BANSKÁ BYSTRICA. „Tie hromadné prepúšťania nemáme v takom rozsahu, aby sme robili nejaké zvláštne programy. Zatiaľ máme nahlásené prepúšťanie zo Slovenskej pošty, to bolo nahlásené už vo februári, a v podstate do evidencie nám prišlo 21 ľudí. Z Biotiky sa nám do evidencie dostalo 20 ľudí,“ hovorí Katarína Droppová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Bystrici.
Ostatní zamestnanci si našli prácu. „Napríklad ľudia z Biotiky sa uplatnili v Dubovej, ktorá vtedy prijímala ľudí. Väčšie starosti nám robí firma Belamo, ktorá prepustí 85 ľudí,“ vysvetľuje Droppová.
Slovenka nahlásila hromadné prepúšťanie 131 zamestnancov, to však bude prebiehať až do budúceho roka a na Úrade zatiaľ nemajú v evidencii, koľko ľudí ostane úplne bez zamestnania. „Pri každom hromadnom prepúšťaní, ktoré máme nahlásené, ideme k zamestnávateľovi, pokiaľ má záujem, a informujeme ľudí o tom, čo môžu čakať od Úradu práce, aké sú voľné ponuky pracovných miest.“
Nezamestnanosť v Banskej Bystrici pomerne nízka. Podľa septembrových štatistík bolo v okrese 2624 nezamestnaných (4,62 %). Banskú Bystricu by teda zatiaľ nedostatok pracovných príležitostí nemal ohroziť.
„Zamestnanosť v okrese Banská Bystrica je podmieňovaná veľkým počtom menších výrobných firiem, firiem zabezpečujúcich obchodnú činnosť a rôznych inštitúcií, ako sú Univerzita Mateja Bela, Rooseveltova nemocnica, mestské inštitúcie, rôzne administratívne inštitúcie, peňažné ústavy a podobne. Samozrejme, nie všetci sa hneď uplatnia na trhu práce. Niektorí chcú podnikať, niektorí si chcú oddýchnuť. My doporučujeme, aby sa ľudia po strate zamestnania hneď snažili uplatniť sa na trhu práce, lebo čím dlhšie zostávajú v evidencii nezamestnaných, tým je šanca nižšia,“ povedala Droppová.
Finančná kríza sa u nás zatiaľ neprejavila do takej miery ako v zahraničí, kde pracujú aj ľudia z tohto regiónu. Otázkou teda ostáva, ako bude situácia vyzerať, ak sa títo ľudia začnú vracať domov.