Rakovina pľúc je progresívne ochorenie, ktoré zásadne zhoršuje zdravotný stav a ohrozuje život pacienta.
„Ročne zomrie na rakovinu pľúc milión dvestotisíc až milión tristotisíc ľudí,“ hovorí Darina Sedláková, riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku. „Tento počet je rovnaký ako štatistika úmrtí v súvislosti s rakovinou prsníka, hrubého čreva a prostaty dohromady. Zaradila sa medzi najzhubnejšie druhy onkologických ochorení.“
Vážnosť ochorenia potvrdzuje aj záujem odborných kruhov. „Za posledné štyri roky sa vo svete uskutočnilo najviac skríningových projektov práve v súvislosti s rakovinou pľúc,“ povedal Peter Beržinec, klinický onkológ Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre.
Vývoj lieku už majú v programe všetky známe farmaceutické firmy, hovorí.
Príčiny sú známe
Najčastejšie spomínaným dôvodom rozvoja rakoviny pľúc je fajčenie. U aktívnych fajčiarov je trojnásobne vyšší predpoklad, že ochorenie vznikne.
Podobný problém však môžu mať aj nefajčiari, najmä ak sa často pohybujú v prostredí zamorenom škodlivinami. „Často sa podceňuje riziko u pasívnych fajčiarov. V skutočnosti však tvoria až 30 percent pacientov s rakovinou pľúc,“ upozorňuje Sedláková.
Dedičnosť zvyšuje riziko
K ďalším rizikovým faktorom patrí dedičnosť, ktorá riziko zvyšuje dvoj- až trojnásobne, a prítomnosť azbestu, radónu, chrómu, vinylchloridu, niklu a iných škodlivín na pracovisku. Stres a depresia, ktoré znižujú imunitu organizmu, vytvárajú tiež predpoklady pre rozvoj ochorenia.
K rizikovým patria aj pacienti s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, napríklad chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, pľúcnou fibrózou alebo tuberkulózou.
Príznaky netreba podceniť
Typickým príznakom choroby je dlhotrvajúci, úporný a suchý kašeľ. „U fajčiarov môže byť signálom zmena charakteru kašľa. Vznikom ochorenia je častejší a intenzívnejší,“ vysvetľuje Beržinec.
Symptómom býva aj bolesť v hrudníku, najmä pri nádychu a kašľaní, dýchavičnosť, únava, nechutenstvo, strata hmotnosti, ale aj vykašliavanie krvi. „Títo pacienti mávajú chrapľavý hlas alebo problém so syndrómom hornej dutej žily, čo sa prejaví zväčšením krčných žíl a neskôr opuchom tváre a krku,“ hovorí onkológ.
Liečba súvisí so štádiom ochorenia. Vo včasnom štádiu sa nádory dosahujúce veľkosť asi do troch centimetrov dajú odstrániť. V ďalšom štádiu sa podľa Beržinca niektoré prípady dajú len ťažko operovať, lebo nádor zasahuje do pažeráka alebo priedušnice. Liečia sa chemoterapiou a rádioterapiou.
Neskôr sa môžu objaviť metastázy
V pokročilom štádiu choroby sa vyskytujú aj vzdialené metastázy. Prognózy sa vtedy výrazne zhoršujú, preto je dôležité prísť k odborníkovi čo najskôr.
„V takom prípade volíme biologickú terapiu. Tieto lieky pôsobia cielene na nádorové bunky a bránia im v raste a množení,“ hovorí onkológ. Monoklonálna protilátka brzdí novotvorbu ciev, ktoré sú nevyhnutné pre vyživovanie nádoru, vysvetľuje.