„V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma sezónami chrípky, zatiaľ má ten výskyt ochorení podobný priebeh, mierne stúpa,“ hovorí Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
„Sledujeme dve skupiny ochorení. Akútne ochorenia horných dýchacích ciest ľahšieho charakteru, a z toho vyčleňujeme ochorenia, ktoré sa klinicky podobajú chrípke. Pre chrípku je typická vysoká teplota, min. 38 stupňov Celzia, bolesti svalov, celková únava, bolesti hlavy, nádcha, kašeľ. Nie každé prechladnutie musí byť chrípka,“ pokračuje Avdičová.
Počas tejto jesene sa k nám zatiaľ vírus nedostal. „Klasické ochorenie chrípky sme zatiaľ na Slovensku nezaznamenali, ale v Európe, najmä v severských štátoch, už zaznamenali ojedinelé prípady nákazy, takže sezóna nastupuje,“ povedala Avdičová.
Rovnako ako rastie výskyt chrípky, rastie i záujem o očkovanie. „Každý rok sa zvyšuje záujem o očkovanie. Ľudia, ktorí sa raz nechajú zaočkovať a nedostanú chrípku, potom chodia pravidelne,“ hovorí praktická lekárka pre dospelých Andrea Michelčíková.
Zvyšuje sa aj počet vakcín dovezených na Slovensko. „Vlani bolo zaočkovaných 11,5 percenta populácie. Tento rok by sa mohlo dať zaočkovať 18 až 19 percent. Dovezených bolo až milión vakcín,“ povedala Avdičová.
Chrípková sezóna bežne trvá od začiatku októbra do konca marca. V poslednej dobe to však nie vždy platí. „Niekedy sa očkovalo od polky septembra do konca novembra. Teraz sa tá hranica posúva až na január, pretože aj tie epidémie sa posúvajú.“
Tí, ktorí sa ešte túto jeseň nedali zaočkovať, majú teda ešte možnosť. „Vírus chrípky tu zatiaľ nie je, takže je tu šanca sa ešte zaočkovať a ľudia by to mali využiť, najmä preto, že všetky poisťovne plne hradia toto očkovanie. Ľudí mýli, že je teplo, ale to neznamená, že chrípka nebude,“ povedala Avdičová.