Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Alena Procházková vyhrala preteky Svetového pohára v behu na lyžiach

JE LEN DRUHOU SLOVENKOU, KTOREJ SA NIEČO PODOBNÉ PODARILO

Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková dosiahla v kanadskom stredisku Whistler Olympic Park v šprinte klasickou technikou Svetového pohára FIS najrýchlejší čas a pripísala si prvé víťazstvo.
Už v kvalifikácii bola suverénne najrýchlejšia a umiestnenie zopakovala aj v pretekoch. Dvadsať rokov a jeden deň si slovenské ženské bežecké lyžovanie muselo počkať na moment, keď na najvyšší stupienok v pretekoch Svetového pohára vystúpila lyžiarka spod Tatier. Naposledy si tento slastný pocit vychutnávala Alžbeta Havrančíková 15. januára 1989 po pretekoch na 30 km v Klingenthali vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike. Legenda slovenského behu na lyžiach mala vtedy fantastickú sezónu a na jej konci sa tešila z celkového druhého miesta. V piatok 16. januára 2009 neskoro večer SEČ v kanadskom stredisku Whistler vyskočila na vrchol Alena Procházková. Pretekárka, ktorá už má na svojom konte niekoľko „zaujímavých“ výsledkov, zdolala vo svojom obľúbenom šprinte klasickou technikou všetky súperky. ,,Priznám sa, o tom výročí som ani netušila. Ale ak je to tak, tak som nesmierne šťastná, že som spravila takýto výsledok pre slovenské lyžovanie po dvadsaťročnej pauze,“ zareagovala 24-ročná Banskobystričanka na informáciu o „jubileu“.
Na tratiach, na ktorých budú na budúci rok lyžiarske súťaže v rámci XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri, predviedla fantastický výkon. Najskôr zabehla v kvalifikácii suverénne najrýchlejší čas, potom svojim súperkám nedala šancu ani vo štvrťfinále, semifinále a finále. ,,Bol to dosť veľký psychický tlak. Taktika bola jasná - dostať sa v každom behu hneď po štarte na čelo, pretože v zjazdoch tam boli nepríjemné zákruty a v nich vždy hrozí nejaká kolízia. Aj finále bolo také. Vyštartovala som z prvej pozície a kontrolovala som si situáciu. V cieľovej rovinke som si už verila. Tam sa už išlo na súpaž a tú mám veľmi dobrú. Je pravda, že Poľka Justyna Kowalczyková sa doťahovala, ale ja som dokázala jej nápor odraziť,“ skomentovala svoje piatkové vystúpenie študentka UMB v Banskej Bystrici.
Jej vystúpenie bolo suverénne, plné sebavedomia. Sama sa priznala, že každé predchádzajúce umiestnenie medzi najlepšími jej dodávalo sebadôveru. ,,Verila som, že to môže byť na medailové pozície, ale netušila som, že dosiahnem až takýto fantastický výsledok. Chcela som do toho dať všetko. Vedela som, že tu nie je šprintérska kráľovná Slovinka Petra Majdičová. Aj preto som si verila, že to môže byť veľmi dobrý výsledok,“ potvrdila skromná zverenka trénera Jána Valušku.
Pred dvoma rokmi sa stala v talianskom Tarvisiu majsterkou sveta vo vekovej kategórii do 23 rokov. Odvtedy už niekoľkokrát naznačila, že z nej vyrastá pretekárka schopná konkurovať absolútnej svetovej elite. V predchádzajúcej sezóne sa prvýkrát dostala na stupne víťazov v pretekoch Svetového pohára, keď vo fínskom Kuusame skončila tretia. Celkovo to bol vo Whistleri už jej siedmy prienik medzi desiatku najlepších v pretekoch o krištáľový glóbus. ,,Z prvého miesta na majstrovstvách sveta pretekárov do dvadsaťtri rokov som mala fantastické pocity, nedá sa to však ani porovnať s tým, čo prežívam teraz. Je to pre mňa super výsledok, mimoriadne si to cením, pretože je to na tratiach, na ktorých budú o rok olympijské preteky,“ pokračovala Alena Procházková.
Čo bude o rok, však zatiaľ nechcela prognózovať. ,,Určite je to pre mňa výzva. Budem sa snažiť urobiť všetko pre to, aby to aj o rok bol parádny výsledok. Nemôžem sľúbiť, že to bude prvé miesto, ale rada by som niečo podobné zopakovala,“ naznačila svoje ambície súčasná slovenská lyžiarska jednotka.
Jej výsledok medzi fanúšikmi bežeckého lyžovania zarezonoval. ,,Veľa ľudí mi už blahoželalo - rodina, kamaráti, sponzori. Všetkým im ďakujem za to, že mi držali palce a podporovali ma,“ dodala Alena Procházková.
Aj Valuška si vychutnal prvenstvo
Nechýbalo veľa a do dejiska budúcoročných ZOH by vôbec necestovala. Finančná situácia v Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) bola totiž zlá. Na účte nemali žiadne peniaze, a tak jej tréner Ján Valuška od kamarátov a známych na poslednú chvíľu zháňal prostriedky na to, aby mohli do Kanady cestovať. Požičať si museli už na účasť na Tour de Ski na prelome rokov a ani tie peniaze ešte nevrátili. ,,Bola by to obrovská škoda, keby sme ostali doma. Sme radi, že táto náročná cesta za more nebola zbytočná. Ja verím, že týmto výsledkom sme všetkých kompetentných presvedčili, že sa oplatí investovať aj do bežcov na lyžiach. Dúfam, že po návrate na Slovensko dáme všetko do poriadku,“ začal svoje hodnotenie strojca úspechov súčasnej slovenskej lyžiarskej jednotky.
Svoju zverenku mohol len chváliť. ,,Išla presne tak, ako sme si naplánovali. Takticky to zvládla bezchybne. Je vidieť, že z nej vyrastá veľká pretekárka. Prvenstvo na olympijských tratiach môže byť pre ňu obrovským impulzom do budúcej sezóny. Je to aj pre mňa prvé víťazstvo vo Svetovom pohári, vychutnávam si to. Je to neopísateľný pocit, keď vidím výsledok svojej práce na vrchole. Chápem to ako obrovskú satisfakciu za všetko to, čo už niekoľko rokov spolu podstupujeme,“ pokračoval Ján Valuška.
Alene veril, ale sám sa priznal, že o prvenstve nerozmýšľal. ,,Tajne som dúfal, že to nebude bez pódia. Po kvalifikácii mi prvýkrát prebleskla myšlienka, že by to mohlo byť aj víťazstvo. Šprinty sú však veľmi zradná disciplína. Stačí jedna chybička, jedno zaváhanie, kolízia a je po pretekoch. Alene však všetko vyšlo, nedala súperkám ani príležitosť rozmýšľať o tom, že by ju zdolali. Vyhovovali jej aj trate s náročnými stúpaniami a technicky ťažkými zjazdmi. Zvládla to majstrovsky, s prehľadom skúsenej pretekárky. Už na Tour de Ski ukázala v šprintoch voľnou technikou, ktoré nie sú jej najsilnejšou stránkou, že je výborne pripravená. Pred odletom do Vancouveru sme ešte doladili formu a myslím, že sa nám to podarilo,“ neskrýval radosť skúsený kormidelník.
Svojej zverenke je nielen trénerom, ale aj technikom. Pomáha mu pri tom Alenin otec Benedikt Procházka a Daniel Novota. ,,Podarilo sa nám pripraviť kvalitné lyže. Mazanie však bolo veľmi náročné. Predpoludním bol sneh zamrznutý, potom sa postupne otepľovalo. Bola to alchýmia, ale náš minitím to zvládol na deväťdesiatdeväť percent. Bez toho by sme na podobný výsledok nemohli ani pomýšľať. Veľké tímy tu majú kompletné servisné družstvá, ktoré už testovali veci s perspektívou na budúci rok na olympiádu. V porovnaní s nimi sme o veľký skok za nimi. Som rád, že výkonmi a výsledkami sme o krôčik pred nimi,“ zakončil Ján Valuška.
Procházkovej TOP umiestnenia vo SP
Alena Procházková sa v piatok v kanadskom Whistleri stala druhou Slovenskou v histórii, ktorá vyhrala preteky Svetového pohára v behu na lyžiach. Senzačne vyhrala šprint na 1,2 km klasickou technikou. Aj doterajšie najlepšie umiestnenie dosiahla 24-ročná Banskobystričanka v šprinte: 1. decembra 2007 vo fínskom Kuuusam jej patrila tretia priečka. Procházková sa v doterajšej kariére len sedemkrát dostala v pretekoch SP (vrátane seriálu Tour de Ski) do elitnej desiatky, do bodovanej tridsiatky sa prebojovala spolu 32-krát. Najlepším nešprintérskym umiestnením zverenkyne trénera Jána Valušku v Slávii UMB Banská Bystrica je 19. miesto v pretekoch na 10 km klasickou technikou s hromadným štartom 5. 1. 2008 v talianskom Val di Fiemme. Pred Procházkovou zaznamenala vo SP dve prvenstvá pre slovenské farby Alžbeta Havrančíková v rokoch 1988 a 1989, vtedy však ešte vo farbách bývalého Československa.
TOP umiestnenia Aleny Procházkovej vo Svetovom pohári - prehľad: 1. miesto Whistler (Kan.) - šprint 16. 1. 2009, 3. miesto Kuusamo (Fín.) - šprint 1. 12. 2007, 4. miesto Kuusamo (Fín.) - šprint 29. 11. 2008, 5. miesto Nové Mesto na Morave (ČR) - šprint 1. 1. 2009, 6. miesto Canmore (Kan.) - šprint 23. 1. 2008, 8. miesto Praha (ČR) - šprint 30. 12. 2007, 10. miesto Asiago (Tal.) - šprint 4. 1. 2008, 16. miesto Štokholm (Švéd.) - šprint 27. 2. 2008, 17. miesto Lahti (Fín.) - šprint 1. 3. 2008, 19. miesto Val di Fiemme (Tal.) - 10 km klasicky s hromadným štartom 5. 1. 2008.
Víťazstvá Sloveniek vo Svetovom pohári v behu na lyžiach - prehľad: Alžbeta Havrančíková - 10. 12. 1988 La Feclaz (Fr.) - 5 km voľne, Alžbeta Havrančíková - 15. 1. 1989 Klingenthal (NDR) - 30 km voľne, Alena Procházková - 16. 1. 2009 Whistler (Kan.) - šprint na 1,2 km klasicky
Peniaze
Hoci v celkovom poradí Svetového pohára 2008/2009 v behu na lyžiach žien je Alena Procházková „až“ 16. s 252 bodmi, v rebríčku najlepšie zarábajúcich pretekárok klope už na dvere prvej desiatky. Po piatkovom triumfe v šprinte na olympijských tratiach v kanadskom Whistleri je jedenásta so zárobkom 18 500 švajčiarskych frankov. Zverenkyňa trénera Jána Valušku inkasovala finančnú prémiu v tomto ročníku zatiaľ dvakrát - v závere novembra 3500 frankov za 4. priečku vo fínskom Kuusame a teraz vo Whistleri dostala za triumf dokonca až 15 000.
Rebríček zárobkov v seriáli SP 2008/2009 v behu na lyžiach žien: 1. Virpi Kuitunenová (Fín.) 189 750 švajčiarskych frankov, 2. Saarinenová (Fín.) 151 000, 3. Petra Madičová (Slovin.) 111 250, 4. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 58 625,... 11. Alena Procházková (SR) 18 500.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 6. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 7. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 8. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 5. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 6. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 10. QSI International School of Bratislava
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 974
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 072
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 813
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 796
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 732
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 337
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 311
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 116
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 104

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 2. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 4. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 5. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 6. Anton Kaiser: Florencia I.
 7. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 8. Martin Šuraba: Dvojčatá z Osvienčimu
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 492
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 7 011
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 927
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 662
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 548
 6. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 376
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 195
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 563
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Počas dvoch dní sa predstaví päť hudobných zoskupení.


ANNA GUDZOVÁ 8 h
Martina Mészáros Bariaková.

V stredu ju do funkcie vymenovala vláda.


TASR a 1 ďalší 8 h

Výstavba by mala trvať rok a pol.


10 h
Monument Majer v Banskej Bystrici

Na vojenskom cintoríne je pochovaných asi 1500 vojakov.


SITA 17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


17 h

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 16 h

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


14 h

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 2. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 4. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 5. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 6. Anton Kaiser: Florencia I.
 7. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 8. Martin Šuraba: Dvojčatá z Osvienčimu
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 492
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 7 011
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 927
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 662
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 548
 6. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 376
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 195
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 563
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu