Mužská reprezentácia v biatlone sa v týchto dňoch už pripravuje na sezónu vo švédskom Idre. Hurajt a Marek Matiaško majú vďaka svojmu postaveniu v šesťčlennom družstve istú miestenku v kvartete, ktoré môže nastúpiť v peletóne pre Svetový pohár.
Zvyšní štyria - Miroslav Matiaško, Matej Kazár, Dušan Šimočko a Martin Otčenáš si to rozdajú o zostávajúce dve voľné pozície v internej kvalifikácii na konci tohto týždňa.
Pavol Hurajt patrí medzi opory slovenskej biatlonovej reprezentácie. Tridsaťročný člen KB Osrblie získal v minulej sezóne na MS 14. miesto v šprinte na 10 km, 19. v pretekoch s hromadným štartom na 15. km a bol aj člen štafety na 4x7,5 km, ktorá finišovala na 9. mieste. V seriáli Svetového pohára obsadil 56. miesto so 44 bodmi a pripísal si tretie víťazstvo v ankete SZB Kráľ biatlonovej stopy.
Hurajt už vie aj to, ako chutí pocit na stupni víťazov v pretekoch Svetového pohára, pred piatimi rokmi bol tretí v Osrblí a vo Fort Kente. Vo februári oslávil 30. narodeniny a ako sa hovorí, je v najlepšom biatlonovom veku. ,,Celú letnú prípravu som absolvoval v maximálnom nasadení. Kopíroval som model najúspešnejšej sezóny v kariére. Aj zdravotne sa cítim veľmi dobre. Prípravu som absolvoval sám, ale v kontrolných pretekoch som zabehol najrýchlejšie časy a aj súťaž v Nemecku ukázala, že v lete máme na najlepších svetových biatlonistov,“ povedal Hurajt.
Oproti najúspešnej sezóne 2003/04 sa v minulej rozbiehal pomalšie, najlepšie výsledky dosiahol v záverečných podujatiach zimy. ,,Väčšinou mi forma gradovala až v marci, len v spomínanej úspešnej sezóne som už v decembri stál na stupňoch víťazov. Teraz to chcem vyšpekulovať tak, aby som si celú zimu udržiaval výkonnosť na vysokej úrovni,“ dodal Hurajt.
Slovenský reprezentant absolvoval letnú prípravu sám pod vedením trénera Sanitru, trikrát bol na ľadovci Dachstein. ,,Strelecký tréning som robil väčšinou po atletickej príprave, ale som zatiaľ spokojný. Som naozaj individualista, vyhovuje mi to a nemenil by som. Dokážem si všetko odkontrolovať, pobehal som si úseky, odmeral, otestoval sa v pretekoch. Dôkladne si všetko zapisujem a viem posúdiť, či je niečo dobré, alebo nie. Chalani trénovali v tuneli vo Švédsku, ja som si zasa zvolil model sezóny, z ktorej som veľa vyťažil v zime 2003/2004. Tréningy som si dôkladnejšie premyslel, nepreháňal som záťaž, no bez nejakej úľavy. Rovnako ako všetci chalani som sa ešte na konci septembra mohol bez problémov porovnávať so svetovou špičkou. Teraz bude asi najväčší problém plynulý prechod na sneh, ustrážiť si tréningy a zvládnuť hneď úvod Svetového pohára.“
Hurajt vletel do svetovej špičky v roku 2003, o necelé dva však z nej podobne rýchlo vycúval. Najväčší prepad zaznamenal na svetovom šampionáte v Hochfilzene 2005, kde od neho biatlonová verejnosť veľa čakala. ,,Veľa som o tom rozmýšľal. Zistil som, kde boli nedostatky, a teraz ich odstraňujem. Potrebujem kvalitnejšie trénovať, zväčšovanie objemov nezaručuje dobré výsledky.“
Nasledujúca sezóna je predolympijská, ktorá veľa naznačí v oblasti ambícií na najsledovanejšom podujatí. ,,Výsledkovo sa chcem presadiť vo svetovej špičke. Od toho sa odvíja popularita, a aj financie na ďalšiu prípravu na ZOH.“
Hurajt býva vo Vysokých Tatrách spolu s manželkou Jankou, ktorú si zobral len v septembri tohto roku. Pri tréningoch v prírode, medzi Pribylinou a Štrbou, zažíva často napäté chvíle, keď sa na neho môže vrhnúť medveď. ,,Ženba mi v tréningoch nepomohla, manželka za mňa nič neodbehne, no dodáva mi psychickú vyrovnanosť. Niekto by si pomyslel, že bežiac pri tréningových potulkách v medvedích stopách vyplavím adrenalín a môžem preto vyšperkovať tempo, no ja to tak nevnímam. Neustále mám oči na stopkách, zrak mi poletuje od kríka ku kríku, od stromu k stromu, nedokážem sa naplno sústrediť na samotný beh. Našťastie som zatiaľ útok medveďa neodrážal.“