BANSKÁ BYSTRICA, BRUSEL. Zástupcovia slovenských samospráv zisťujú, aké podmienky sú pre rozvoj podnikateľského prostredia. Zhromažďujú informácie, ktoré by mohli pomôcť krajom dostať sa k eurofondom.
Podľa župy delegát projekty neinicioval
„Pre BBSK bola od začiatku volebného obdobia prioritou podpora podnikateľských aktivít, predovšetkým z oblasti priemyslu a cestovného ruchu,“ reaguje na podnet obyvateľky z Heľpy listom Milan Murgaš, predseda banskobystrického samosprávneho kraja.
Ako ďalej píše, v období, keď v Bruseli kraj zastupoval Štefan Maceják, kraju predložili štyri projekty, z ktorých sa napokon realizovali dva. „Ani jeden neinicioval náš zástupca.“ Jeden z projektov, Regionálna inovačná stratégia BBSK – BaBy RIS, podľa Macejáka „bežal už dva roky po mojom príchode, určite som nemohol byť jeho iniciátorom. Aktívne som pri realizácii tohto projektu pomáhal.“
„Počas volebného obdobia Milana Murgaša neevidujeme informáciu, že by sa pán Maceják zapájal do týchto aktivít,“ reaguje Roman Lebeda, hovorca župy.
Peniaze z Európskej investičnej banky kraj nechcel
Štefan Maceják, ktorého kraj do Bruselu delegoval v septembri 2005, hovorí aj o možnosti čerpania financií z Európskej investičnej banky (EIB) v objeme jednej miliardy korún (vyše 33 mil. eur).
„Delegácia banky bola na Slovensku a predstavila možnosti pre kraj. Tento projekt župa zamietla a čerpala peniaze z komerčných bánk na Slovensku,“ hovorí Maceják. Podľa slov Lebedu „nemajú informáciu, že by niekedy niečo pre kraj vybavil.“
Dušan Ondrejička z luxemburskej centrály EIB sa vyjadril, že banka ponúkla možnosť čerpania úverov pre všetky kraje. „Využil to napokon Košický, Prešovský a Bratislavský kraj. BBSK uviedol, že momentálne nemá žiadne projekty.“
Maceják: Murgaš ignoroval podujatia v Bruseli
„Predseda Murgaš ignoroval podujatia v Bruseli. Odignoroval aj Open Days, kde môžu regióny nadviazať kontakty s inými regiónmi či investormi,“ pokračuje Maceják. „Podujatie pán Murgaš neignoroval, uprednostnil však pracovné povinnosti v Banskobystrickom kraji pred plytvaním financií na zahraničné služobné cesty,“ reaguje Lebeda.
V spomínanom liste Milan Murgaš informuje aj o tom, že jeden z ďalších dôvodov na zrušenie pozície zástupcu v Dome slovenských regiónov je aj záujem vlády otvoriť v Bruseli Slovenský dom, kde by mali kancelárie samosprávy, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, združenia a zväzy. Tento plán vraj kraju potvrdilo aj ministerstvo zahraničných vecí.
Zástupcovi vyplatili slušné odstupné
„Prečo ma kraj neprepustil z dôvodu neplnenia si pracovných povinností, ak som bol neefektívny, ako tvrdia? Rozviazali so mnou pracovný pomer a vyplatili mi päťmesačné odstupné vo výške asi 700-tisíc korún (viac ako 23-tisíc eur),“ pýta sa Maceják.
„Nešlo len o nesplnené očakávania. Zistili sme, že vynakladáme zbytočné prostriedky na miesto referenta v Bruseli. Rozhodli sme sa teda zrušiť stálu pozíciu zástupcu, preto sme s pánom Macejákom rozviazali pracovný pomer z dôvodu zrušenia funkčného miesta v organizačnej štruktúre,“ vysvetľuje Lebeda.
Zároveň tvrdí, že Maceják klame, ak hovorí, že kraj naďalej platí prázdnu kanceláriu v Dome slovenských regiónov. „Prispievame jednou osminou na spoločné priestory, ako sme sa dohodli s ostatnými krajmi. Je to 16 404 eur (asi 492-tisíc korún), zatiaľ čo počas pôsobenia pána Macejáka sme vynakladali takmer 1,5 milióna korún ročne,“ dodal Lebeda.
„Čo tých ďalších 300 regiónov, ktoré tam zastúpenie majú? Plytvajú len peniazmi, alebo to asi fakt má nejaký význam?" dodáva Maceják.
Agendu zástupcu v Bruseli prebrali podľa kraja odborníci, ktorí sa aktívne zúčastňujú aj rokovaní a monitorujú výzvy EÚ. Štefan Maceják v súčasnosti pôsobí ako odborný asistent na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.