Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Barani potvrdili účasť v play-off, chcú 7. miesto

UŽ V UTOROK PROTI NITRE PRAKTICKY ROZHODLI

Bystrickí hokejisti potrebovali minulý týždeň potvrdiť účasť v play-off extraligy. Už v utorok privítali Nitru, ktorá mala štrnásťbodovú stratu a ešte mohla našich chlapcov strašiť. V priamom súboji však barani potvrdili súčasné postavenie a môžu útočiť na 7. priečku.
BANSKÁ BYSTRICA. Zápas, a aj výsledok proti Nitre, bol dôležitý pre Tomáša Bulíka, ktorý mal vo vrecku pozvánku od reprezentačného trénera Jána Filca na zápasy so Švajčiarskom. Presvedčil, že dôveru si zaslúži, keď strelil rozhodujúci tretí gól a vlastne sa uvoľnil z klubu pre ligové stretnutia. „Pozvánka do reprezentácie ma hlavne prekvapila a samozrejme potešila. Budem sa snažiť vo Švajčiarsku čo najlepšie hrať, aby ma tréner mohol ešte pozvať. Som rád, že sme s Nitrou vyhrali a máme ešte väčší bodový náskok. Mohlo ma teda vedenie klubu pustiť, aby som mohol s reprezentáciou nazbierať nejaké skúsenosti. Nemáme síce ešte stopercentne isté play-off, ale máme veľký náskok. Dúfam, že si ho neprešustrujeme. To by sme hádam museli všetko prehrať a Nitra všetko vyhrať,“ vyjadril sa Tomáš Bulík.
Víťazstvo nad Nitrou sa však nerodilo ľahko, hostia dlho držali nádej na dobrý výsledok. „Nitra mala viac striel v druhej tretine, hrala výborne. Chvalabohu, že nás podržal Imro Petrík. Povedali sme si, že chceme tretiu tretinu odohrať lepšie. Padol mi tam tretí gól a už sa to upokojilo. Po štvrtom už bolo o zápase rozhodnuté.“
Veľkú zásluhu na výhre má aj kapitán Igor Majeský, ktorý strelil dva góly. Najskôr na 2:1 a potom na 4:1. „Ešte zopár zápasov musíme vyhrať. Nitra mala napríklad v druhej tretine viac striel, ale šancí sme mali viac my. Bohužiaľ sme dali góly až ku koncu zápasu, no vyhrali sme. Je len otázka času, kedy človek šance premení. Teraz si treba hlavne oddýchnuť, pretože aj v tomto zápase to bolo rozhárané a vhod nám padol i oddychový čas na upokojenie. Dnes som mal aj šťastie. Zvyknem strieľať góly príklepom, dnes som to riešil zápästím,“ povedal Majeský.
V play-off môžu barani naraziť na vedúce Košice, alebo druhý bratislavký Slovan. „Chceme skončiť čo najvyššie. Či na siedmom, alebo ôsmom mieste, uvidíme,“ dodal kapitán baranov.
Milan Staš, Banská Bystrica: ,,Chceli sme sa priblížiť k definitíve play-off. Začiatok sme mali pomerne dobrý, no potom to bolo z našej strany nemastné-neslané. Hrali sme veľmi komplikovane. Z letargie sme sa neprebrali ani v tretej tretine, vykúpením bol až gól Bulíka. Potom sme už boli pánmi na ľade a nevyužili sme ešte veľké množstvo príležitostí.“
Vetranie dresov v Poprade
V piatkovom stretnutí pod Tatrami Bystričania nepotvrdili dobrý výkon proti Nitre. Tiež viedli 2:1, ale v čase najväčšieho tlaku ušiel pomedzi dvoch bekov Lapšanský a po skvelom blafáku prekonal Petríka - 2:2. V 32. min svoj výborný výkon korunoval druhým gólom v zápase a poslal domácich do vedenia. Tretia časť sa niesla v opatrnejšom duchu a šance sa rodili ťažšie. Hostia prehrávali, ale ich nápor neprichádzal. Na druhej strane sa však do protiútoku dostal Weissmann a Rataj strelil štvrtý gól. Banskobystričania sa nevzdávali a v power play dve minúty pred koncom znížili po veľkej chybe Šimonoviča - 4:3. Na vyrovnanie však hosťom už síl nezostalo a Poprad navyše poistil svoje víťazstvo gólom do prázdnej brány.
Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: ,,Začali sme aktívne, napádali sme dvomi hráčmi. V prvej tretine sme síce dali gól, ale nevyužili sme veľa šancí. Desať minút druhej tretiny sme opäť mali nepochopiteľný výpadok. Povedali sme chlapcom, aby sa vzchopili a dokázali sme vyrovnať.“
Miroslav Chudý, asistent trénera B. Bystrice: ,,Dnešný zápas sme si nezaslúžili vyhrať. Boli sme dnes slabším tímom a víťazstvo domácich je zaslúžené. Niektorí hráči sem prišli vyvetrať dresy.“
Víťazstvo nad Žilinou
V prvej tretine sa dlho čakalo na šance, viac sa taktizovalo. V 11. min Češík pekne našiel na útočnej modrej Tonkoviča, ktorý prešiel pred Lánička, no neuspel. K odrazenému puku sa dostal práve Češík, ktorý aj s prispením lapačky žilinského brankára otvoril skóre. Nováčik ožil, kombinoval na ľade. O minútu neskôr sa dostal Pardavý pred gólmana hostí, no stav sa nemenil. Vzápätí nepochodil ani Tománek.
Bystričania zvyšovali vedenie až v druhej tretine, ktorá bola zo začiatku bojovná, zdravo agresívna a vyrovnaná. V 28. min, po prihrávke Vlka, dôsledne sledoval puk Dian, prešiel pred Lánička, jednou rukou si podržal hokejku a oklamal žilinského brankára. Od tohto momentu bolo na ľade vidieť najmä domáce mužstvo. Z brejku mohol skórovať Tonkovič. Potom sa nepresadil Štolc, ktorý v 37. min trafil len do žrde. Najväčšia šanca Žilnčanov prišla paradoxne v oslabení, keď bystrický brankár Petrík vykorčuľoval k pravému kruhu, zle rozohral puk a Kokavec netrafil opustenú bránku. Na začiatku tretej tretiny sa hosťom napokon podarilo skórovať, keď po peknej prihrávke Koložváryho z ľavej strany tečoval puk Škoda. Dráma sa však nekonala, o dve minúty neskôr sa aktívny Dian natlačil pred Lánička. Puk síce nedostal do bránky, ale k Majeskému, ktorý trafil odkrytú časť brány. Bystričania boli pri chuti. Lánička zamestnali Dian, Mrena mieril do žrde, nepresadil sa ani Tománek. Až v 52. min Ižvolt prešiel po pravej strane pred brankára hostí, ktorý puk len vyrazil a Tonkovič sa nemýlil. V 59. min sa ešte presadil Vlk, keď spoza ľavého kruhu namieril puk presne s prehľadom do rohu bránky.
Milan Staš, tréner B. Bystrice: ,,Nastúpili sme v oklieštenej zostave, chýbalo nám päť hráčov, náš výkon bol však veľmi dobrý, dominovali sme, pohybom vytvárali šance a využívali postupne aj chyby súpera. Diváci mali z nášho víťazstva i hry radosť, z individuálnych výkonov vyzdvihujem Diana a Tonkoviča.“
Ladislav Spišiak, tréner Žiliny: ,,Nie je čo hodnotiť, Bystrica bola jasne lepšia, zatienila nás v pohybe, korčuľovaní, všade sme boli neskoro, vyrábali sme individuálne chyby, akoby sme vôbec nehrali. Keby sme za stavu 0:2 trafili prázdnu bránku, asi by vznikla nádej, ale dnes sme sklamali výkonom, prístupom k zápasu, takto sa o záchranu nehrá.“