Dôvodov je viacero. „Často sa stáva, že pacient ochorie, ale nie na chrípku, a pripíše to očkovaniu. Tak vznikajú potom fámy o škodlivosti očkovania,“ hovorí lekárka Andrea Michelčíková.
Vlastná imunita nestačí
Mnohí sa domnievajú, že imunitný systém ich dostatočne ochráni. „Chrípka je veľmi nákazlivá a z hľadiska pacienta je očkovanie dôležité. Človek si vytvára imunitu proti tomu vírusu, ktorý prekonal, lenže tým, že chrípkový vírus mutuje, tak človek môže dostať chrípku každý rok,“ vysvetľuje Michelčíková.
Na Slovensko sa vakcíny dovážajú zo zahraničia. „Používame také vakcíny, ako aj všetky vyspelé krajiny. Na ich výrobu sa využívajú tie vírusové kmene, ktoré spôsobili chrípku minulý rok. Takže sa každý rok aktualizujú,“ hovorí Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Lekári tvrdia: Vedľajšie účinky nie sú vážne
„Očkovanie sa v prvom rade odporúča malým deťom, starším ľuďom a oslabeným jedincom, to znamená alergikom, cukrovkárom, ľuďom s kardiovaskulárnymi ochoreniami,“ hovorí Michelčíková.
Niektoré vakcíny sa pestujú na vaječných bielkach. Pre ľudí alergických na vajcia lekár predpíše iný typ vakcíny.
S očkovaním sú späté aj vedľajšie účinky. „Jedná sa len o nezávažné riziká, ako nejaký opuch po vpichu, alebo malátnosť, bolesť svalov, hlavy. Tieto účinky sa vyskytujú asi pri 15 percentách očkovaných,“ povedala Michelčíková.