„Projekt vznikol na základe dohody Múzea SNP v Banskej Bystrici, Vojenského historického ústavu v Bratislave, Historického ústavu SAV a Slovenskej národnej knižnice v Martine. Budeme v nej prezentovať osobnosti, ktoré pôsobili na Slovensku v tomto období. Zahrnie aj tých, ktorí boli nútene v emigrácii a mali určitý vplyv na dianie u nás. Bude to vynikajúca pomôcka pre študentov, ale aj pre učiteľov základných, stredných a vysokých škôl. Je to náš prínos do objasňovania dejín 2. svetovej vojny,“ povedal Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP.
Historici budú pracovať s heslárom, ktorý obsahuje údaje o vyše 2100 osobnostiach. „Do projektu sa zapojí asi 200–250 ľudí. Budeme spolupracovať aj s historikmi zo zahraničia,“ doplnil Mičev.
„Heslár je pomocný nástroj. Môže byť doplnený, respektíve z neho môžu byť niektoré osobnosti vypustené, ak o nich nezískame dostatok relevantných informácií. V publikácii nebude vyjadrené len obdobie 1939 – 45. Títo ľudia totiž mali svoju minulosť, ale i budúcnosť,“ vysvetlil Milan Zemko z historického ústavu SAV.
Encyklopédia vyjde zrejme v roku 2011. „Náš pôvodný zámer bol rok 2010, ale vzhľadom na náročnosť to bude trvať dlhšie. Dúfam, že v roku 2011 uzrie kniha svetlo sveta,“ povedal Mičev. Heslár zaplatili inštitúcie z vlastných zdrojov. Publikáciu bude zrejme financovať ministerstvo kultúry. O dotáciu požiadajú na budúci rok.