Prvé ročníky sa uskutočnili v rieke Hron v obci Šalková, ktoré odštartovala hŕstka moderných päťbojárov banskobystrickej Dukly a ich priateľov pred deviatimi rokmi, v závere minulého roku na Motyčkách sa ponorilo do vody vyše štyridsať otužilcov zo Slovenska. Otcami myšlienky vianočného kúpania sú doktor Bukovčan a tréner päťbojárov Dukly Dušan Poláček, ktorí samozrejme nechýbali ani na Štefana. Deviaty ročník sa prvýkrát zaradil do Slovenského pohára ľadových medveďov. ,,Práve tento fakt nám pomohol zvýšiť počet účastníkov. Na druhej strane naše podujatie si získalo popularitu a aj keby nás nezaradili do seriálu Slovenského pohára, bol by počet účastníkov možno najvyšší,“ povedal Dušan Poláček.
V Slovenskom pohári je najrozhodujúcejší počet strávených minút vo vode a preplávané metre. Organizátori vytýčili na Motyčkách stometrovú trať a všetci ju v pohode zvládli aj naspäť na breh. Očividnú radosť z pobytu v chladnej vode mal doktor Bukovčan, ktorý len pomaly vyliezal na breh. ,,Do otužovania sme úplní fanatici. Raz sme sa s Bukovčanom sprchovali v plavárni na Šachtičkách a povedali sme si, že keď sa Pražáci môžu každý rok kúpať vo Vltave a má to obrovský úspech, prečo by sme to naskúsili aj v Banskej Bystrici,“ vyhlásil Poláček a k tréningu otužovania v studenej vode dodal: ,,Maroš Bukovčan tvrdí, že trénuje celý rok, keď pije studené pivo. Najistejšia je však studená sprcha ráno aj večer. Teraz po vystúpení z vody je mi fajn. Aj pri prechode z trojstupňovej vody do dvadsaťstupňového mrazu necítim chlad,“ vyhlásil Poláček.
Najstarším účastníkom zrazu Slovenských ľadových medveďov bol 69-ročný František Vavrinčík, ktorý v minulosti trénoval futbalistov banskobystrickej Dukly a atlétov. ,,Vydržal som asi päť minút, čo je tak na guráž. Cítim sa vynikajúco. Keď človek vyjde von z vody, je to ako sauna. Som osviežený na duchu aj na tele,“ vyznal sa František Vavrinčík.