Informácie, informácie, informácie. Z každej strany sa dozvedáme množstvo správ. Stáva sa vám, že večer alebo cez víkend potrebujete úplne vypnúť a nechcete počuť nič len ticho? Bežná reakcia dnešného človeka, zaťaženého vplyvom informačnej explózie.
Psychická záťaž, ktorej sa denne vystavujeme kladie veľké nároky na sústredenie sa a nervové napätie. Svaly zaťažujeme v oveľa menšom množstve, kým hlava nám ide prasknúť.
Iste, je dobré byť informovaní o mnohých veciach, ale keď sa chceme vyhnúť nepríjemnostiam, pocitom preťaženia a „treštiacej“ hlavy, mali by sme sa naučiť selektovať to, čo prijímame. Keď sa zamyslíme nad tým, čo sa v priebehu jedného dňa dozvieme, čo všetko na nás útočí, čomu sme vystavení a často len pasívne prijímame, zistíme, že až 80 percent informácií nie je pre nás potrebných.
Keď sa naučíme správne selektovať informácie, sme na polovičnej ceste k úspechu. Vyberajme si teda to, čo naozaj potrebujeme a ostatné púšťajme „jedným uchom dnu a druhým von“. Správna selekcia nemusí znamenať horšiu orientáciu v problémoch, skôr naopak.
Ako si odpočinúť?
Najlepším odpočinkom po duševnej záťaži je spánok. Ak máte problémy zaspať, svedčí to o neprimerane veľkej záťaži, z ktorej môžu vzniknúť vážne problémy. Preto je dobré venovať sa pred spaním fyzickej námahe – doprajme si krátku prechádzku, trošku si zacvičme.
Mechanická, bezmyšlienkovitá športová činnosť ako beh, chôdza, plávanie prinášajú duševný odpočinok.
Zaťaženie psychiky môžeme znížiť aj počas dňa, a to priamo na pracovisku. Prácu, ktorá si vyžaduje plné sústredenie a uvažovanie môžeme po istom čase vystriedať menej psychicky náročnou prácou – napríklad vybavovanie korešpondencie, čítanie a podobne. Vo veľkej miere pomáha relaxačná hudba.
Preto, ak chceme byť výkonní a úspešní, nestačí len poznať mnoho vecí a spracovať mnoho informácií, ale najmä si musíme nájsť cestu obnoviť svoje duševné sily.
Vnútorný pokoj môžeme nájsť v pobyte v prírode, vo venovaní sa koníčkom. Nezaťažujme sa ďalším prívalom informácií, radšej vypnime televízor a relaxujme pri hudbe /nie však agresívnej/.
Celá záhada, prečo mnohí podliehame vplyvu stresu, ktorý sa zákonite objaví pri presýtení sa informáciami, spočíva v tom, že mozog nás nebolí. Keď sa vyčerpáme fyzicky, cítime únavu, bolesť svalov a vieme, že je potrebné si oddýchnuť.