Väčšina stredných škôl aj tento rok od prijímacích skúšok upustila. Vydýchnuť si môžu najmä tí deviataci, ktorí bodovo obstáli v celoslovenskom testovaní a to z oboch predmetov.
Maturita láka
„Dnes nie je problém na školu sa dostať, ale udržať sa na nej,“ hovorí výchovná poradkyňa na Základnej škole v Kriváni v okrese Detva Zuzana Obuchová. „Žiaci sa hlásia aj na také školy, kde so svojimi vedomosťami nemajú šancu uspieť. No dostanú sa na ne, lebo stredné školy zoberú všetkých prihlásených.“
Za pravdu jej dáva aj Zdenka Jeneiová, výchovná poradkyňa zo Základnej školy na Pankúchovej ulici v Bratislave. Hovorí, že žiak, ktorý v škole pracuje na 20 percent, sa síce na strednú školu dostane, ale po pár mesiacoch z nej odíde, lebo zlyhal.
Žiaci, ktorí končia základné školy, si najčastejšie vyberajú gymnáziá a to nielen v Bratislave, ale napríklad aj na Orave. Podobné skúsenosti majú vo Zvolene či v Lučenci. Miroslava Miadoková, výchovná poradkyňa zo Základnej školy na Vajanského ulici v Lučenci povedala, že zo 68 deviatakov najmä tí z jazykových tried prejavili najväčší záujem o štúdium na miestnom gymnáziu a obchodnej akadémii. V ostatných triedach dávajú prednosť najmä stredným odborným školám s maturitou.
Aj v školách, ktorých zriaďovateľom je prešovská župa, je najväčší pretlak na gymnáziách. Vedúci odboru školstva Karol Lacko povedal, že niektorým školám budú prváci chýbať, lebo sa prihlásilo o 800 prvákov menej ako vlani. V tomto kraji sa dlhodobo najmenej žiakov hlási na školy, ktoré sú zamerané na odevníctvo, poľnohospodárstvo a stavebníctvo.
Prijatí sa prestávajú učiť
Základné školy sa už teraz obávajú, že len čo žiaci začnú dostávať zo stredných škôl papier s rozhodnutím o prijatí, poľaví ich školská disciplína. Nielenže sa prestávajú učiť, ale aj chodiť do školy a prudko stúpa počet vymeškaných hodín. Pribúda neospravedlnených hodín, z mnohých žiakov sa stávajú záškoláci.
Pavel Sadloň, riaditeľ bratislavského Gymnázia na Ulici Ladislava Sáru hovorí, že nesúlad medzi prijímaním na stredné školy a ukončením štúdia na základnej škole sa prejavuje aj v septembri po nástupe na strednú školu. „Tým, že ich študijné tempo na konci deviatky výrazne poľaví, návrat do študijného režimu začiatkom nového školského roka je poznačený ich slabou vedomostnou úrovňou.“
Súkromní chcú certifikát
V predchádzajúcich rokoch sa často hovorilo, že najmä súk〜romné školy majú nízke nároky, a prijímajú aj tých, ktorí by na štátnych školách neobstáli. Asociácia súkromných škôl sa rozhodla, že bude tento problém systémovo riešiť. Jej výkonná riaditeľka Viera Grohová povedala, že hľadajú cestu a spôsob, ako vypracovať vlastný systém certifikácie súkromných škôl v súlade so štátnou koncepciou vzdelávacej politiky. „Od takto zavedenej certifikácie si sľubujeme zvyšovanie kvality vzdelávania na súkromných školách, ale aj prehľad o programoch, činnosti a výsledkoch súkromných škôl a školských zariadení." V minulom školskom roku sa po prvýkrát zúčastnilo 152 žiakov zo súkromných škôl testovania deviatakov. Či boli ich výsledky lepšie ako na štátnych školách, sa nedá povedať, lebo to bola príliš malá vzorka, povedala Romana Kanovská, riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.