BANSKÁ BYSTRICA. Európsky parlament zorganizoval výstavu, ktorá je venovaná laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Aj takýmto spôsobom chce dostať do povedomia hodnoty, ktoré obhajuje. „Ide najmä o ľudské práva, demokraciu, právny štát, jednotu a pluralizmus,“ povedal Róbert Hajšel, riaditeľ informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Snaží sa ich presadzovať nielen v krajinách Európskej únie, ale aj vo svete. Práve takouto formou sa snaží upútať pozornosť na časti sveta, kde porušujú ľudské práva a tí, ktorí za ne bojujú, sú často súdení alebo sedia vo väzení.
Tentoraz aj v Bystrici
Tento rok si Európsky parlament vybral pre svoju výstavu Banskú Bystricu a Bratislavu. „Môžete na nej vidieť portréty všetkých dvadsiatich laureátov,“ informoval Hajšel. Fotografie dvadsiatich aktivistov s popismi, za čo cenu dostali, sú vystavené v Štátnej vedeckej knižnici na prvom poschodí. Sacharovova cena je prestížna, stala sa z nej „mladšia sestra“ Nobelovej ceny mieru, pretože mnohí nositelia ju neskôr získali.
Medzi laureátmi môžete nájsť aj aktivistu Pražskej jari z čias Československej republiky. Je ním Alexander Dubček, ktorý Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získal v roku 1989.
Víťaz je ochranca ľudských práv
Tohtoročným laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia sa stal čínsky politický aktivista Chu Ťia, ktorý bojuje za ochranu ľudských práv v Číne v niekoľkých oblastiach.
Zasadzuje sa za ochranu životného prostredia, za ochranu práv ľudí chorých na AIDS, bojuje za prešetrenie masakra na Námestí nebeského pokoja a za odškodnenie pozostalých obetí.
Spolu s manželkou zverejňovali blogy a v nich poukazovali na nedodržiavanie ľudských práv v Číne. S niekoľkými desiatkami čínskych intelektuálov zverejnili pred olympiádou v Číne otvorený list – Jeden svet, jeden sen – všeobecné ľudské práva.
„Nie je to prvýkrát, kedy je Sacharovova cena udelená človeku, ktorý sedí vo väzení. Chu Ťia sa aktivizoval v boji za ľudské práva v Číne,“ informovala Zuzana Hruščová, zodpovedná za informačné aktivity.
„Je to pekná príležitosť spomenúť si na tých, ktorí bojujú za ľudské práva,“ povedala Oľga Doktorová, vedecká tajomíčka Štátnej vedeckej knižnice. „Budeme radi, keď ju do konca roka navštívi čo najviac mladých ľudí.“
Podľa stredoškolákov, ktorí prišli na otvorenie výstavy, má určite zmysel. „Aspoň máme šancu vidieť, ktorí ľudia sa snažia zlepšiť svet,“ zhodli sa.
Autor: KŠ