Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Barani sú šiesti, ale stále nemajú istotu postupu

SLOVANISTI NÁM VRACALI POŽIČANÉ V BAN. BYSTRICI

Banskobystrickí hokejisti pokračovali minulý týždeň v ceste za prvou šestkou. Podľa Jána Pardavého potrebovali v posledných piatich kolách základnej časti vyhrať tri zápasy. Zuby si brúsili najmä v Poprade, kde však prehrali po samostatných nájazdoch.
Pod Tatrami v druhej tretine viedli o gól, ale nakoniec zápas do víťazného konca nedotiahli. Miroslav Chudý (asistent trénera B. Bystrice): ,,Išli sme do Popradu po tri body, ale bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Zápas bol skôr o bojovnosti ako o hernej kvalite. V závere nám už postupne dochádzali sily, takže remíza po riadnom hracom čase bola spravodlivá. Pre nás jeden alebo dva body nič neriešia.“
Odchody obrancov
Vedenie hokejového klubu Slovnaft Extraligy HC'05 Banská Bystrica ukončilo 15. januára 2009 zmluvy s dvojicou obrancov Romanom Veberom a Miroslavom Brumerčíkom. ,,Po príchode Lukáša Bambúcha sme mali v kádri desať obrancov. Webera sme predtým angažovali, lebo sme predpokladali, že absencia zraneného Vlka bude dlhodobejšia. Obaja hráči sú voľní a môžu si hľadať nové pôsobisko,“ povedal generálny manažér Vlastimil Plavucha. Tridsaťdeväťročný Roman Veber odohral za Banskú Bystricu sedem zápasov, v ktorých zaznamenal dve asistencie, tridsaťdvaročný Miroslav Brumerčík v 38 zápasoch dosiahol jeden gól a desať asistencií.
Jánošov hetrik Žiline
V najvyššej hokejovej súťaži mali pred piatkovými zápasmi zatiaľ iba tri vedúce mužstvá majú istú účasť v prvej šestke zaručujúcej play-off. Liptovský Mikuláš má k cieľu blízko, o zvyšné dve miesta bude bitka medzi štvoricou Skalica, B. Bystrica, Trenčín a Martin. Nováčik si šance pokazil v Poprade, chcel ich napraviť doma proti Žiline.
Začal veľmi dobre, v úvodných desiatich minútach viedol dvojgólovým rozdielom po góloch v presilovke a oslabení, keď utiekla dvojica Ižvolt - Majeský a uzdravený kapitán baranov sa presadil. Hlavné sólo však mal Branislav Jánoš, ktorý pred desiatimi dňami oslávil 38. narodeniny a daroval si hetrik. Prvý gól si pripísal trochu šťastne, keď jeho prihrávka sa odrazila od obrancu Žiliny a puk skončil v sieti. Potom už prekonával brankára hostí Lánička peknými strelami. ,,Aj také góly, ako prvý, platia. Skúšal som, či sa to od niekoho odrazí a podarilo sa. Bola to náhoda. Hlavne, že sme vyhrávali, čo nám pomohlo psychicky. Rýchlo sme pridali ďalší gól a hrali sme tak, aby sme vyhrali. Rozhodla naša väčšia túžba po víťazstve. Máme väčšie srdce a hokeju dávame veľa,“ povedal Jánoš.
V tejto sezóne zatiaľ strelil aj so včerajším hetrikom štrnásť gólov, v predchádzajúcich 173 a priblížil sa k magickej dvestovke. ,,Mám málo zápasov na to, aby som v slovenskej lige mohol vyrábať nejaké rekordy. Dlho som bol v zahraničí a ani nemám vek nato, aby som sa naháňal za gólmi,“ dodal Jánoš. Po jeho treťom góle sa na ľadovej ploche objavilo niekoľko šitloviek. ,,Niečo čierne mi letelo okolo hlavy a videl som, že padali ďalšie. Robí sa to na celom svete a už aj v Bystrici,“ usmial sa Jánoš. V predchádzajúcich troch vzájomných stretnutiach bol priebeh vyrovnaný, dvakrát sa z víťazstva o gól tešili Bystričania. Teraz, v dôležitom stretnutí o tri. ,,V Žiline sa zmenili tréneri a neviem, čo sa tam deje. V mojich očiach majú dobré mužstvo,“ zamyslel sa Jánoš, ktorý v minulej sezóne pôsobil práve v Žiline. ,,Smutný som z toho, na akých priečkach sa pohybuje. Hetrik pre mňa z tohto hľadiska nič neznamená. Potešilo viac víťaz-stvo a fakt, že sme stále v hre o prvú šestku.“
Prehra vo Zvolene
Pod Pustým hradom sa vo fantastickej atmosfére hral hokej s nasadením, no zviazaný taktikou a bojom o každý puk. Nechýbali šance, v úvode sa nepresadil hosťujúci Pardavý. Šanca Banskobystričanov prišla v 9. min, v prečíslení boli Ižvolt a Češík. Druhý menovaný nedal gól do poloprázdnej bránky - puk sa mu zaplietol medzi korčule. V závere prvej tretiny hrali Zvolenčania presilové hry, no Barinka recept na Petríka nenašiel. V oslabení unikol Pardavý, ktorý Laca prekonal, no puk sa kĺzal iba povedľa pravej žŕdky. Aj v druhej tretine sa do veľkej gólovej príležitosti dostal skúsený Pardavý, v prečíslení mu prihral Bulík, no ani druhýkrát neskóroval. Laca ohrozil Vlk, no po jeho pokuse sa stav stretnutia taktiež nemenil. V tretej tretine mali Zvolenčania viac z hry, v 42. min sa nadvakrát pred Petríkom presadil Barinka. Hneď na to veľkú príležitosť spálil Klouda, keď hosťujúci gólman v poslednej chvíli vyrazil puk z bránkovej čiary. V 45. min Štrba opečiatkoval dve žŕdky krátko po sebe. Hostia však ťažili zo zle vyhodeného puku, ktorý zachytil Sabol, prihral Dianovi, ten našiel pred bránkou voľného Jánoša a Banskobystričania vyrovnali. Zvolenčania nepoľavili v aktivite a v 53. min v presilovej hre po Chovanovej strele zblízka prekonal Petríka Pavliš - 2:1. V závere mohli Bystričania vyrovnať, no pri početnej výhode a odvolanom brankárovi už nenašli recept na Laca.
Milan Staš, kouč B. Bystrice: ,,Chceli sme hrať dobre defenzívne, mal nás podržať brankár Petrík, to všetko nám vychádzalo, súper nás dostal pod tlak iba v presilových hrách. Podľa môjho gusta sme hrali veľmi veľa oslabení. Súper nás vytrestal v záverečnej tretine, záver sme nezvládli, aj power-play bola už o našich hokejových kŕčoch. V zápase bolo veľa momentov, keď biele nebolo biele a čierne nebolo čierne.“