ĽUBIETOVÁ, PONIKY. „Znížila sa aj cena, tržby poklesli oproti predchádzajúcemu obdobiu o viac ako 33 percent,“ informovala ekonómka obecných lesov Danka Majerová.
Guľatinu lesy predávajú v prvom rade na obecnú pílu. „Sortiment, ktorý píla neberie, predávame inde. Odbyt je slabší. Znížili sme aj cenu na kubík guľatiny, aby sme prežili toto obdobie,“ povedal Jozef Rosenberger, riaditeľ Obecných lesov.
Na lesoch urobili aj protikrízové opatrenia. Schválili nový finančný plán. „Znížili sa náklady v ťažobnej a pestovnej činnosti na hranu. Budeme robiť tento rok len to, čo podľa hospodárskeho plánu potrebujeme urobiť. Ťažiť budeme podľa dodávok na pílu, aby sme si pokryli náklady našej spoločnosti. V rámci krízového plánu budeme robiť len prerezávky, zalesňovanie... Okresali sme plán na to najnutnejšie,“ povedal Rosenberger.
Prepúšťať nebudú
Prepúšťať na Obecných lesoch zatiaľ nebudú. „Jeden zamestnanec odchádza na dôchodok, zo štyroch lesníckych obvodov urobíme tri. Od budúceho roku budeme mať len troch lesníkov. Jeden pracovník možno pôjde preč alebo bude preradený na inú činnosť,“ informoval riaditeľ. „Ideme v krízovom režime – robíme štyri pracovné dni.“ V piatok neostávajú všetci doma, ale striedajú sa podľa toho, koľko majú práce. Zamestnanci však nedostávajú pohyblivú časť platu.
Nižšiu cenu guľatiny musí odsúhlasiť valné zhromaždenie spoločnosti. Na obecnej píle aj lesoch ho tvoria poslanci obecného zastupiteľstva. Cenu guľatiny znížili. Do zahraničia nepredávajú nič.
Za rok musia obecné lesy zrúbať 11-tisíc metrov kubických drevnej hmoty. „V tom je drevo pre obecnú pílu - piliarska guľatina, vláknina a palivo pre občanov Ľubietovej,“ povedal riaditeľ Obecných lesov. Momentálne rúbu len toľko, koľko vedia umiestniť na trh. „S cenou už nemôžeme ísť nižšie. Finančný plán je na hrane,“ povedal Rosenberger.
Lesy majú svoju pílu
Obecný podnik lesov na Ponikách je na tom o niečo lepšie. Ročne vyťaží 11-tisíc kubíkov drevnej hmoty, z ktorej 55 percent spracováva vo vlastnej píle. „Ihličnaté stavebné rezivo je na domácom trhu takmer nepredajné. Sme odkázaní na export do Maďarska. Situácia sa vo februári zhoršila, cena stavebného reziva klesla o 20 eur (600 korún),“ povedal Roman Resl, riaditeľ spoločnosti.
Do konca februára mali objednávky, v marci im hlavný odberateľ ohlásil zníženie. „Hlavným dôvodom je pokles kurzu. Pre lesnícko-drevársky sektor je to hlavne pokles poľského zlotého a maďarského forintu. Súčasný stav si vyžaduje vykonať viac racionalizačných opatrení, a aj po nich budú drevárske a lesnícke podniky v tomto roku bojovať o svoju holú existenciu,“ povedal Resl. V Ponikách sú na to pripravení. Ak sa situácia nezlepší, v mesiacoch apríl – máj prejde píla z dvojzmennej na jednozmennú prevádzku.