Michal získal ocenenie na mnohých domácich i zahraničných akordeónových festivaloch a súťažiach. Je držiteľom Diplomu ministra školstva za mimoriadne úspešnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Vystupuje ako sólista s orchestrom Konzervatória J. L. Bellu a s Košickým akordeónovým orchestrom Vladimíra Čuchrana.
Koncertuje doma aj v zahraničí, pričom jeho repertoár je široký – diela od čias baroku až po súčasnosť.
Aj napriek časovej zaneprázd-nenosti pred finále nám veľmi rád odpovedal na naše zvedavé otázky.
Ako ste sa dostali k hre na akordeón a ako dlho na ňom hráte?
- K akordeónu som sa dostal vďaka ľudovej hudbe. Počul som hrať ľudové piesne akordeonistov v Heľpe a veľmi sa mi to páčilo. Najprv ma učil ocino a potom som sa prihlásil do Základnej umeleckej školy v Heľpe. Začal som v deviatich rokoch.
Kde momentálne pôsobíte?
- Študujem na Doktorandskom štúdiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Mgr. art. Vladimíra Čuchrana. Učím na Súkromnej základnej umeleckej škole Róberta Tatára v Banskej Bystrici. Vo štvrtok som hral v Štátnej Filharmónii v Bratislave. Chystám sa okrem toho na Benefičný koncert v kostole v Nových Zámkoch, potom opäť do Štátnej Filharmónie v Bratislave na Vianočný koncert. Nahrnuli sa mi ponuky vystúpiť pre rôzne firmy budem ich absolvovať podľa toho, ako budem stíhať.
Každý rok organizujete benefičný koncert na pomoc onkológii v Banskej Bystrici. Je to tak aj tento rok?
- Samozrejme. Benefičný koncert bude v apríli, tak ako každý rok. Neviem presne kde, bol by som rád, keby sa uskutočnil v Štátnej opere. Zatiaľ neviem, koho pozvem ako hostí, ale budeme sa s organizátormi snažiť o nezabudnuteľný zážitok pre divákov.
Koncert organizujem s pomocou pána Augustína Rosu - môjho dobrého priateľa a samozrejme v spolupráci s občianskym združením Svetielko nádeje.
V poslednom rozhovore v MY novinách ste spomínali, že chcete rozvíjať akordeonistiku v Banskej Bystrici. Ako je to po roku, darí sa vám?
- Rozvoj akordeonistiky je podľa mňa na správnej ceste. Veľmi tomu pomôže aj moja účasť v šou Slovensko má talent. To bol hlavný môj cieľ v tejto televíznej súťaži. Dúfam, že mladé talenty nielen v Banskej Bystrici, ale aj na celom Slovensku zaujme tento nástroj a za pár rokov to prinesie prvú úrodu.
Čo sa týka mňa osobne, oslovujem mnoho ľudí - hlavne rodičov malých detí - potencionálnych talentov. Z náboru potom vyberám tie najtalentovanejšie, každému však treba dať šancu. Veľmi si vážim, ak talentované dieťa prejaví záujem o hru a pracuje na sebe od začiatku štúdia. Je to krásna práca, veľmi ma baví a napĺňa.
Máte za sebou úspechy v nejednej medzinárodnej súťaži. Ktorý z nich je pre vás naj?
- Vážim si rovnako všetky úspechy, ale aj neúspechy. Neúspech je pre mňa potrebný takisto ako úspech. Riadim sa mottom: „Je krásne vedieť vyhrať, krajšie je naučiť sa prehrať“.
Ako a kedy vo Vás skrsla myšlienka ísť do Slovensko má talent?
- Prihlásil ma kamarát zo Slovenského rozhlasu Ľubo Kovačech a som mu za to vďačný.
Verili ste, že sa dostanete až do finále?
- Neveril, myslel som si, že národ posunie iné talenty. Veril som však vo svoje vlastné sily. Som vďačný všetkým ľuďom, ktorý mi poslali hlas. Veľmi si to vážim.
Ak vyhráte tri milióny, čo s nimi plánujete urobiť?
- Ak by som náhodou vyhral, tak značnú časť sumy venujem na Detskú onkológiu v Banskej Bystrici. Ostatné peniaze použijem na ďalší svoj rozvoj v rámci hudby.