BANSKÁ BYSTRICA. Projekt prepojenia Zvolena a Banskej Bystrice cyklotrasou s názvom Rodinná cestička by sa mal podať už v septembri. Informoval o tom Ladislav Monček, vedúci odboru cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Územno-plánovaciu dokumentáciu odovzdal primátor Banskej Bystrice starostom obcí Hronsek, Badín a Vlaknová, cez ktoré má cyklotrasa ísť.
Cyklotrasa naznačí smer k metropolitnému centru
Ambíciou Zvolena a Banskej Bystrice je podľa slov Ivana Saktora, banskobystrického primátora vytvorenie tretieho metropolitného centra. „Rodinná cestička - trasa pre cyklistov a korčuliarov - má byť jedným z prvých projektov, ktorý by mal tento smer naznačovať," povedal. „BBSK bude gestorom projektovej prípravy. Zainteresované mestá a obce na seba prebrali povinnosti z hľadiska majetkovo-právneho vysporiadania, aby bolo možné projekt realizovať." Odborné práce na spracovaní dokumentácie predstavujú čiastku približne 12-tisíc eur.
Starostovia to vidia na dlhší čas
Obce zmeny územného plánu prerokujú v zastupiteľstvách a v prípade súhlasu poslancov ich schvália. „Musia byť tiež pripravené na majetkové veci ako vyvlastnenie, odkúpenie či prenajatie pozemkov pod cyklotrasu," povedal Saktor. Práve v tomto starostovia vidia časový problém.
„Vo Vlkanovej je asi 200 malých pozemkov. Každému jednému treba vysporiadať jeho vlastníctvo - je tam niekoľko ľudí, ktorí sú po smrti a bude musieť byť dodatočné dedičské konanie. Treba ich oddeliť geometrickým plánom, ktorý stojí na každý švík 165 eur - kto ich zaplatí? Až potom sa môže vybavovať stavebné povolenie a žiadať o dotáciu. Keby to všetko išlo dobre, stavebné povolenie vydajú o rok. O grant sa teda v žiadnom prípade nemôže žiadať o 4 mesiace, to je nereálne," povedal Antonín Melichar, starosta Vlkanovej.
Aj podľa Pavla Zemeka, starostu Hronseka je septembrová výzva príliš skorý termín. „Najskôr to vidím za trištvrte roka, možno v januári, ak do toho nepríde niečo neočakávané," povedal.
Za euro na tridsať rokov
Vedúci odboru cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva Ladislav Monček chce ísť na ľudí z dotknutých obcí s osvetou. „Robíme to pre ich deti a vnúčatá. Je to dobrá vec. Na trasu 40 kilometrov pre cyklistov, korčuliarov a v zime pre bežkárov budú celkové náklady vyše 2, 6 milióna eur. Majiteľom pozemkov budeme navrhovať prenájom na tridsať rokov za jedno euro," povedal Monček.
Sliač žiadateľom
Obec, ktorá bude žiadateľom o nenávratné finančné prostriedky bude Sliač. Zároveň bude aj stavebným úradom. Päťpercentné kofinancovanie si rozdelia mestá Banská Bystrica a Zvolen. Zvyšných 95 percent by chceli získať z Európskej únie.
„Všetci máme záujem na tom, aby sa projekt začal realizovať čo najskôr. Chceme potešiť všetkých obyvateľov od Zvolena po Banskú Bystricu, že sa na tejto trase sa začne žiť, korčuľovať. Samozrejme vyrastie tam aj príslušná infraštruktúra, aby zabezpečovala komfort pre turizmus. Veľkolepý projekt by sme mohli začať v roku 2010," povedal primátor Saktor, ktorý prirovnal trasu k hrádzi pri Dunaji. „Ľudia sa tam budú stretávať, športovať, piecť prasiatka a piť pivo."