BANSKÁ BYSTRICA. Zdravotný stav slovenskej študentky čínštiny Lenky Kucharíkovej je aj po piatich mesiacoch od uštipnutia komárom na Taiwane bez výraznejších zmien. Lenka sa nakazila japonskou encefalitídou a stále leží v kóme.
Martin Okáľ z Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny tvrdí, že stav Lenkinho vedomia je na takej istej úrovni, ako keď ju pred dvomi mesiacmi priviezli z Taiwanu. „Z rôznych správ vieme, že sa ľudia prebrali z kómy po rokoch. Je možné, že Lenka niečo vníma, ale nevie vyjadriť, čo cíti,“ povedal Okáľ.
Domáca liečba?
Jozef Valky, primár oddelenia, na ktorom je Lenka, ešte pred mesiacom hovoril o možnosti domácej liečby. Bolo by to možné, napojili by ju na ventilátor, s ktorým dýcha aj teraz. Nemocnica o tomto kroku zatiaľ intenzívnejšie neuvažuje.
Rodina a Lenkini kamaráti sa pri nej striedajú každý deň. Brat Martin je optimista. Domáce liečenie však podľa neho vôbec neprichádza do úvahy. „Nevieme, čo bude ďalej. Badáme nejaké zlepšenia. Zdá sa mi, že trochu viac vníma, asi vie, že sme tam. Aj ruku nám už stisne,“ povedal.
Pomoc z Taiwanu
O Lenkin zdravotný stav sa zaujímajú aj predstavitelia Taiwanu. Robert Chen, vedúci reprezentačnej kancelárie z Tajpeja, prišiel uplynulý týždeň do banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice, kde sa študentka lieči. Taiwančania darovali nemocnici prístroj približne za 100-tisíc korún (asi 3320 eur), ktorý bude monitorovať Lenkine vitálne funkcie. Predtým dali nemocnici polohovateľné lôžka za milión korún (33 200 eur).
Lenka študovala na Taiwane tri a pol roka čínštinu. Dva týždne pred návratom na Slovensko išla na výlet, kde ju pravdepodobne poštípal komár. Japonská encefelitída zanechala na mozgu trvalé následky, z najhoršieho je však podľa lekárov vonku. Jej stav je momentálne stabilizovaný.