BANSKÁ BYSTRICA. Zelení, ktorí sa pripomínajú po celom svete najrôznejšími aktivitami, zaujali aj u nás. V slovenských mestách prezentovali turné Ekologická stopa. V kampani hovorili aj o neobnoviteľných prírodných zdrojoch.
„Každé mesto sa v rámci Ekologickej stopy bude venovať konkrétnej tematike, akými sú klimatické zmeny, ťažba uhlia, ťažba dreva v pralesoch, problematika odpadov či nadmerné využívanie prírodných zdrojov,“ uvádzajú aktivisti na svojej internetovej stránke.
V Bystrici použili drevo
Stopu vyrobili v každom meste z iných materiálov. „Prispôsobili sme to problémom regiónu. V Banskej Bystrici sme použili drevo. V Košiciach to boli zase odpadky a pneumatiky,“ hovorí Andrea Zlatňanská, jedna z organizátorov kampane Greenpeace.
Spomenula aj rozvojové krajiny ako India a Čína, o ktorých sa teraz hovorí ako o najväčších znečisťovateľoch.
„Zabúdame však na to, že väčší podiel má na súčasnom stave našej planéty Európa. Počas priemyselnej revolúcie ju poškodili najmä Spojené štáty americké a Veľká Británia. To, že teraz organizujú spolu s ostatnými krajinami samity o klimatických zmenách, je ich povinnosťou,“ pripomína Zlatňanská. Rozvojové krajiny podľa nej „nie sú jedinými hriešnikmi.“
Nedostatočná separácia
Greenpeace kritizuje aj separáciu odpadu u nás.
„Nie je dostatočná. V rôznych verejných budovách, ako sú letiská, autobusové a vlakové stanice, aj námestia a verejné priestranstvá, jednoducho nemôžete separovať, aj keby ste chceli. Mám problém niekedy nájsť aj obyčajný odpadkový kôš, nie to viacero košov na separáciu,“ upozornila.
Podľa jej názoru treba začať s aktívnou výchovou obyvateľstva. „Pokiaľ bude záležať väčšine na tom, aby sme odpad rozdeľovali, je to dobrý základ. Samozrejme, na to však treba aj podmienky. A to je už parketa štátu a verejnej správy,“ povedala Zlatňanská.
Inde to funguje
Vo Veľkej Británii majú aj rodinné domy minimálne tri druhy kontajnerov. V grófstve Surrey napríklad spoločnosť, ktorá má na starosti odvoz a likvidáciu odpadu, poskytne obyvateľom nádoby na sklo, papier, plechovky a komunálny odpad. Pre každú domácnosť.
Andrea Zlatňanská z Greenpeace Slovensko priblížila príklad z Írska. „Ak máte viac komunálneho odpadu, platíte za jeho odvoz. Ako u nás. Ak však separujete, nestojí vás to ani cent.“
Ďalšou „zelenou“ krajinou, z ktorej si možno brať príklad, je podľa nej aj Rakúsko.