HRONSEK. Reštaurovanie mobiliáru artikulárneho kostola v Hronseku brzdí skutočnosť, že ministerstvo kultúry zatiaľ definitívne nerozhodlo o pridelení prostriedkov z grantovej schémy na tieto účely. Artikulárny kostol, ktorý je spoločne s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka od minulého roka zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, zažíva v poslednom období nápor turistov. Podľa evanjelickej farárky Anny Jakušovej ho zatiaľ zvládajú bez problémov, najviac turistov očakávajú počas letnej turistickej sezóny.
Drevené kostoly majú najväčšie problémy s drevokazným hmyzom, čo neobchádza ani hronsecký kostol. Vďaka pravidelne údržbe je však dobrom stave. Reštaurovanie mobiliáru, do ktorého patrí oltár, kazateľňa, luster a obrazy, by chceli začať čo najskôr. „Ak nám ministerstvo prostriedky uvoľní, sme schopní začať s reštaurovaním vo veľmi krátkom čase. Už v predchádzajúcom období sme spolupracovali s kvalitnými odborníkmi, ktorí sú pre nás zárukou vysoko odbornej práce," dodala Anna Jakušová.
FOTO:DANA UHRINOVÁ
Na východe aj drevená cesta
Najviac drevených kostolov je na východnom Slovensku, kde na ich spropagovanie vytvorili aj turisticky príťažlivú drevnú cestu. Keďže na strednom Slovensku ich je podstatne menej, podobná iniciatíva by zrejme nemala význam. „Spoločný zápis ôsmich kostolov pod Karpatmi však ich propagácii doma i vo svete určite prospieva," dodala farárka. Zaujímavosťou je, že do výberu kostolov pre zápis na listinu UNESCO zaradil pamiatkový úrad rímskokatolícke, gréckokatolícke a tiež evanjelické artikulárne kostoly. Popri Hronseku je na zozname aj Hervartov, Tvrdošín, Kežmarok, Leštiny, Bodružal, Ladomirová a Ruská Bystrá.
Bez železného klinca
Hronsecký kostol postavili v rokoch 1725 - 1726 podľa podmienok, stanovených takzvanými šopronskými artikulami.
Anna Jakušová dodáva, že celý kostol musel byť postavený za rok výlučne z dreva a bez železných klincov. Hlavný vchod nesmel byť od dediny a kostol nemal mať vežu. Hoci to na prvý pohľad nevyzerá, vo vnútri kostola je 1100 miest. Kostol svojim vzhľadom pripomína škandinávsku sakrálnu architektúru, za mimoriadne vzácne sa považujú obrazy z 18. storočia a barokový organ.