S rastúcimi cenami plynu sa obyvatelia obcí z okolia Banskej Bystrice a Horehronia pasujú po svojom. Predajná je na 90 percent plynofikovaná, no obyvatelia využívajú skôr alternatívne spôsoby kúrenia. „Ľudia u nás kúria väčšinou drevom alebo uhlím, prípadne elektrinou,“ povedala starostka obce Tatiana Čontofalská.
Každý podľa toho, na čo má
Pani Jolana z Valaskej kombinuje kúrenie drevom a elektrinou. „Plyn mám, ale je drahý. Drevo je lacnejšie, kupujem ho od obecného urbára.“ Podobne, ako pani Jolana, je na tom aj veľa iných obyvateľov nielen z Valaskej. „Každý kúri podľa toho, na čo má. Tí, čo majú dosť peňazí, kúria plynom,“ vysvetľuje ďalej pani Jolana.
Dediny sú obklopené lesmi, takže odpadového dreva je k dispozícii dosť. Ceny za kubický meter sú rôzne. Pohybujú sa v rozpätí od 600 do 1000 korún (20 až 33 eur). Niektoré obce nemajú plynofikáciu vôbec. „U nás plyn nie je. Kúri sa väčšinou drevom alebo uhlím. Obľúbené začínajú byť krby,“ povedal starosta Starých Hôr Ján Kováč.
Bez plynu je aj obec Ráztoka. Obyvatelia, podobne ako v iných dedinách, kupujú odpadové drevo z urbára. Jedným z nich je aj pán Jozef Hojčuš. „Kúrim drevom a uhlím. Na zimu potrebujem asi desať metrov dreva a pätnásť metrov uhlia,“ hovorí pán Hojčuš. Ľudia si síce kupujú plynové bomby, ale tie využívajú hlavne na varenie. Obľúbené sú tiež elektrické konvektory, a aj tu sa rozširujú krby.
⋌