Úrazy hlavy majú následky na celý život. O nutnosti chrániť si ju pri bicyklovaní sme sa rozprávali s Ladislavom Lahom, prednostom II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici.
Je nutné, aby nám zákon prikazoval nosiť prilbu?
- Na úmrtnosť detí a jej vývoj sme upozorňovali už pred šiestimi rokmi. Štatistiky nasvedčovali, že Slovensko sa vzďaľovalo od ostatnej Európy. Napríklad povinné autosedačky sme nemali len my a v Turecku. Podobne aj prilby sú povinné takmer vo všetkých štátoch. Paradoxne, zákon ich neprikazuje nosiť vo Švédsku. Ale tam je najnižšia úmrtnosť a nikomu ani nenapadne, aby dieťaťu nedal prilbu. Ale keď spoločnosť nie je taká uvedomelá, tak musí prísť imperatív.
Pomôže príkaz zlepšiť štatistiky?
- Mali sme veľa úrazov cyklistov a nikto z nich nemal chránenú hlavu. Ročne to bolo šesť ťažkých prípadov na stotisíc detí. Postupne sa tie čísla zlepšujú a som presvedčený, že nový zákon k tomu prispeje. Pomohla by tiež zmena v prístupe poisťovní. V zahraničí pacientovi nepreplatia ani korunu, pokiaľ nemal pri nehode prilbu.
Do akej miery prilba chráni hlavu a aká by mala byť?
- Znižuje riziko vážneho úrazu mozgu až o 60 percent. Musí dobre sedieť na hlave. Nesmie byť malá ani veľká. Takisto je dôležité, aby boli voľné uši, pretože cyklista potrebuje počuť, čo sa okolo neho deje.
Cyklisti starší ako 15 rokov nemusia nosiť prilbu mimo obce. Je to správne?
- To je hlúposť. Riziko nehody je rovnaké v obci aj mimo obce. Cyklista dosahuje všade rovnakú rýchlosť asi do 30 km za hodinu. Hlavu si treba chrániť pri každom športe, pri ktorom sa prekračuje rýchlosť 10 kilometrov za hodinu. Či už je to lyžovanie, bicyklovanie, jazda na motorke a iné.
Aké sú následky úrazu mozgu?
- Sú na celý život. Dotyční majú minimálne poruchy spánku a koncentrácie. V horších prípadoch to môže byť ochrnutie až rôzne mentálne problémy. Škála následkov je široká a vždy nejaké sú.