad s cieľom, aby bol nový územný plán vypracovaný profesionálne, podľa požiadaviek Banskobystričanov, a nie na základe pohľadov nejakých skupín, ktoré napríklad zelenú plochu v meste považujú za mŕtvu plochu.“
Poslanci sa na mestskom zastupiteľstve dohodli, že vytvoria expertnú nezaujatú komisiu z odborníkov na urbanizmus, stavebníctvo a dopravné systémy, aby pomohli mestským úradníkom objektívne a kvalitne vyhodnotiť každú pripomienku podanú občanmi.
Do procesu pripomienkovania sa zapojila aj občianska inciatíva Občania mestu. Upozorňuje, že podľa predloženého konceptu sa počíta s ďalším zahusťovaním existujúcich plôch na úkor parkov a zelene. Mesto nemá vypracovaný general dopravy a navrhované riešenie dopravy preto podľa nich vychádza iba z odhadu. Podľa Ivana Rončáka problematika dopravy v koncepte ÚPN nie je založená na názoroch odbornej verejnosti, je nekoncepčná a neprofesionálna. Žiadajú mesto, aby pri pokračujúcej výstavbe trvalo na zachovaní charakteru a kultúrno-historického dedičstva mesta, bez hrubých zásahov do jeho panorámy. Podľa informácií hovorkyne mesta Moniky Pastuchovej na konci novembra chystá mesto neformálne stretnutie o prvých základných informáciách súvisiacich s podanými pripomienkami.