Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Banská Bystrica akoby nepriala ženským kolektívnym športom

HÁZDANÁRKY HC ŠKP ZNOVU SKONČILI PO SIEDMICH ROKOCH VO WHIL

Šport v Banskej Bystrici už nemá žiadny ženský kolektív v najvyššej slovenskej súťaži. Po basketbale padla ďalšia bašta. Hádzanárky neuniesli ťarchu finančného bremena a minulý týždeň definitívne skončili najskôr účinkovanie v Slovenskom pohári a následne v lige.
Je to druhý koniec banskobystrickej hádzanej v priebehu siedmich rokov. Prvý krach nastal pred začiatkom sezóny 2001/02, keď vedenie klubu oznámilo ešte pred prvým kolom, že do súťaže nenastúpia. Pritom iba dva roky predtým sa hráčky, funkcionári a fanúšikovia vtedy HK SCP ŠKP Banská Bystrica radovali z majstrovského titulu a účasti vo finále Pohára EHF. Vtedajší šéf klubu Viktor Kovaľov za niekoľko rokov vytvoril skvelý kolektív, ktorý sa postupne predieral hierarchiou slovenskej a medzinárodnej hádzanej a dorazil do európskej špičky. Hlavnými ťahúnkami boli banskobystrické odchovankyne Monika Lapinová, Martina Ozimá a Jana Oborilová. Ani vtedy sa však hádzanárky nemohli veľmi spoliehať na banskobystrických sponzorov, klub najviac financoval ružomberský papierenský gigant a keď skončil, klub bol nútený odhlásiť sa z WHIL.
Začiatkom konca bolo odstúpenie Viktora Kovaľova, ktorý v roku 2000 odstúpil z funkcie. Milovník hádzanej však dlho nevydržal a po vyše roku sa vrátil aj so synom Ivanom, ktorý s dorastenkami získal domáci titul. Väčšinu svojich hráčok si zobral do družstva žien, ktoré pôsobilo v druhej lige a spolu s otcom smelo vyhlásili, že do dvoch budú vo WHIL a do troch v európskom pohári. Druhú ligu zvládli dievčatá bez prehry, v prvej už pod názvom HC ŠKP prehrali iba s Púchovom. ,,Ostane v dejinách, že Púchovčania sa po výhre radovali akoby získali titul majstra sveta. Bola to dobrá facka, lebo niektoré dievčatá si už mysleli, že neprehrajú s nikým,“ vyhlásil vtedy V. Kovaľov.
Následne posilnili družstvo brankárka Ivánková, Hájičková, vrátili sa Monika Lapinová a Ozimá. Popri nich stúpali výkony mladých - Miklósovej, Polákovej, Benčovej a ďalších. Kovaľovovci však mali možnosť prestúpiť do iného odvetvia, začali sa venovať biznisu, z hádzanej znovu vycúvali. Do klubu prišli noví ľudia, ktorým sa darilo tri roky držať ženské družstvo nad vodou, ale už to ďalej nešlo.
Sauch bol optimistom
Už pred touto sezónou sa objavili rôzne hlasy, že peniaze nie sú a dievčatá hrajú na dlh. V septembri proti Jindřichovmu Hradcu to mal byť posledný zápas banskobystrických hádzanárok v medzinárodnej súťaži WHIL. Hráčkam klub dlhoval peniaze od marca a ani nové vedenie, ktoré nastúpilo začiatkom septembra, nevedelo podlžnosti vyrovnať. Športový riaditeľ Ivan Sauch sa však vtedy vrátil zo zahraničia a jeho slová zneli optimisticky. ,,Musel som hľadať sponzorov v zahraničí, nakoľko na Slovensku nie je priaznivá situácia. Vonku som bol tri týždne a podarilo sa mi niečo vyriešiť. Máme sponzora, ktorý má evidentný záujem prísť do Banskej Bystrice. Teraz všetko záleží na dievčatách. Ak v pondelok podpíšu zmluvy a budú súhlasiť s ďalším postupom, môžeme pokračovať. Do desiatich dní im vyplatíme všetky podlžnosti, do ďalších pätnástich by mal byť klub oddlžený celkom.“
Hráčky zmluvy podpísali, ale peniaze stále nevideli. Napriek tomu hrali, aj keď veľa toho nenatrénovali. Po zápase s Veselí Jana Oborilová povedala: ,,Či to má vôbec význam, aby sme takto pokračovali ďalej. Osobne ma to takto už nebaví, nevidím v tom význam. Sponzor zo Švajčiarska tu ešte nie je a ťažko predvídať, čo sa stane.“
Následne odohrali dvojzápas vo Vyzývacom pohári s ukrajinským Podatkovij Universitet-Isit, prehrali a vypadli. ,,Pripadám si ako v zbore dobrovoľníčok,“ vyhlásila vtedy Monika Kollárová-Lapinová. Tréner Ivan Pompoš sa už radšej k týmto veciam nevyjadroval. Pritom po príchode do Banskej Bystrice sa tešil na spoluprácu so skúsenými banskobystrickými hádzanárkami.
Nakoniec všetko vyvrcholilo neúčasťou na ligovom zápase v Trenčíne. Klub si nesplnil ani povinnosti vyplývajúce voči slovenskému zväzu. V prvom kole nevyplatili načas peniaze rozhodcom, navyše nehrali v predpísaných dresoch, za čo dostali pokutu 5-tisíc korún (166 eur). Ďalšia pokuta padla po stretnutí s Veselím, znovu pre podlžnosti rozhodcom a zväz pálku zvýšil na desaťtisíc korún (332 eur) a zastavenie činnosti do vyplatenia podlžností. ,,Trenčín nás pred niekoľkými týždňami požiadal o preloženie zápasu zo 6. decembra na 28. november a v dobrej viere sme jeho požiadavke vyhoveli. Vtedy sme ešte netušili, aké budeme mať problémy. Hájičková je zranená, Kollárová má vážne rodinné dôvody, Ivankovej zomrel svokor a Vargová sa nemohla uvoľniť zo zamestnania. K tomu vypadla aj mladá Fašiangová. Pre zmenu sme my požiadali Trenčín o preloženie predohrávky na pondelok alebo utorok, ale vyhovorili sa, že nemajú voľnú halu. Podľa nás to nie je pravda, lebo v tieto dni majú tréning a zápas by sa dal odohrať práve v tomto čase. Chýbala ochota z ich strany, Štart chce asi takto bez jedinej koruny prísť k desiatim gólom a dvom bodom, navyše aj bez rizika zranenia,“ povedala hrajúca manažérka ŠKP B. Bystrica Katarína Lapinová.
Najskôr ďalšia obeta
Minulý pondelok sa začalo všetko definitívne rúcať. Hádzanárky ŠKP HK Banská Bystrica sa odhlásili z tohoročnej edície Slovenského pohára (SP) a ich stredajšie naplánované stretnutie s Iuventou Michalovce musel Slovenský zväz hádzanej (SZH) zrušiť. ,,Samozrejme, veľmi jasne si uvedomujeme, že sme sa teraz dostali do mimoriadne zložitej situácie. Preto po odhlásení sa zo Slovenského pohára hľadáme možnosti na odohratie domáceho stretnutia 10. kola WHIL so Slaviou Praha. Vykúpením by bolo aj zabezpečenie cesty na zápas 11. kola v Zlíne. Ak sa nám to podarí, vďaka vianočnej prestávke získame väčší priestor na hľadanie sponzora, ktorý by bol zárukou toho, že banskobystrická hádzaná prežije túto pre nás totálne zakliatu sezónu 2008/2009,“ povedal V. Dymo a priznal, že z najhoršieho by klubu pomohla finančná injekcia vo výške 50 000 korún (1660 eur). ,,Ak by sme v blízkej budúcnosti získali 50 000 korún, mohli by sme zaplatiť všetky dlhy, ktoré voči SZH, hráčkam a rozhodcom máme. Ak sa nám tie peniaze nepodarí zohnať, možno ženská hádzaná v Banskej Bystrici zanikne. Žiaľ, realita v našom klube je až taká krutá.“
Nakoniec definitívny koniec
V stredu dopoludnia sa Bystričanky odhlásili zo spoločnej slovensko-českej súťaže WHIL a prišiel definitívny koniec. ,,O našom predčasnom konci rozhodli peniaze. Nedokázali sme ich zohnať, hoci sme sa o to snažili naozaj až do poslednej chvíle,“ povedal člen správnej rady ŠKP HK Viliam Dymo. Banskobystrickému klubu v aktuálnej sezóne chýba 35 000 korún (1161,80 eur), ktoré musia zaplatiť SZH za doterajšie pokuty a nevyplatené peniaze rozhodcom. ,,Pôvodne sme chceli potiahnuť ešte víkendový zápas so Slaviou Praha a ďalší v Zlíne, aby sme potom získali čas na ďalšie rokovania, no keď nám začiatkom tohto týždňa padol ďalší potenciálny sponzor, nemalo význam predlžovať agóniu,“ priznal funkcionár krachujúceho tímu z Banskej Bystrice. ,,V klube fungujem tri mesiace a celý ten čas sa trápime s peniazmi. Z najhoršieho by nás dostala 40-tisícová (1327,80 eur) injekcia, no u nikoho sme nenašli podporu. Nemáme z čoho vyplatiť pokuty, rozhodcov, hráčky, trénerov, dopravcov a dlhujeme ubytovacím zariadeniam, ktorých služby sme využívali. Keď to všetko spočítam, náš dlh za posledné dve sezóny je približne štyristotisíc korún (takmer 13 300 eur), keďže hráčkam a trénerom sme dlžní peniaze ešte aj za minulú sezónu,“ skonštatoval Viliam Dymo.
Banskobystrický funkcionár tiež priznal, že manko klubu stále narastá. ,,Keď nám príde pískať jeden rozhodca z Košíc, druhý z Nitry a technický delegát je zo Šale, jeden víkend im musíme podľa platných zákonov riadne vyplatiť pätnásťtisíc korún (takmer 500 eur). Za dve stretnutia je to tridsaťtisíc (996 eur), na ktoré arbitri majú nárok. K tomu treba - v prípade, že hráme vonku - pripočítať platby za dopravu a ubytovanie. Ak by sme chceli bez problémov fungovať, potrebovali by sme nájsť sponzora alebo konzorcium sponzorov, ktoré by bolo ochotné financovať náš klub čiastkou 200 000 korún mesačne (asi 6640 eur). A takého mecenáša sme v Banskej Bystrici, na Slovensku a ani nikde v zahraničí nenašli. A keď nám pre dlhy, ktoré zo dňa na deň rástli, ešte aj zablokovali účet v banke, rezignovali sme. Radšej sme vo WHIL-ke predčasne skončili. Nechceli sme, aby sa dlhy nabaľovali ako snehová guľa. Veď už aj so súčasnými dlhmi budeme mať starostí vyše hlavy,“ objasnil V. Dymo.
Budúcnosť ženskej hádzanej v Banskej Bystrici je otázna. Zánik tímu ŠKP musia uzavrieť funkcionári aj po právnej stránke. ,,Musíme si vyjasniť, ako budeme riešiť naše záväzky a podlžnosti voči veriteľom a akou formou vyrovnáme dlhy,“ vysvetľoval člen správnej rady V. Dymo.
Jediným svetlým bodom čiernej banskobystrickej hádzanárskej stredy je fakt, že všetky mládežnícke tímy ŠKP Banská Bystrica budú ďalej pokračovať v činnosti a vo svojich súťažiach. Zásluhu na tom má solventný zahraničný sponzor, ktorému zákony jeho krajiny určili, že sponzorské peniaze môže používať výhradne iba na podporu a financovanie mládežníckeho športu. ,,Škoda, že podobného sponzora sme nenašli aj my. Mohli sme existovať ďalej a nemuseli sme ženy zrušiť. Je to veľká škoda, lebo máme veľmi dobrý dorastenecký kolektív, ktorý časom mohol byť kostrou nášho seniorského družstva. Takto ľudia, čo sa pokúsia ženskú hádzanú v B. Bystrici opäť vzkriesiť, budú musieť začínať od nuly. Tak ako pred niekoľkými sezónami začínali funkcionári práve zaniknutého tímu,“ pripomenul V. Dymo.
Športový riaditeľ klubu Ivan Sauch priznal, že všetky plány na záchranu zatiaľ zlyhávali. ,,Švajčiarsky partner, ktorý mi pôvodne prisľúbil potrebnú investíciu, zdôvodňuje otáľanie finančnou krízou a odďaľoval rozhodnutie. Klub na výplatách dlhuje hráčkam v aktuálnej sezóne približne 600 000 korún (takmer 20-tisíc eur), dovedna potrebujeme na zahladenie všetkých podlžností približne 1,8 milióna (takmer 60-tisíc eur). To nie je pritom až taká tragická cifra, keď si napríklad uvedomíme, že Michalovce pracujú s rozpočtom 10 miliónov (331 940 eur),“ prezradil Sauch, ktorého súčasná situácia mrzí: ,,Dievčatá si nesmierne vážim. V tejto sezóne dokázali, čo to naozaj je láska k tejto hre. Aj mňa osobne to škrie, lebo sám som do bystrickej hádzanej vložil nemálo času i financií. Beriem to ako osobnú prehru. Priznám sa, že neviem, čo bude s dlhmi voči hráčkam. Zvažovali sme aj možnosť, že by sme súťaž dohrali s dorasteneckými tímami a asi by sme ani nevypadli, lebo Partizánske by nás sotva predbehlo, ale trpela by tým hádzaná a my by sme sa ešte viac zadlžili,“ dodal Sauch.
Šport v Banskej Bystrici už nemá žiadny ženský kolektív v najvyššej slovenskej súťaži. Po basketbale padla ďalšia bašta. Hádzanárky neuniesli ťarchu finančného bremena a minulý týždeň definitívne skončili najskôr účinkovanie v Slovenskom pohári a následne v medzinárodnej súťaži WHIL.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 990
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 7 856
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 908
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 947
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 766
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 155
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 044

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Ako sa nerobí štátny prevrat.
 2. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete
 3. Matej Nagy: Dúbravský mesačník 3
 4. Jozef Stasík: Ovplyvnia medvede budúce voľby?
 5. Adam Austera: Stáva sa Paramount konkurentom Netflixu?
 6. Zuzana Ferencová : Podunajská škola a jej nazeranie na krajinu
 7. Peter Maroncik: Neskracujte si cestu po rozblatenom trávniku!
 8. Ivan Mlynár: Transformácia spoločnosti, akú nepredpokladal a nechcel ani volič Smeru
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 353
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 762
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 948
 4. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 719
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 272
 6. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 188
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 063
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 518
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ady Hajdu, Anka Šišková a od chrbta v klobúku je Bolek Polívka.

Dej filmu sa odohráva v jednu silvestrovskú noc v roku 1992.


17 h
Slovenská výprava na MS juniorov v severských disciplínach pod olympijskými mostíkmi v kanadskom Whistleri.

V skokoch na lyžiach reprezentovali Slovensko traja mladí pretekári.


18 h
Výroba nových EČV.

Písmená na tabuľkách sú hranatejšie a číslice oblé.


2. feb
Michal Bíreš v drese Badína a s rodinkou.

Hosťom v Športové naj bol kapitán ŠK Badín Michal Bíreš.


2. feb

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Ako sa nerobí štátny prevrat.
 2. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete
 3. Matej Nagy: Dúbravský mesačník 3
 4. Jozef Stasík: Ovplyvnia medvede budúce voľby?
 5. Adam Austera: Stáva sa Paramount konkurentom Netflixu?
 6. Zuzana Ferencová : Podunajská škola a jej nazeranie na krajinu
 7. Peter Maroncik: Neskracujte si cestu po rozblatenom trávniku!
 8. Ivan Mlynár: Transformácia spoločnosti, akú nepredpokladal a nechcel ani volič Smeru
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 353
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 762
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 948
 4. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 719
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 272
 6. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 188
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 063
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 518
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu