Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Slovenskí biatlonisti si pripísali blamáž

Svetový pohár v biatlone pokračovali minulý víkend druhým kolom v rakúskom Hochfilzene. V pretekoch sa slovenským reprezantnom vôbec nedarilo.

V rýchlostných pretekoch sa prepadli hlboko vo výsledkových listinách a nikto si nevybojoval účasť v sobotňajšej stíhačke. Suverénnym víťazom mužov na 10 km sa stal Nór Emil Hegle Svendsen. Dvojnásobný majster sveta z tohtoročného svetového šampionátu vo švédskom Östersunde absolvoval preteky bez jediného chybného výstrelu a pridal tradične vynikajúci bežecký výkon. O vyše 26 sekúnd za ním zaostal strieborný Ivan Čerezov z Ruska, bronz si vybojoval ďalší z plejády vynikajúcich Nórov Alexander Os. Menšiu blamáž zažili slovenskí reprezentanti. Najlepší z nich Matej Kazár obsadil 68. miesto, keď za víťazom zaostal o 2:16,7 min. Marek Matiaško skončil osemdesiaty, Pavol Hurajt figuroval v 124-člennej výsledkovej listine na 95. pozícii a Dušan Šimočko ešte o tri priečky nižšie. Ani jeden z nich sa tak nekvalifikoval do sobotných stíhacích pretekov, do ktorých postupuje iba 60 najlepších z rýchlostných pretekov.
Víťazkou žien na 7,5 km sa stala Nemka Simone Hauswaldová. Pre skúsenú 29-ročnú bývalú dvojnásobnú juniorskú majsterku sveta, ktorú si biatlonoví priaznivci pamätajú pod dievčenským menom Denkingerová, to bolo už štvrté prvenstvo v pretekoch o krištáľový glóbus v kariére, druhé v rýchlostných pretekoch. Druhá Ruska Svetlana Slepcovová zaostala 14,1 s, ale trať si predĺžila o dva trestné okruhy za nezostrelené terče. Bronzová pozícia patrila ďalšej Nemke Andree Henkelovej.
Slovenky rovnako ako ich mužskí kolegovia nepresvedčili. Najlepšia bola Martina Halinárová, aj ona však za špičkou zaostala. S dvaapolminútovým odstupom obsadila 72. pozíciu. Ľubomíra Kalinová skončila deväťdesiata prvá, Natálii Prekopovej patrila 106. priečka a Martina Chrapanová obsadila v 115-člennom štartovom poli 110. miesto. Ani jedna sa tak neprebojovala do sobotných stíhacích pretekov, tie tak budú úplne bez slovenskej účasti.
V nedeľných štafetách Slovák Pavol Hurajt na prvom úseku držal rovnocenne krok s najlepšími. Odovzdával piaty s minimálnym odstupom za vtedy štvrtými Nórmi. Marek Matiaško však hneď po streľbe v ľahu musel absolvovať trestný okruh a aj keď v stoji musel už iba dobíjať, klesol o 9 pozícií na 14. priečku. Ďalší trestný okruh musel absolvovať aj Matej Kazár a znamenalo to pre Slovensko ďalší zosun na 16. miesto. Finišman Dušan Šimočko zabojoval a prepracoval sa o dve priečky vyššie, do cieľa prišiel ako štrnásty.
Víťazmi štafetových pretekov mužov na 4x7,5 km sa stalo kvarteto Rusov Ivan Čerezov, Maxim Čudov, Maxim Maximov a Nikolaj Kruglov. Triumfovali prakticky systémom štart cieľ, keď od úvodnej streľby pred seba nikoho nepustili. Druhí dobehli do cieľa domáci Rakúšania, bronz si v úvodných štafetových pretekoch sezóny vybojovali prekvapujúco Ukrajinci. Favorizovaní Nóri bez Oleho Einara Björndalena sa museli uspokojiť so štvrtou priečkou, Nemci dokonca skončili až na 9. mieste.
Suverénnymi víťazkami ženských štafiet na 4x6 km sa stali reprezentantky Ruska. Od druhej streleckej položky na prvom úseku boli na čele a od polovice pretekov už išlo len o to, s akým náskokom zdolajú svoje súperky. Slovenky pred pretekmi nemohli mať veľké oči. V zostave, v akej mohli nastúpiť, si na rovnocennú partiu s najlepšími nemohli trúfať. Najskúsenejšia Martina Halinárová absolvovala preteky bez trestného okruhu a odovzdávala jedenásta. Ľubomíra Kalinová potrebovala iba o jeden rezervný náboj viac ako Halinárová, ale zosunula sa na 13. pozíciu. Martina Chrapanová ju dokázala držať až po druhú streľbu v stoji, ale tam potrebovala osem nábojov na zostrelenie dvoch terčov, tri jej ostali stáť a musela trikrát obehnúť trestný 150 m dlhý okruh. Odovzdávala až ako osemnásta. Finišmanka Natália Prekopová dokázala predbehnúť iba jednu pretekárky a tak v dvadsaťčlennej výsledkovej listine patrilo Slovenkám 17. miesto.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?