Niekoľko rokov trvalo, kým mesto Brezno dospelo k rozhodnutiu zriadiť útulok pre bezprízorných psov.
BREZNO. Už v osemdesiatom ôsmom predložila napríklad chovateľka I. Ridzoňová mestu konkrétny projekt. Po mnohých urgenciách sa napokon dozvedela, že sa jej dokument záhadným spôsobom stratil.
Ďalší pokus z roku 2006 neprešiel údajne pre nesúhlas technických služieb. Útulok, respektíve breznianska karanténna stanica, mala stáť na ich pozemku. Rozsiahly materiál mapujúci jednotlivé kroky iniciátorov a echo z kompetentných miest sme uverejnili vlani.
Peniaze vyčlenili
Primátor Brezna Jaroslav Demian sa vtedy vyjadril:
„V roku 2008 sme vyčlenili prostriedky na zriadenie útulku, alebo karanténnej stanice, do rozpočtu mestskej polície. Mala si obstarať zariadenie na odchyt psov, autá a všetko, čo k tomu potrebuje. Uskutočnili sa aj odborné zaškolenia ľudí. Poslanci návrh na takmer 20-tisíc eur (600-tisíc korún) z kapitálovej časti výdavkov však jednoznačne zamietli. Pri záverečnom účte za minulý rok opätovne požiadam poslancov, aby sa k tomu vyjadrili. A vôbec to nie je o tom, či to technické služby chcú robiť alebo nie. Budú robiť to, čo mesto a jeho občania potrebujú“.
Dodržali slovo
Podľa posledného sčítania v Brezne žije v domoch a bytoch vyše 1700 riadne evidovaných, zaočkovaných, zdanených a oznámkovaných psov. Pre desiatky chudákov z periférie, s prašivou srsťou a hladovými očami, bude umiestnenie v karanténnej stanici vykúpením. Návrh prednostu MsÚ Brezno Antona Juršu na jej zriadenie v areáli bývalej vojenskej strelnice v Rohoznej padol na aprílovom zastupiteľstve. „Počíta sa tiež s priestormi pre kynológov.“
Občianske združenie Tuláčik sa bude starať o opustených psov s patričným servisom, kým si ich neodvedie nový pán. V budúcnosti rozšíri služby o hotelovú časť.
„Majitelia psíkov si ich tam budú môcť umiestniť počas dovoleniek, osamelí napríklad pred hospitalizáciou a kúpeľnou liečbou,“ informoval prednosta.