BANSKÁ BYSTRICA. Základná škola Magurská 16 v Banskej Bystrici sa pravdepodobne zlúči so susednou školou na Pieninskej ulici. Banskobystrický magistrát požiada Ministerstvo školstva o jej vyradenie zo siete ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica. Poslanci o tom rozhodli na dnešnom rokovaní zastupiteľstva.
Na Magurskej klesol počet žiakov od roku 2000 zo 625 na 185. Vyradenie školy bolo súčasťou návrhu „Racionalizácia základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Banská Bystrica". Poslanci o ňom hlasovali tajne.
„Rozumiem tomu tak, že poslanci nedokážu pred občanmi obhájiť svoje vlastné rozhodnutie. Tu nejde o žiadnu racionalizáciu školstva, ale o zrušenie jednej školy na základe údajov, ktoré sú nesprávne. Jediný pravdivý údaj v celom podklade je ten, že na škole je málo žiakov. Nie je to však preto, že by tam boli zlí pedagógovia, alebo nejaké iné problémy. Je to o tom, že školská správa sa postupne snažila tejto škole škodiť. Napríklad zrušením školskej jedálne či odobratím jazykových tried," povedal Juraj Ballek, predseda rodičovskej rady na ZŠ Magurská.
S rozhodnutím nebola spokojná ani riaditeľka školy Mária Šreinerová. „Úbytok žiakov je citeľný a školy by sa mali zlúčiť, ale nevieme prečo by mali zrušiť práve tú našu. Žiadny poslanec sa neprišiel pozrieť do školy ako funguje a aké sú v nej podmienky," upozornila.
Podľa poslanca Michala Buceka si kríza vyžaduje rýchle rozhodnutia. „Máme žiakov, ktorí sa zmestia do jednej budovy a sú v dvoch vedľa seba stojacich. Je logické, že v časoch krízy, keď treba šetriť, tieto školy zlúčime. Široká diskusia je vždy len brzda, pretože je tam sto iných záujmov a mnohé z nich sú nepodstatné a neobjektívne. V čase krízy nie je správne odsúvať riešenie. Rodičia detí budú vždy proti a keby sem ich volali do diskusie, tak sa nepohneme z miesta," povedal.
Poslanec Peter Lačný považuje predložený návrh za nedostatočný. „V Banskej Bystrici chýba koncepcia školstva a tento materiál je vytrhnutý z kontextu. Rušíme školy bez toho, aby sme vedeli čo tie školy budú robiť. Konkrétne v Sásovej majú síce problémy s počtom žiakov, ale schválili sme tam výstavbu tisíc bytov na budúci rok. Nie je známe, kde títo noví obyvatelia umiestnia deti. A demografická krivka nám tiež začína stúpať," skonštatoval. Šťastné podľa neho nebolo ani tajné hlasovanie. „Je to pre mňa novinkou a považujem ho za neštandardné."
Rodičia žiakov na Magurskej sami rozhodnú, kde budú ich deti pokračovať v štúdiu. O budúcnosti areálu a budov zatiaľ magistrát nerozhodol.