Po vstupe Slovenska do eurozóny máme menu, ktorou môžeme platiť v ďalších 15 krajinách eurozóny. Eurom sa však dá platiť aj v mikroštátoch – Monako, San Maríno a Vatikán, ktoré majú s Európskou úniou formálnu dohodu o používaní eura. Bez formálnej dohody sa euro používa aj v Andorre, Čiernej Hore
a Kosove.
Za euro 16 rožkov,
za korunu ani jeden
Pri platení eurom si ľudia budú musieť zvyknúť, že jedno euro má oveľa väčšiu hodnotu ako jedna koruna. V potravinách ste za korunu nedostali ani jeden rožok. Za jedno euro ich dostanete až 16, a to vám ešte aj pár centov vydajú.
Ani najväčšia korunová minca zďaleka nedosahovala hodnotu jedného eura. Do jednoeurovej mince sa „zmestia“ až tri slovenské desaťkorunáčky.
Väčšina euromincí, ktoré kolujú po eurozóne, podobne ako prvé eurobankovky, sa „narodili“
v roku 2002. Euromincí je spolu osem.
Jednotlivé štáty na nich majú na rubových stranách svoje národné motívy. Tých je niekoľko desiatok. Slovensko má na svo– jich minciach tri motívy, niektoré štáty majú až osem.
Predné strany, na ktorých je nominálna hodnota, sú pre jednotlivé typy mincírovnaké. Nvrhol ich počítačový expert Belgickej kráľovskej mincovne Luc Luycx.
Na Slovensku máme spolu 500 miliónov kusov mincí v rôznej hodnote. Majú hodnotu 167 miliónov eur (vyše 5 miliárd korún). Mincí je v obehu - nielen
v eurozóne, ale aj s tými, čo sa „zakotúľali“ do iných krajín, vyše 12 miliárd kusov v hodnote 731 miliárd eur. Eurobankoviek je šesť druhov rôznych hodnôt od päťeurovej až po päťstoeurovú, ktorá sa veľmi nepoužíva. Ich motívy navrhol Robert Kalina z Rakúskej centrálnej banky.
Eurobankovky si Slovensko požičalo od Rakúskej centrálnej banky. Spolu ich máme 188 miliónov kusov. Dokopy majú hodnotu sedem miliárd eur, čiže takmer 211 miliárd korún. Eurobankovky sa líšia rôznou veľkosťou, farbou a architektonickými štýlmi, ktoré sú na nich zobrazené. Na prednej strane bankoviek sú brány, na zadnej mosty.
Dovolenkové eurá
Eurové bankovky a mince majú tendenciu „migrovať“, a to najmä zo severu na juh. Týmto smerom sa presúva väčšina ľudí v Európe na dovolenky. Keďže eurobankovkami a euromincami sa platí v celej eurozóne, do emitujúcich, teda národných centrálnych bánk, sa vracať nemusia. V prípade, že turisti, alebo pracovníci na služobných cestách ich počas dovoleniek príliš veľa presunú do prímorských, či iných krajín, centrálne banky ich potom vrátia naspäť tam, kde je ich nedostatok. Teda do pôvodných členských štátov eurozóny.
„Národné“ písmeno
Hoci eurové bankovky nemajú na rozdiel od euromincí národné strany a sú pre všetkých členov eurozóny rovnaké, predsa je na nich čosi „národné“. Majú na zadnej strane rôzne písmená
v sériových označeniach, podľa toho, pre ktorý štát boli vytlačené. Pred sériovým číslom bankoviek, ktoré sa tlačia pre Slovensko, je písmeno E. Susedné Rakúsko má N, Nemecko X.