V horehronských fabrikách sa opäť hovorí o prepúšťaní. Dokonca aj v tých, ktoré to už raz urobili. Spoločnosť Bohuš v Závadke nad Hronom zatiaľ najhoršiemu čelí.
ZÁVADKA NAD HRONOM. Výrobca rúrových potrubných súčastí a fitingov pre rozvody vody a plynu, akciová spoločnosť Bohuš v Závadke nad Hronom zamestnáva 135 ľudí z Heľpy, Polomky a zo Závadky, pätnásti dochádzajú z okresného mesta a jeho okolia. Kríza ešte do zostavy zamestnancov takmer nezasiahla, doteraz uvoľnil len štyroch živnostníkov. Produkciu vyváža do šestnástich krajín, prakticky do všetkých štátov bývalého východného bloku, ale tiež do Nemecka, Francúzska a Španielska.
Nečakajú, čo to spraví
,,Momentálne hľadáme nové trhy. Rokujeme s Lotyšskom, Litvou, črtajú sa Švédi. Zvýšenie odbytu očakávame od oživenia stavebníctva. Najbližšie tri–štyri mesiace by sme mali ostať stabilní. Pokiaľ by sa situácia neriešila rýchlejšie, prejdeme na jednozmennú výrobu,“ naznačil technický riaditeľ firmy Eduard Prachniar.
Zároveň podotkol, že sú schopní flexibilne reagovať na potreby trhu. Výrobní zamestnanci spoločnosti Bohuš zarábajú v priemere 430 –500 eur (takmer 13-tisíc až 15-tisíc korún) v čistom.
Monopol na Horehroní
Len o pár metrov ďalej sídli majoritný vlastník firmy so zahraničnou spoluúčasťou, monopolný výrobca čerpadiel a výviev na Slovensku Slovpump Trade s.r.o Závadka nad Hronom. Rovnocennú konkurenciu má až na Britských ostrovoch, čo zásadne ovplyvňuje jej obchodnú bilanciu.
,,My sme sa na krízu pripravovali. Hoci začína viaznuť odber produkcie a zhoršuje sa aj platobná disciplína, na úrad práce ľudí nepošleme,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Pavol Vilém.
Sklovpump má exportných partnerov v rôznych častiach sveta. Čerpadlá a vývevy do vrtov a čerpadlá vyváža napríklad aj do Sýrie, Lýbie a Libanonu. Celý sortiment je pritom dielom domáceho štábu konštruktérov. Firmu s vlastnými vnútornými pravidlami neopustil za uplynulých desať rokov jediný zamestnanec. Slovpump nemá žiadny úver, lízing, a ani ho podľa Viléma nebude mať. Mesačný plat tamojšieho kovorobotníka sa údajne pohybuje okolo čiastky tisícpäťsto eur (vyše 45-tisíc korún). Na reginálne pomery výnimočné. Pritom celkový počet zamestnancov nepresahuje stovku.