BANSKÁ BYSTRICA. Ponuka brigád v Banskej Bystrici zatiaľ nepoklesla tak výrazne ako počet trvalých pracovných miest. Mesto, ktoré je študentským centrom už dlhú dobu, poskytuje možnosti na krátkodobý zárobok. Problémom je, že sa znásobuje počet záujemcov o prácu.
Nezaznamenali úbytok zamestnávateľov
Paulína Maslíková pracuje pre banskobystrickú pobočku pracovnej agentúry Index Nosluš. „Nezaznamenali sme úbytok zamestnávateľov. Práve naopak. Cítime, že tento rok je silnejší než prechádzajúci v rovnakom období,“ hovorí. Vidí za tým príčinu, že ich klienti sú väčšinou malí zamestnávatelia a obchodné reťazce. „Máme najmä ponuku administratívnych prác a teleoperátorov. S hypermarketmi máme dlhodobo dobrú spoluprácu.“ Z výrobných podnikov majú zmluvu len s Harmaneckými papierňami. Podnik zatiaľ nepocítil finančnú krízu a naďalej vyhľadáva brigádnikov.
Zvyšuje sa však počet záujemcov o krátkodobé práce. „Máme asi štyrikrát vyšší počet ľudí než ponúk. V poslednom čase chodia nielen študenti, ale i starší. Pravdepodobne prišli o prácu alebo sa vrátili do Bystrice,“ vysvetľuje Maslíková.
Kríza ich zatiaľ nezasiahla a nedotkla sa ani platov. „Uvidíme, čo prinesie tento rok. Ak nás postihne kríza, znížime finančné ohodnotenie.“
Firmy sú opatrné
V druhej pracovnej agentúre, ktorá pôsobí v Banskej Bystrici, je situácia odlišná.
„Záujem o brigádnikov pretrváva, ale prejavila sa tu nižšia ponuka. Firmy sú momentálne opatrné a reagujú veľmi citlivo na zmeny pracovného trhu,“ povedala Jana Zedníková, hovorkyňa spoločnosti Trenkwalder. Ide hlavne o pomocné pracovné sily na manuálnu prácu, jednorázové brigády, ako je sťahovanie alebo upratovanie. Zvýšená ponuka práce je tiež pre promotérky. Platy nemenia.
„V súčasnosti sa priemerná cena práce pohybuje okolo dvoch eur (60,25 korún) za hodinu.“