BANSKÁ BYSTRICA. Vráti sa tak stav spred roka 2002. „Študent sa môže zapísať na ten istý, alebo príbuzný študijný odbor na inej univerzite. Doteraz to bolo len v rámci jednej vysokej školy,“ hovorí Beáta Kosová, rektorka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pomôže to tak napríklad aj sociálne slabším, ktorí budú môcť dokončiť štúdium bližšie k domovu.
Ďalším bodom novely je dotovanie zahraničných vysokých škôl štátom. Snaha zvýšiť konkurenciu môže mať aj odvrátenú stranu. „Na Slovensku nie je veľa učiteľov. Už teraz medzi sebou súperíme o ich získanie. Ak zo zahraničia privedú aj pedagógov, môže to mať pozitívny efekt,“ hovorí Kosová.
Progres by mohla priniesť aj možnosť, aby školy vstupovali do obchodných spoločností. Podniky budú môcť využívať výskumný potenciál univerzít a zapoja ich priamo do praxe. „Je ťažké povedať, či to pomôže, ale cesta je týmto zákonom otvorená. Ak by sa našli podniky ochotné preberať výsledky výskumu a napríklad vyrábať produkty, ktoré vyvinú školy, tak by to bolo veľmi dobré. Obávam sa, že firmy nebudú mať záujem o túto spoluprácu, pokiaľ nebudú vidieť, že im to prinesie okamžitý zisk,“ pochybuje Kosová. Podľa Tibora Gregora z Klubu 500, ktorý združuje spoločnosti zamestnávajúce viac ako 500 ľudí, túto možnosť využijú. „Je to krok správnou cestou. V súčasnosti vo väčšine prípadov školy nemajú absolútne žiadne vedomosti o skutočných potrebách praxe.“
O tom, či novela bude platiť, rozhodne parlament tento mesiac.