Čo tieto dve osobnosti spája? Jedinečný dom na Hornej ulici. Vila Dominika Skuteckého, v ktorej sa narodil a žil aj jeho vnuk, spisovateľ Peter Karvaš. Projekt Stretnutia s osobnosťami má tri časti. Odborné prednášky o živote a diele Dominika Skuteckého a Petra Karvaša, scénické čítanie Uľaviť si!, v ktorom účinkovala aj manželka Petra Karvaša Eva, ktorá vyrozprávala krátke epizódy z ich spoločného života. Vyvrcholením projektu je pôvodná hra Tajomstvo domu Skuteckých. Inscenácia je rekonštrukciou pamäte domu na Hornej ulici, ktorý ako jeden z mála domov na území Slovenska je výnimočným svedkom kultúrno-spoločenských premien od svojho vzniku až po dnešok. Bol naplnený bohémskym myslením a umeleckou tvorbou rodiny maliara, prácou lekára, detskou fantáziou budúceho spisovateľa, rezidenciou architekta, fašistickými dogmami veliteľa Einsatzkomanda, aj administratívnou činnosťou súdruhov.
Dnes je vila opäť domom Dominika Skuteckého. Všetky tieto, ale aj iné udalosti odohrávajúce sa v Skuteckého vile, jej odhalené aj neodhalené tajomstvá, ožili v inscenácii Tajomstvo domu Skuteckých. Vďaka pútavému scenáru, scéne, hudbe, pod citlivým režijným vedením a, samozrejme, vďaka skvelým hereckým výkonom, sa pred očami divákov odvíjajú osudy obyvateľov domu, dramatické, veselé aj smutné...
Tvorbe samotnej inscenácie predchádzalo pátranie po dokumentoch a udalostiach, ktoré sa v dome udiali. „Je málo domov, ktoré sa môžu pýšiť takým množstvom inšpiratívnych podnetov, ako dom Dominika Skuteckého,“ hovorí autor hry Michal Ditte, ktorý okrem iného čerpal inšpiráciu aj z Karvašovej knihy Hniezdo.
„Osudy domu nás veľmi zaujali, genius loci tohto domu je silné, prelínajú sa v ňom udalosti, ľudia, doby. Nie všetko o tomto dome sa nám podarilo vypátrať, napríklad nevieme, čo sa stalo s manželkou Dominika Skuteckého, Cecíliou. Túto osobnosť sme si museli vyfabulovať,“ hovorí režisérka Iveta Jurčová.
Autori sa však dostali k dokumentu, kde mesto nepovolilo maliarovi vyrúbať strom, ktorý mu tienil pri maľovaní v ateliéri. „Aj pred nami tu bol život, ľudské osudy, tak ako dnes,“ hovorí umelecký šéf BDNR Marián Pecko. „Zdá sa však, že na to zabúdame. Tento svet máme požičaný, ale často sa chováme tak, akoby pred nami nič nebolo a po nás nič nebude. Je dôležité hovoriť s ľuďmi, že aj pred nami tu, v týchto domoch a všade, žili ľudia. Preto považujem tento projekt za veľmi dôležitý.“
Projekt Stretnutia s osobnosťami, ako povedala dramaturgička divadla Monika Kováčová, bude žiť ďalej, cez ďalšie osobnosti späté s Banskou Bystricou, ako Mikuláš Kováč, Jozef Gregor Tajovský, Chalupkovci, Pavol Dobšinský...
„Budeme sa v histórii Banskej Bystrice a jej okolia hrabať ďalej a odhaľovať ďalšie tajomstvá,“ hovorí Monika Kováčová. „Prípravy na inscenáciu o Hane Gregorovej, prebiehajú už teraz.“