BANSKÁ BYSTRICA. Výstavu nazvanú Vojnová antifašistická grafika sprístupnili včera v banskobystrickom Múzeu Slovenského národného povstania (SNP). Múzeum ju pripravilo v spolupráci s Memoriálnym múzeom nemeckých antifašistov, ktoré je pobočkou Ústredného múzea Veľkej vlasteneckej vojny 1941 - 1945 v Moskve. Záujemcovia si ju môžu pozrieť do 20. júla.
"Vojnová antifašistická grafika prezentovaná v Múzeu SNP pozostáva zo 100 diel múzejnej zbierky známych umelcov - grafikov z Moskvy B. Jefimova, B. Klinča, N. Žukova, B. Prorokova, A. Žitomirského a leningradského umelca I. Charkeviča. Mimoriadnu hodnotu dodáva prácam sovietskych umelcov to, že sú to frontoví vojaci. Prešli so svojou armádou cestami vojny, deliac si s vojakmi trápenia i radosti frontového života," uviedla Michaela Bučeková z oddelenia marketingu banskobystrického Múzea SNP.
Dodala, že karikatúra a plagát boli vždy najsilnejším prostriedkom propagandy. Počas Veľkej vlasteneckej vojny nadobudli osobitný občiansky význam. Stali sa politickou zbraňou proti fašizmu a zohrali obrovskú úlohu v boji za oslobodenie vlasti od nepriateľa. Dnes sú, ako i mnohé iné svedectvá histórie, dôkazom neuhasínajúceho talentu ruského človeka a jeho lásky k vlasti.
Veľmi zaujímavé sú grafické práce B. Jefimova a B. Klinča, urobené pre časopis Krokodil. Karikatúry fašistických činiteľov ohromujú svojou ostrosťou a aktuálnosťou.
Neopakovateľné a unikátne sú kresby N. Žukova urobené na norimberskom procese, bol totiž jedným z mála umelcov, ktorých pustili do zasadacej sály. Jeho postavami boli zločinci, obhajoba, svedkovia, sudcovia, zástupcovia tlače. Podarilo sa mu zachytiť psychický stav obžalovaných. Na ich tvárach a v pózach je beznádej, tragika, strach z odplaty.