Duálny obeh národnych mien spolu s eurom bol vo väčšine štátov dva mesiace. U nás je 16. január posledným dňom, keď pri platení ešte môžete použiť slovenské koruny. Od začiatku roka vám však musia vydať v eurách, ak sa s predávajúcim inak nedohodnete.
Podnikatelia prijali rad opatrení už minulý rok, zobrazovať ceny v korunách aj eurách museli od vlaňajšieho leta. V Slovinsku, ktoré prijalo spoločnú menu 1. januára 2007, duálne zobrazovali ceny už rok pred zavedením nového platidla. Najväčšou obavou ľudí je zdražovanie. Špekulanti môžu využiť euro na zvýšenie cien. To je však protizákonné, za takýto čin môže ísť obchodník aj do väzenia. Na internete existuje čierny zoznam tých, ktorí zneužili príchod eura na zvýšenie cien o viac ako desať percent. Každý môže podať podnet aj na obchodnú inšpekciu, ktorá potom prípad prešetrí.
V Banskej Bystrici sú s eurom spokojní
My sme zisťovali, ako vyzerajú prvé dni s eurom v Banskej Bystrici. V Europa SC vyjadrili zamestnankyne siete Jednota spokojnosť. „Pomaličky si zvykáme na novú menu. Som spokojná, zatiaľ sa nevyskytol väčší problém. Ľudia sú pokojní. Pokladňa automaticky prepočítava výdavok v eurách, aj keď zákazník platí korunami,“ hovorí Anna Kohútová. Ani jej kolegyňa nemá s eurom problém. „Je to zaujímavé. Na nové mince som si zvykla tak spolovice, nemám žiadne obavy,“ povedala Anna Babková.
Zdržiavanie v autobusoch
Vodič prímestskej linky na autobusovej stanici mal iný názor. „Budú problémy. Keď mi cestujúci platí korunami, výdavok v eurách si musím prepočítať na eurokalkulačke. Spoje meškajú, ľudia sú nervózni. Veľa závisí od toho, koľkí platia čipovými kartami a v hotovosti. Ale registrujem zvýšený záujem o platbu kartou,“ zdôveril sa nám vodič, ktorý si neželal byť menovaný. Šofér diaľkovej linky bol optimistickejší. „Ja som spokojný. Zatiaľ som nemeškal, šoféri, čo si to nevedia rýchlo prepočítať, jasné, že meškajú,“ argumentoval Jaroslav Marcenek.
Železničiari zatiaľ bez problémov
Na banskobystrickej železničnej stanici počas týchto dní posilnili zmeny. Otvorené sú všetky tri pokladne, v čase našej návštevy išiel predaj lístkov plynule. „Ľudia väčšinou platia korunami, tí, čo idú na dlhšie trate, používajú euro. Najmä starší občania nevedia rozoznať nové mince. Zatiaľ však stíhame, systém na výdaj cestovných lístkov automaticky prepočítava výdavok na eurá. Ľudia majú najväčší problém rozlíšiť tie najdrobnejšie centy,“ hovorí Viera Kubíková, vedúca zmeny na železničnej stanici. Za cestu vlakom je možné platiť aj platobnou kartou, podľa Kubíkovej s tým ťažkosti nie sú.
Od polovice januára môžeme platiť už len eurom. Slovenské koruny vymieňajú v bankách bezplatne do konca tohto roka, potom si môžu zaúčtovať poplatky. V Národnej banke Slovenska však budú zamieňať mince až do roku 2013, bankovky neobmedzene.