BANSKÁ BYSTRICA. V dolnej časti bystrického kalvárskeho vrchu by mali pribudnúť rezidenčné vilky. Počíta s tým aj návrh zmien a doplnkov územného plánu, ktorý sa dostane na program mestského zastupiteľstva v júni. Návrh mení zásady usporiadania územia v zóne Urpín tak, že časť plochy, vymedzenej ako zeleň upravuje na plochu občianskej vybavenosti, bývania a pietneho priestoru.
Plánovaná výstavba viliek vyvolala mnoho otáznikov. „ Som presvedčená, že takáto výstavba neobstojí z pohľadu architektonického, urbanistického, ani kultúrno - historického. Akýkoľvek stavebný zásah v takomto priestore je mimoriadne citlivý," povedala historička architektúry Klára Kubičková. Obáva sa výstavby na úkor zelene, ale aj narušenia výhľadov. Poslanec mestského zastupiteľstva Milan Lichý si myslí, že namiesto doplnkov územného plánu sa mohlo počkať na konečnú verziu nového územného plánu, ktorý je v príprave.
Cirkev: nie je to svojvoľná architektúra
Klára Kubičková má obavy aj z toho, aby budovy neboli vyššie, ako sa v skutočnosti prezentuje. V prípade niektorých víl sa už začalo územné konanie. Potvrdila nám to hovorkyňa biskupského úradu Zuzana Juhaniaková: „ Beží územné konanie na regulovanú výstavbu, pričom táto regulácia podlieha krajskému pamiatkovému úradu." Vily svojou výškou podľa nej výhľady nenarušia a druhá etapa výstavby naopak prispeje k zatraktívneniu priestoru. „ Nie je to svojvoľná architektúra. Je to konanie v zmysle schválenej výstavby ešte zo začiatku 90. rokov a roku 2000, kedy bolo schválených na výstavbu približne 80 percent územia pod kalváriou," dodala. Výška každého objektu má stanovený limit. Má byť pomerná k maximálnej výške už existujúcej budovy kláštora bosých karmelitánov. Strechy objektov, podobne ako strecha kláštora majú byť rovné a zelené, aby sa zachovala prírodná scenéria kalvárie.
Do troch podlaží
Biskupský úrad sa ešte v závere minulého roka odvolal voči rozhodnutiu pamiatkového úradu k vyhláseniu ochranného pásma pamiatkovej rezervácie Kalvárie ako národnej kultúrnej pamiatky. Podľa návrhu je na území možná výstavba objektov záhradnej a parkovej architektúry pri rešpektovaní dominantného postavenie kultúrnej pamiatky. Nová zástavba musí byť posudzovaná najmä z hľadiska vnímania siluety Urpína. Podľa riaditeľa Krajského pamiatkového úradu Miroslava Suru je zmena územného plánu možná, keďže „ ochranné pásmo predstavuje v praxi skôr usmernenú výstavbu". Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová upresnila, že výstavba musí podľa požiadaviek pamiatkárov rešpektovať pietny charakter miesta a zachovať výhľad smerom od mesta. Výška budov by mala byť maximálne do troch podlaží.
Mesto ako stavebný úrad vydalo k vyhláseniu ochranného pásma pamiatkovej rezervácie záväzné stanovisko, v ktorom požaduje, aby na území bola umožnená výstavba občianskeho vybavenia a obytných objektov.