Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Kaliská má ďalšie zlato

Olympijská víťazka na majstrovstvách Európy v anglickom Nottinghame zažila v semifinále drámu, vo finále sa radovala.

Elena Kaliská, už päťnásobná majsterka Európy.Elena Kaliská, už päťnásobná majsterka Európy. (Zdroj: SITA)

NOTTINGHAM. Slovenská kajakárka Elena Kaliská v semifinále na 10. majstrovstvách Európy slalomárov na divokej vode v Nottinghame si užila nervy, keď chybovala v jednej z bránok a musela tŕpnuť, či sa vôbec dostane do desaťčlenného finále. Nakoniec mala kúsok potrebného šťastia a vo finále sa skúsená mazáčka ukázala v najlepšom svetle a vybojovala si zlato s náskokom 1,36 sekundy pred Emiliou Ferovou a 3,32 sekundy pred ďalšou Francúzkou Mathilde Picheryovou. Ďalšia slovenská kajakárka Jana Dukátová po vynechaní bránky skončila v desaťčlennom finále až deviata.

Dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská nadviazala na medailové reťazenie tým najlepším spôsobom. Dosiaľ sa z ME nikdy nevracala od roku 1996 naprázdno a teraz v areáli Holme Pierrepont vylovila z perejí rieky Trent ďalšie zlato. Vo svojej kariére už na ME nazbierala 12 medailí (8-3-1 vrátane hliadok). Zlato v individuálnych pretekoch je však najcennejšie, dosiaľ sa z neho tešila okrem Nottinghamu aj v L'Argentiére la Bessée 2006, v Skopje 2004, v Čunove 2002 a v Roudnici nad Labem 1998, spolu päťkrát.

Elena Kaliská cestovala do Nottinghamu s tým, že sa pribrzdila zranením rebra a aj v čunovskom kanáli pred odletom nepôsobila príliš isto. V Nottinghame sa však rozjazdila vynikajúco a lepšila sa od pretekov k pretekom. V semifinále trochu zabrnkala na nervy svojmu trénerovi Petrovi Mrázovi, no postúpila z deviateho miesta a všetko svoje umenie, ktoré ju v 37 rokoch šľachtí, si odložila na finále.

Vo finálovom závere štartovala dvojnásobná olympijská víťazka ako druhá v poradí a základom jej zlatého úspechu medzi 21 bránkami bola čistá jazda. Hneď za ňou ju v rýchlosti tromfla Francúzka Ferová, no doplatila na dva ťuky na bránkach 12 a 20. Ako odbúdali štarty, tak sa umocňovala u členky banskobystrickje Dukly nádej na medailu. V úplnom závere zlyhali jej dve najväčšie konkurentky, skúsená Češka Štěpánka Hilgertová jazdu pokazila, bola pomalá, ťukla si aj na 19. bránke a medaila sa jej rozplynula. ,,Finále sa išlo od nuly, čas zo semifinále nebol podstatný, no samozrejme nebolo to ideálne. Aj som si myslela, že mi finále smoliarsky ujde o nejaké jedno miesto, no na druhej strane, keď mi to už vyšlo, tak som nabrala presvedčenie, že môžem skončiť vysoko. Vo finále som štartovala ako druhá v poradí, v cieli som z jazdy mala dobrý pocit, aj keď drobných chybičiek som sa nevyvarovala. Mám však zlato, a tak som samozrejme nadmieru spokojná. Voda v kanáli bola pre nás dosť ľahká, no niektoré pasáže boli aj o šťastí, keď voda pomohla, na rozdiel od toho, ak ste v nej museli bojovať. Nové pádlo som nevyužívala, ešte treba na ňom doriešiť niektoré detaily, uvidím, ako to dopadne po tom, čo som si teraz starým vypádlovala zlato. Trochu bilanciu sledujem, no nad všetkými vyčnievajú zlaté medaily, ktoré som na ME vybojovala a tie uprednostňujem. Som rada, že mi do zbierky pribudla ďalšia, piata v individuálnych pretekoch a navyše po krásnom zlate vlani na olympiáde," povedala pre TASR Elena Kaliská.

Veľké nádeje sa vkladali do bývalej majsterky sveta spred troch rokov Jany Dukátovej. ktorá však na bravúrnu jazdu zo semifinále nenadviazala a aj keď dosiahla tretí najrýchlejší čas, pochovala ju vynechaná bránka číslo šesť.

Finálové výsledky

K1 ženy: 1. Elena Kaliská (SR) 104,24 (0), 2. Emilie Ferová 105,60 (4), 3. Mathilde Picheryová (obe Fr.) 107,56 (0), ...9. Jana Dukátová 154,76 (50).

1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.