Literárne a hudobné múzeum zriadili 1. marca 1969 ako múzeum s pôsobnosťou v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Rimavská Sobota a na Pohroní. Jeho poslaním bolo zhromažďovať, spravovať, sprístupňovať a vedecky skúmať pamiatky, ktoré majú vzťah k literárnemu a hudobnému životu vymedzeného územia. Vývoj však čoskoro priniesol zúženie pôsobnosti len na okres Banská Bystrica.
Od roku 2001 sa múzeum stalo súčasťou Štátnej vedeckej knižnice ako jej špecializovaný organizačný útvar. Zameriava sa na dokumentáciu literárnych a hudobných osobností viažúcich sa k strednému Slovensku, ale dokumentuje aj divadelné a hudobné súbory, spolky, tlačiarov, významné podujatia a udalosti a zabezpečuje aj špecializovanú celoslovenskú dokumentáciu výroby a uplatňovania ľudových hudobných nástrojov na Slovensku. V zbierkovom fonde (takmer 50-tisíc zbierkových predmetov) sú staré vzácne tlače i nová knižná produkcia spisovateľov, plagáty, bulletiny, archívne dokumenty, literárne a hudobné rukopisy umeleckých a vedeckých diel, audiovizuálne nahrávky diel, podujatí a rozhovorov s osobnosťami, fotografie, výtvarné diela, zbierky z oblasti divadelníctva, bábky a scénografiky, ľudové a klasické hudobné nástroje, trojrozmerné vecné i osobné pamiatky. V súčasnosti múzeum prezentuje svoj zbierkový fond v stálych expozíciách: Múzeum-domov múz a Ľudové a hudobné nástroje na Slovensku. Okrem toho v spolupráci s obcami spravuje aj vysunuté expozície: Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského v Tajove, v Podkoniciach je to Pamätná izba venovaná rodákovi-hudobnému skladateľovi Pavlovi Tonkovičovi.
40. výročie svojho vzniku si múzeum pripomenie zaujímavými aktivitami, ktorými chce osloviť rôznorodé spektrum návštevníkov. Aktivity budú prebiehať počas celého roka a vyvrcholia v máji.
Múzeum patrí svojou špecializáciou k ojedinelým múzeám v Európe. Za štyridsať rokov svojej existencie pevne zakotvilo v sieti slovenských múzeí s výraznými presahmi do zahraničia.