Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky

Definitívne patrí medzi top špičku

V šprinte klasickou technikou v rámci pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach v Štokholme Slovenka Alena Procházková skončila deviata.

ŠTOKHOLM. Pre banskobystrickú lyžiarku to bolo jubilejné desiate umiestnenie medzi desiatkou najlepších v pretekoch tohto rangu v kariére, šieste v tejto sezóne. Tentoraz však nezískala za tento výsledok ani frank, pretože finančné odmeny patrili iba medailistom.
Dvadsaťštyriročná Procházková zabehla v kvalifikácii ôsmy najlepší čas. Vo štvrťfinále potom s prehľadom zvíťazila, ale v semifinále si vybojovala účasť v boji o 7. - 12. miesto. Tam v silnej konkurencii nesklamala a deviatym miestom sa opäť zaradila medzi najlepšie.
Trať v okolí Kráľovského paláca vo švédskej metropole jej veľmi nesedí. Chýbajú tam stúpania, v ktorých svoje súperky vždy zdolávala. Aj tak je to jej najlepší výsledok na tejto trati v kariére. Vlani obsadila v Štokholme 16. miesto, pred dvoma rokmi skončila dvadsiata druhá. Naplnila tak svoje predštartové ambície, keď deklarovala, že by chcela skončiť do desiateho miesta. ,,Cítila som únavu. Predsa len ten tréningový výpadok najskôr pre zranený členok a potom vírusové ochorenie bol pomerne dlhý a predchádzajúce preteky v Trondheime mi zobrali viac síl. Myslím si, že za deviate miesto sa nemusím hanbiť, je to presne to, na čo som si trúfala. Odovzdala som maximum, z tohto pohľadu som spokojná. Semifinále mi nevyšlo, skončila som v ňom až piata,“ povedala pre agentúru SITA Alena Procházková.
,,Nie celkom sa nám vydarila príprava lyží, toto beriem na seba. Bol však veľký problém, aké lyže a aký vosk použiť. Pol okruhu bol zamrznutý tvrdý sneh, ale tam, kde svietilo slnko, bola kaša. Práve toto ju stálo postup do A-finále. Za normálnych okolností predsa musí Nemku Sachenbacherovú-Stehleovú zdolať. Jej však v jedinom stúpaní na trati začali prešmykovať lyže a už to nešlo. Ja som s tým, čo predviedla, veľmi spokojný,“ dodal jej tréner Ján Valuška.
Konečné poradie v SP: 1. Kowalczyková (Pol) 1810, 2. Majdičová (Slovin) 1730, 3. Saarinenová (Fin) 1485,... 18. Procházaková 423
Konečné poradie v SP v dlhých behoch: 1. Kowalczyková 1004, 2. Saarinenová 706, 3. Longová 662,... 40. Procházková 54
Konečné poradie v SP šprintov: 1. Majdičová 875, 2. Follisová 469, 3. Muranenová 461,... 6. Procházaková 353.