Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Alena Procházková vyhrala preteky Svetového pohára v behu na lyžiach

JE LEN DRUHOU SLOVENKOU, KTOREJ SA NIEČO PODOBNÉ PODARILO

Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková dosiahla v kanadskom stredisku Whistler Olympic Park v šprinte klasickou technikou Svetového pohára FIS najrýchlejší čas a pripísala si prvé víťazstvo.
Už v kvalifikácii bola suverénne najrýchlejšia a umiestnenie zopakovala aj v pretekoch. Dvadsať rokov a jeden deň si slovenské ženské bežecké lyžovanie muselo počkať na moment, keď na najvyšší stupienok v pretekoch Svetového pohára vystúpila lyžiarka spod Tatier. Naposledy si tento slastný pocit vychutnávala Alžbeta Havrančíková 15. januára 1989 po pretekoch na 30 km v Klingenthali vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike. Legenda slovenského behu na lyžiach mala vtedy fantastickú sezónu a na jej konci sa tešila z celkového druhého miesta. V piatok 16. januára 2009 neskoro večer SEČ v kanadskom stredisku Whistler vyskočila na vrchol Alena Procházková. Pretekárka, ktorá už má na svojom konte niekoľko „zaujímavých“ výsledkov, zdolala vo svojom obľúbenom šprinte klasickou technikou všetky súperky. ,,Priznám sa, o tom výročí som ani netušila. Ale ak je to tak, tak som nesmierne šťastná, že som spravila takýto výsledok pre slovenské lyžovanie po dvadsaťročnej pauze,“ zareagovala 24-ročná Banskobystričanka na informáciu o „jubileu“.
Na tratiach, na ktorých budú na budúci rok lyžiarske súťaže v rámci XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri, predviedla fantastický výkon. Najskôr zabehla v kvalifikácii suverénne najrýchlejší čas, potom svojim súperkám nedala šancu ani vo štvrťfinále, semifinále a finále. ,,Bol to dosť veľký psychický tlak. Taktika bola jasná - dostať sa v každom behu hneď po štarte na čelo, pretože v zjazdoch tam boli nepríjemné zákruty a v nich vždy hrozí nejaká kolízia. Aj finále bolo také. Vyštartovala som z prvej pozície a kontrolovala som si situáciu. V cieľovej rovinke som si už verila. Tam sa už išlo na súpaž a tú mám veľmi dobrú. Je pravda, že Poľka Justyna Kowalczyková sa doťahovala, ale ja som dokázala jej nápor odraziť,“ skomentovala svoje piatkové vystúpenie študentka UMB v Banskej Bystrici.
Jej vystúpenie bolo suverénne, plné sebavedomia. Sama sa priznala, že každé predchádzajúce umiestnenie medzi najlepšími jej dodávalo sebadôveru. ,,Verila som, že to môže byť na medailové pozície, ale netušila som, že dosiahnem až takýto fantastický výsledok. Chcela som do toho dať všetko. Vedela som, že tu nie je šprintérska kráľovná Slovinka Petra Majdičová. Aj preto som si verila, že to môže byť veľmi dobrý výsledok,“ potvrdila skromná zverenka trénera Jána Valušku.
Pred dvoma rokmi sa stala v talianskom Tarvisiu majsterkou sveta vo vekovej kategórii do 23 rokov. Odvtedy už niekoľkokrát naznačila, že z nej vyrastá pretekárka schopná konkurovať absolútnej svetovej elite. V predchádzajúcej sezóne sa prvýkrát dostala na stupne víťazov v pretekoch Svetového pohára, keď vo fínskom Kuusame skončila tretia. Celkovo to bol vo Whistleri už jej siedmy prienik medzi desiatku najlepších v pretekoch o krištáľový glóbus. ,,Z prvého miesta na majstrovstvách sveta pretekárov do dvadsaťtri rokov som mala fantastické pocity, nedá sa to však ani porovnať s tým, čo prežívam teraz. Je to pre mňa super výsledok, mimoriadne si to cením, pretože je to na tratiach, na ktorých budú o rok olympijské preteky,“ pokračovala Alena Procházková.
Čo bude o rok, však zatiaľ nechcela prognózovať. ,,Určite je to pre mňa výzva. Budem sa snažiť urobiť všetko pre to, aby to aj o rok bol parádny výsledok. Nemôžem sľúbiť, že to bude prvé miesto, ale rada by som niečo podobné zopakovala,“ naznačila svoje ambície súčasná slovenská lyžiarska jednotka.
Jej výsledok medzi fanúšikmi bežeckého lyžovania zarezonoval. ,,Veľa ľudí mi už blahoželalo - rodina, kamaráti, sponzori. Všetkým im ďakujem za to, že mi držali palce a podporovali ma,“ dodala Alena Procházková.
Aj Valuška si vychutnal prvenstvo
Nechýbalo veľa a do dejiska budúcoročných ZOH by vôbec necestovala. Finančná situácia v Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) bola totiž zlá. Na účte nemali žiadne peniaze, a tak jej tréner Ján Valuška od kamarátov a známych na poslednú chvíľu zháňal prostriedky na to, aby mohli do Kanady cestovať. Požičať si museli už na účasť na Tour de Ski na prelome rokov a ani tie peniaze ešte nevrátili. ,,Bola by to obrovská škoda, keby sme ostali doma. Sme radi, že táto náročná cesta za more nebola zbytočná. Ja verím, že týmto výsledkom sme všetkých kompetentných presvedčili, že sa oplatí investovať aj do bežcov na lyžiach. Dúfam, že po návrate na Slovensko dáme všetko do poriadku,“ začal svoje hodnotenie strojca úspechov súčasnej slovenskej lyžiarskej jednotky.
Svoju zverenku mohol len chváliť. ,,Išla presne tak, ako sme si naplánovali. Takticky to zvládla bezchybne. Je vidieť, že z nej vyrastá veľká pretekárka. Prvenstvo na olympijských tratiach môže byť pre ňu obrovským impulzom do budúcej sezóny. Je to aj pre mňa prvé víťazstvo vo Svetovom pohári, vychutnávam si to. Je to neopísateľný pocit, keď vidím výsledok svojej práce na vrchole. Chápem to ako obrovskú satisfakciu za všetko to, čo už niekoľko rokov spolu podstupujeme,“ pokračoval Ján Valuška.
Alene veril, ale sám sa priznal, že o prvenstve nerozmýšľal. ,,Tajne som dúfal, že to nebude bez pódia. Po kvalifikácii mi prvýkrát prebleskla myšlienka, že by to mohlo byť aj víťazstvo. Šprinty sú však veľmi zradná disciplína. Stačí jedna chybička, jedno zaváhanie, kolízia a je po pretekoch. Alene však všetko vyšlo, nedala súperkám ani príležitosť rozmýšľať o tom, že by ju zdolali. Vyhovovali jej aj trate s náročnými stúpaniami a technicky ťažkými zjazdmi. Zvládla to majstrovsky, s prehľadom skúsenej pretekárky. Už na Tour de Ski ukázala v šprintoch voľnou technikou, ktoré nie sú jej najsilnejšou stránkou, že je výborne pripravená. Pred odletom do Vancouveru sme ešte doladili formu a myslím, že sa nám to podarilo,“ neskrýval radosť skúsený kormidelník.
Svojej zverenke je nielen trénerom, ale aj technikom. Pomáha mu pri tom Alenin otec Benedikt Procházka a Daniel Novota. ,,Podarilo sa nám pripraviť kvalitné lyže. Mazanie však bolo veľmi náročné. Predpoludním bol sneh zamrznutý, potom sa postupne otepľovalo. Bola to alchýmia, ale náš minitím to zvládol na deväťdesiatdeväť percent. Bez toho by sme na podobný výsledok nemohli ani pomýšľať. Veľké tímy tu majú kompletné servisné družstvá, ktoré už testovali veci s perspektívou na budúci rok na olympiádu. V porovnaní s nimi sme o veľký skok za nimi. Som rád, že výkonmi a výsledkami sme o krôčik pred nimi,“ zakončil Ján Valuška.
Procházkovej TOP umiestnenia vo SP
Alena Procházková sa v piatok v kanadskom Whistleri stala druhou Slovenskou v histórii, ktorá vyhrala preteky Svetového pohára v behu na lyžiach. Senzačne vyhrala šprint na 1,2 km klasickou technikou. Aj doterajšie najlepšie umiestnenie dosiahla 24-ročná Banskobystričanka v šprinte: 1. decembra 2007 vo fínskom Kuuusam jej patrila tretia priečka. Procházková sa v doterajšej kariére len sedemkrát dostala v pretekoch SP (vrátane seriálu Tour de Ski) do elitnej desiatky, do bodovanej tridsiatky sa prebojovala spolu 32-krát. Najlepším nešprintérskym umiestnením zverenkyne trénera Jána Valušku v Slávii UMB Banská Bystrica je 19. miesto v pretekoch na 10 km klasickou technikou s hromadným štartom 5. 1. 2008 v talianskom Val di Fiemme. Pred Procházkovou zaznamenala vo SP dve prvenstvá pre slovenské farby Alžbeta Havrančíková v rokoch 1988 a 1989, vtedy však ešte vo farbách bývalého Československa.
TOP umiestnenia Aleny Procházkovej vo Svetovom pohári - prehľad: 1. miesto Whistler (Kan.) - šprint 16. 1. 2009, 3. miesto Kuusamo (Fín.) - šprint 1. 12. 2007, 4. miesto Kuusamo (Fín.) - šprint 29. 11. 2008, 5. miesto Nové Mesto na Morave (ČR) - šprint 1. 1. 2009, 6. miesto Canmore (Kan.) - šprint 23. 1. 2008, 8. miesto Praha (ČR) - šprint 30. 12. 2007, 10. miesto Asiago (Tal.) - šprint 4. 1. 2008, 16. miesto Štokholm (Švéd.) - šprint 27. 2. 2008, 17. miesto Lahti (Fín.) - šprint 1. 3. 2008, 19. miesto Val di Fiemme (Tal.) - 10 km klasicky s hromadným štartom 5. 1. 2008.
Víťazstvá Sloveniek vo Svetovom pohári v behu na lyžiach - prehľad: Alžbeta Havrančíková - 10. 12. 1988 La Feclaz (Fr.) - 5 km voľne, Alžbeta Havrančíková - 15. 1. 1989 Klingenthal (NDR) - 30 km voľne, Alena Procházková - 16. 1. 2009 Whistler (Kan.) - šprint na 1,2 km klasicky
Peniaze
Hoci v celkovom poradí Svetového pohára 2008/2009 v behu na lyžiach žien je Alena Procházková „až“ 16. s 252 bodmi, v rebríčku najlepšie zarábajúcich pretekárok klope už na dvere prvej desiatky. Po piatkovom triumfe v šprinte na olympijských tratiach v kanadskom Whistleri je jedenásta so zárobkom 18 500 švajčiarskych frankov. Zverenkyňa trénera Jána Valušku inkasovala finančnú prémiu v tomto ročníku zatiaľ dvakrát - v závere novembra 3500 frankov za 4. priečku vo fínskom Kuusame a teraz vo Whistleri dostala za triumf dokonca až 15 000.
Rebríček zárobkov v seriáli SP 2008/2009 v behu na lyžiach žien: 1. Virpi Kuitunenová (Fín.) 189 750 švajčiarskych frankov, 2. Saarinenová (Fín.) 151 000, 3. Petra Madičová (Slovin.) 111 250, 4. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 58 625,... 11. Alena Procházková (SR) 18 500.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 056
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 709
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 241
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 077
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 013
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 694
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 325
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 247
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 232
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 081
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V národnej kultúrnej pamiatke priblížia históriu veže, bude v nej aj podlažie venované generálovi M. R. Štefánikovi.

4 h

V novom zariadení vznikne osem pracovných miest.

4 h
Ondřej Chvěja (FK Pohronie)

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v ďalšom prípravnom zápase prehrali s FK Pohronie 2:3.

9 h
Ilustračné foto

Mnohým ľuďom sa cez registračný formulár nedarí prihlásiť, dovolať sa na infolinku je skoro nemožné.

11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

14 h

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

20 h

Poradia sa od včera zmenili.

8 h

Už ste čítali?