Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Banská Bystrica akoby nepriala ženským kolektívnym športom

HÁZDANÁRKY HC ŠKP ZNOVU SKONČILI PO SIEDMICH ROKOCH VO WHIL

Šport v Banskej Bystrici už nemá žiadny ženský kolektív v najvyššej slovenskej súťaži. Po basketbale padla ďalšia bašta. Hádzanárky neuniesli ťarchu finančného bremena a minulý týždeň definitívne skončili najskôr účinkovanie v Slovenskom pohári a následne v lige.
Je to druhý koniec banskobystrickej hádzanej v priebehu siedmich rokov. Prvý krach nastal pred začiatkom sezóny 2001/02, keď vedenie klubu oznámilo ešte pred prvým kolom, že do súťaže nenastúpia. Pritom iba dva roky predtým sa hráčky, funkcionári a fanúšikovia vtedy HK SCP ŠKP Banská Bystrica radovali z majstrovského titulu a účasti vo finále Pohára EHF. Vtedajší šéf klubu Viktor Kovaľov za niekoľko rokov vytvoril skvelý kolektív, ktorý sa postupne predieral hierarchiou slovenskej a medzinárodnej hádzanej a dorazil do európskej špičky. Hlavnými ťahúnkami boli banskobystrické odchovankyne Monika Lapinová, Martina Ozimá a Jana Oborilová. Ani vtedy sa však hádzanárky nemohli veľmi spoliehať na banskobystrických sponzorov, klub najviac financoval ružomberský papierenský gigant a keď skončil, klub bol nútený odhlásiť sa z WHIL.
Začiatkom konca bolo odstúpenie Viktora Kovaľova, ktorý v roku 2000 odstúpil z funkcie. Milovník hádzanej však dlho nevydržal a po vyše roku sa vrátil aj so synom Ivanom, ktorý s dorastenkami získal domáci titul. Väčšinu svojich hráčok si zobral do družstva žien, ktoré pôsobilo v druhej lige a spolu s otcom smelo vyhlásili, že do dvoch budú vo WHIL a do troch v európskom pohári. Druhú ligu zvládli dievčatá bez prehry, v prvej už pod názvom HC ŠKP prehrali iba s Púchovom. ,,Ostane v dejinách, že Púchovčania sa po výhre radovali akoby získali titul majstra sveta. Bola to dobrá facka, lebo niektoré dievčatá si už mysleli, že neprehrajú s nikým,“ vyhlásil vtedy V. Kovaľov.
Následne posilnili družstvo brankárka Ivánková, Hájičková, vrátili sa Monika Lapinová a Ozimá. Popri nich stúpali výkony mladých - Miklósovej, Polákovej, Benčovej a ďalších. Kovaľovovci však mali možnosť prestúpiť do iného odvetvia, začali sa venovať biznisu, z hádzanej znovu vycúvali. Do klubu prišli noví ľudia, ktorým sa darilo tri roky držať ženské družstvo nad vodou, ale už to ďalej nešlo.
Sauch bol optimistom
Už pred touto sezónou sa objavili rôzne hlasy, že peniaze nie sú a dievčatá hrajú na dlh. V septembri proti Jindřichovmu Hradcu to mal byť posledný zápas banskobystrických hádzanárok v medzinárodnej súťaži WHIL. Hráčkam klub dlhoval peniaze od marca a ani nové vedenie, ktoré nastúpilo začiatkom septembra, nevedelo podlžnosti vyrovnať. Športový riaditeľ Ivan Sauch sa však vtedy vrátil zo zahraničia a jeho slová zneli optimisticky. ,,Musel som hľadať sponzorov v zahraničí, nakoľko na Slovensku nie je priaznivá situácia. Vonku som bol tri týždne a podarilo sa mi niečo vyriešiť. Máme sponzora, ktorý má evidentný záujem prísť do Banskej Bystrice. Teraz všetko záleží na dievčatách. Ak v pondelok podpíšu zmluvy a budú súhlasiť s ďalším postupom, môžeme pokračovať. Do desiatich dní im vyplatíme všetky podlžnosti, do ďalších pätnástich by mal byť klub oddlžený celkom.“
Hráčky zmluvy podpísali, ale peniaze stále nevideli. Napriek tomu hrali, aj keď veľa toho nenatrénovali. Po zápase s Veselí Jana Oborilová povedala: ,,Či to má vôbec význam, aby sme takto pokračovali ďalej. Osobne ma to takto už nebaví, nevidím v tom význam. Sponzor zo Švajčiarska tu ešte nie je a ťažko predvídať, čo sa stane.“
Následne odohrali dvojzápas vo Vyzývacom pohári s ukrajinským Podatkovij Universitet-Isit, prehrali a vypadli. ,,Pripadám si ako v zbore dobrovoľníčok,“ vyhlásila vtedy Monika Kollárová-Lapinová. Tréner Ivan Pompoš sa už radšej k týmto veciam nevyjadroval. Pritom po príchode do Banskej Bystrice sa tešil na spoluprácu so skúsenými banskobystrickými hádzanárkami.
Nakoniec všetko vyvrcholilo neúčasťou na ligovom zápase v Trenčíne. Klub si nesplnil ani povinnosti vyplývajúce voči slovenskému zväzu. V prvom kole nevyplatili načas peniaze rozhodcom, navyše nehrali v predpísaných dresoch, za čo dostali pokutu 5-tisíc korún (166 eur). Ďalšia pokuta padla po stretnutí s Veselím, znovu pre podlžnosti rozhodcom a zväz pálku zvýšil na desaťtisíc korún (332 eur) a zastavenie činnosti do vyplatenia podlžností. ,,Trenčín nás pred niekoľkými týždňami požiadal o preloženie zápasu zo 6. decembra na 28. november a v dobrej viere sme jeho požiadavke vyhoveli. Vtedy sme ešte netušili, aké budeme mať problémy. Hájičková je zranená, Kollárová má vážne rodinné dôvody, Ivankovej zomrel svokor a Vargová sa nemohla uvoľniť zo zamestnania. K tomu vypadla aj mladá Fašiangová. Pre zmenu sme my požiadali Trenčín o preloženie predohrávky na pondelok alebo utorok, ale vyhovorili sa, že nemajú voľnú halu. Podľa nás to nie je pravda, lebo v tieto dni majú tréning a zápas by sa dal odohrať práve v tomto čase. Chýbala ochota z ich strany, Štart chce asi takto bez jedinej koruny prísť k desiatim gólom a dvom bodom, navyše aj bez rizika zranenia,“ povedala hrajúca manažérka ŠKP B. Bystrica Katarína Lapinová.
Najskôr ďalšia obeta
Minulý pondelok sa začalo všetko definitívne rúcať. Hádzanárky ŠKP HK Banská Bystrica sa odhlásili z tohoročnej edície Slovenského pohára (SP) a ich stredajšie naplánované stretnutie s Iuventou Michalovce musel Slovenský zväz hádzanej (SZH) zrušiť. ,,Samozrejme, veľmi jasne si uvedomujeme, že sme sa teraz dostali do mimoriadne zložitej situácie. Preto po odhlásení sa zo Slovenského pohára hľadáme možnosti na odohratie domáceho stretnutia 10. kola WHIL so Slaviou Praha. Vykúpením by bolo aj zabezpečenie cesty na zápas 11. kola v Zlíne. Ak sa nám to podarí, vďaka vianočnej prestávke získame väčší priestor na hľadanie sponzora, ktorý by bol zárukou toho, že banskobystrická hádzaná prežije túto pre nás totálne zakliatu sezónu 2008/2009,“ povedal V. Dymo a priznal, že z najhoršieho by klubu pomohla finančná injekcia vo výške 50 000 korún (1660 eur). ,,Ak by sme v blízkej budúcnosti získali 50 000 korún, mohli by sme zaplatiť všetky dlhy, ktoré voči SZH, hráčkam a rozhodcom máme. Ak sa nám tie peniaze nepodarí zohnať, možno ženská hádzaná v Banskej Bystrici zanikne. Žiaľ, realita v našom klube je až taká krutá.“
Nakoniec definitívny koniec
V stredu dopoludnia sa Bystričanky odhlásili zo spoločnej slovensko-českej súťaže WHIL a prišiel definitívny koniec. ,,O našom predčasnom konci rozhodli peniaze. Nedokázali sme ich zohnať, hoci sme sa o to snažili naozaj až do poslednej chvíle,“ povedal člen správnej rady ŠKP HK Viliam Dymo. Banskobystrickému klubu v aktuálnej sezóne chýba 35 000 korún (1161,80 eur), ktoré musia zaplatiť SZH za doterajšie pokuty a nevyplatené peniaze rozhodcom. ,,Pôvodne sme chceli potiahnuť ešte víkendový zápas so Slaviou Praha a ďalší v Zlíne, aby sme potom získali čas na ďalšie rokovania, no keď nám začiatkom tohto týždňa padol ďalší potenciálny sponzor, nemalo význam predlžovať agóniu,“ priznal funkcionár krachujúceho tímu z Banskej Bystrice. ,,V klube fungujem tri mesiace a celý ten čas sa trápime s peniazmi. Z najhoršieho by nás dostala 40-tisícová (1327,80 eur) injekcia, no u nikoho sme nenašli podporu. Nemáme z čoho vyplatiť pokuty, rozhodcov, hráčky, trénerov, dopravcov a dlhujeme ubytovacím zariadeniam, ktorých služby sme využívali. Keď to všetko spočítam, náš dlh za posledné dve sezóny je približne štyristotisíc korún (takmer 13 300 eur), keďže hráčkam a trénerom sme dlžní peniaze ešte aj za minulú sezónu,“ skonštatoval Viliam Dymo.
Banskobystrický funkcionár tiež priznal, že manko klubu stále narastá. ,,Keď nám príde pískať jeden rozhodca z Košíc, druhý z Nitry a technický delegát je zo Šale, jeden víkend im musíme podľa platných zákonov riadne vyplatiť pätnásťtisíc korún (takmer 500 eur). Za dve stretnutia je to tridsaťtisíc (996 eur), na ktoré arbitri majú nárok. K tomu treba - v prípade, že hráme vonku - pripočítať platby za dopravu a ubytovanie. Ak by sme chceli bez problémov fungovať, potrebovali by sme nájsť sponzora alebo konzorcium sponzorov, ktoré by bolo ochotné financovať náš klub čiastkou 200 000 korún mesačne (asi 6640 eur). A takého mecenáša sme v Banskej Bystrici, na Slovensku a ani nikde v zahraničí nenašli. A keď nám pre dlhy, ktoré zo dňa na deň rástli, ešte aj zablokovali účet v banke, rezignovali sme. Radšej sme vo WHIL-ke predčasne skončili. Nechceli sme, aby sa dlhy nabaľovali ako snehová guľa. Veď už aj so súčasnými dlhmi budeme mať starostí vyše hlavy,“ objasnil V. Dymo.
Budúcnosť ženskej hádzanej v Banskej Bystrici je otázna. Zánik tímu ŠKP musia uzavrieť funkcionári aj po právnej stránke. ,,Musíme si vyjasniť, ako budeme riešiť naše záväzky a podlžnosti voči veriteľom a akou formou vyrovnáme dlhy,“ vysvetľoval člen správnej rady V. Dymo.
Jediným svetlým bodom čiernej banskobystrickej hádzanárskej stredy je fakt, že všetky mládežnícke tímy ŠKP Banská Bystrica budú ďalej pokračovať v činnosti a vo svojich súťažiach. Zásluhu na tom má solventný zahraničný sponzor, ktorému zákony jeho krajiny určili, že sponzorské peniaze môže používať výhradne iba na podporu a financovanie mládežníckeho športu. ,,Škoda, že podobného sponzora sme nenašli aj my. Mohli sme existovať ďalej a nemuseli sme ženy zrušiť. Je to veľká škoda, lebo máme veľmi dobrý dorastenecký kolektív, ktorý časom mohol byť kostrou nášho seniorského družstva. Takto ľudia, čo sa pokúsia ženskú hádzanú v B. Bystrici opäť vzkriesiť, budú musieť začínať od nuly. Tak ako pred niekoľkými sezónami začínali funkcionári práve zaniknutého tímu,“ pripomenul V. Dymo.
Športový riaditeľ klubu Ivan Sauch priznal, že všetky plány na záchranu zatiaľ zlyhávali. ,,Švajčiarsky partner, ktorý mi pôvodne prisľúbil potrebnú investíciu, zdôvodňuje otáľanie finančnou krízou a odďaľoval rozhodnutie. Klub na výplatách dlhuje hráčkam v aktuálnej sezóne približne 600 000 korún (takmer 20-tisíc eur), dovedna potrebujeme na zahladenie všetkých podlžností približne 1,8 milióna (takmer 60-tisíc eur). To nie je pritom až taká tragická cifra, keď si napríklad uvedomíme, že Michalovce pracujú s rozpočtom 10 miliónov (331 940 eur),“ prezradil Sauch, ktorého súčasná situácia mrzí: ,,Dievčatá si nesmierne vážim. V tejto sezóne dokázali, čo to naozaj je láska k tejto hre. Aj mňa osobne to škrie, lebo sám som do bystrickej hádzanej vložil nemálo času i financií. Beriem to ako osobnú prehru. Priznám sa, že neviem, čo bude s dlhmi voči hráčkam. Zvažovali sme aj možnosť, že by sme súťaž dohrali s dorasteneckými tímami a asi by sme ani nevypadli, lebo Partizánske by nás sotva predbehlo, ale trpela by tým hádzaná a my by sme sa ešte viac zadlžili,“ dodal Sauch.
Šport v Banskej Bystrici už nemá žiadny ženský kolektív v najvyššej slovenskej súťaži. Po basketbale padla ďalšia bašta. Hádzanárky neuniesli ťarchu finančného bremena a minulý týždeň definitívne skončili najskôr účinkovanie v Slovenskom pohári a následne v medzinárodnej súťaži WHIL.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 609
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 897
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 635
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 292
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 440
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 396
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 295
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 315
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 492
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Poklady sa vrátia

Vzácne archeologické artefakty by sa k nám mohli vrátiť. Ak nie ako originál, tak aspoň ako repliky.

Časť bronzového pokladu sa nachádza v Ždániciach

Do Banskej Bystrice mieria cez virtuálne brány internetu umelci z celého sveta

Projekt Mladí sú budúcnosť Online: Zatancuj si spolu s uznávanými tanečníkmi z krajín V4, Fínska, či USA.

Banskobystričania sa môžu otestovať na 66 odberných miestach

K dispozícii budú v meste pod Urpínom aj dve mobilné odberové jednotky.

Ilustračné foto.

Ako sa bude testovať v obciach na Horehroní?

Neustále sa meniace informácie nútia jednotlivé obce improvizovať. Testovať sa bude aj na tržnici, tenisových kurtoch, či v areáli biatlonu.

Slovensko sa pripravuje na celoplošné testovanie.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Už ste čítali?