„Nakazila“ ňou už aj kolegyne v práci. Na internete spolu vyhľadávajú nové vzory a inšpirácie.
Patchwork je stará textilná technika, pri ktorej sa zošívajú malé kúsky látok, a tým vzniká farebný geometrický vzor.
Existuje množstvo spôsobov, ako kúsočky zošívať. Známe sú celkom jednoduché, ale aj náročnejšie postupy. Všetky si vyžadujú istú dávku trpezlivosti.
Zoznámenie na Radvanskom jarmoku
Eva Tomašovská prvýkrát videla vianočné gule ozdobené touto technikou na Radvanskom jarmoku. Predávali ich dve panie z Ostravy.
„Zaujali ma, tak som sa opýtala, ako sa to robí. V skratke mi vysvetlili postup. Vyskúšala som ho a pozháňala informácie na internete, našla som veľa vzorov a tými som sa inšpirovala,“ začala rozprávať o svojich začiatkoch.
Zdobeniu patchworkom sa venuje druhý rok.
„Stužky zháňam všade, kade chodím. Je to celkom jednoduché. Stužky sa strihajú vždy na veľkosť dvojnásobku šírky stužky. Napríklad, ak je široká štyri centimetre, treba si odstrihnúť osem centimetrov. Nastrihám si ich vždy dopredu.
Začína sa od stredu polystyrénovej gule, ktorá sa dá zohnať v kvetinárstvach. Stužka sa zohne na trojuholník a pripne špendlíkom. Ďalší trojuholník oproti nemu. Potom sa prekryjú ďalším radom trojuholníkov,“ vysvetľuje postup zdobenia gúľ patchworkom Eva Tomašovská.
Stužky s pekným okrajom oživia
Podľa nej sú veľmi dobré stužky s ozdobným okrajom, s výrazným alebo farebným, má to potom pekný konečný efekt. „Niektoré sú veľmi drahé, takže nakupujem v galantériách, v kvetinárstvach, v Čechách ich majú trochu lacnejšie. Pekné sú však gule aj z jednoduchých stužiek. Zlatá sa dá kúpiť všade bez problémov. Niektoré stužky sa však šmýkajú,“ povedala Tomašovská. „Farbu si môžete dať, akú len chcete a skombinovať ju podľa vlastnej predstavy. Keď sa ozdobuje guľa z obidvoch strán, prostriedok sa „zamaskuje“ stužkou stredom gule. Ak však zdobíte len jedným smerom, na konci sa spraví mašľa.“
Ozdobuje gule aj zvončeky
Najprv mala problém nájsť v obchodoch polystyrénové gule. Tie už teraz nie sú problém, keďže je pravidelnou odberateľkou, v kvetinárstve jej ich objednávajú. Technikou patchwork ozdobuje aj zvončeky z polystyrénu, ktoré v Banskej Bystrici nedostať, nosí si ich až z Čiech.
„Aj moje kolegyne už vyrábajú gule. Vždy si do práce donesieme ukázať, ktorá aké spravila a pýtame sa jedna druhej, ako čo-to robila,“ smeje sa. „Jedna doniesla za plnú krabicu, druhá hovorí – spravila som ich osem, ale mám už len dve, ostatné som darovala. Je to milý, krásny a netradičný darček,“ myslí si.
Vianočnými guľami, ozdobenými patchworkovou technikou, sa môžu vyzdobiť okná, svietniky, alebo sa môžu použiť ako dekorácia na lampu.
Zabávanie sa po večeroch
Eva Tomašovská sa okrem patchworku venuje aj paličkovaniu. Vyskúšala patchworkovú techniku – robenie záplat - aj inak ako na vianočných guliach.
„Po večeroch sa takto zabávam, buď paličkujem alebo vyrábam gule. Ešte by som sa chcela naučiť originálny patchwork – zošívanie kúskov látok. Na začiatok som vyrobila obleky na stoličky.“ Kúsky látky pozošívala k sebe a vzniklo krásne dielo.
Nielen patchwork a paličkovanie
Eva Tomašovská s kamarátkou Máriou Ježíkovou pečie a zdobí medovníčky.
„Pochádzam z Oravy, u nás tradícia medovníkov nebola, doma sme ich nepiekli. Mária ma nahovorila, poďme napiecť medovníky na tradičnú zabíjačku u nás, v Nemciach. Tesne pred ňou prišla naša kamarátka z Čiech, ktorá robieva úžasné medovníky. Tak sme jej povedali - musíš nás to naučiť zdobiť. Ukázala nám finty, dala nám recept, napiekli sme a zdobili,“ povedala Eva Tomašovská.
Zatláčaný spôsob
Patchwork má rôzne spôsoby. Napríklad aj zatláčaný.
„Nožíkom alebo skalpelom sa nareže polystyrénová guľa, urobia sa drážky asi pol centimetra a kúsky vystrihnutej látky sa zatláčajú do drážok. Nie sú pripevnené ničím iným, sú len vtlačené. Dajú sa vymýšľať rôzne vzory,“ vysvetľuje pani Eva, ktorá týmto spôsobom začala robiť venček, ešte ho však nedokončila.
Najnovšie si požičala knihu, v ktorej sú rozkreslené spôsoby, akými sa dá patchwork robiť. Sú tam napríklad rybky vyrobené kombinovaným patchworkom – zatláčaným aj so stužkami.
„Cez Vianoce sa musím naučiť zas niečo nové,“ povedala .
Kedysi šetrenie, dnes hobby
Patchwork vznikol pôvodne medzi ženami amerických osadníkov, ktoré týmto spôsobom chceli využiť zbytky látok alebo látky z obnosených šiat. Aj veľmi malý kúsok sa dal použiť a vytvoril sa nový výrobok. Dnes sa patchwork vyrába zo špeciálnych materiálov, ktoré majú vhodnú farbu a obyčajne sú potlačené drobným vzorom. Najčastejšie sa používa na výrobu deky, prikrývok, vankúšov, môže sa však využiť aj pri výrobe batohov, textilných dekorácií, teplých búnd, kabátov a iných odevných doplnkov.
Počas 19. storočia sa z tvorby patchworku stala obľúbená spoločenská aktivita a príjemný dôvod k spoločnému stretávaniu sa a udržiavaniu bližších kontaktov so susedmi.
Po druhej svetovej vojne sa zdalo, že táto technika už patrí do minulosti. V poslednom čase však záujem o túto textilnú techniku prudko vzrastá. Dnes začína byť patchwork opäť veľmi populárny medzi spotrebiteľmi, ale aj medzi ženami, ktoré ho majú ako svoje umelecké hobby.
Autor: KŠ