BANSKÁ BYSTRICA. Plynová kríza, ktorá začiatkom roka ochromila celé Slovensko, ukázala potrebu diverzifikovať tepelné zdroje. Týka sa to aj Banskej Bystrice, ktorá má túto prioritu zahrnutú aj v schválenej energetickej koncepcii. Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová upresňuje, že aj vzhľadom na nedávnu plynovú krízu má mesto v tejto koncepcii prezieravo zahrnutú práve diverzifikáciu zdrojov smerom k biomase.
Generálny riaditeľ Banskobystrickej energetickej spoločnosti (BBES a.s.) Ondrej Borguľa povedal, že v súčasnosti sa už naplno rozbehla príprava tohto projektu: „ Z pohľadu realizácie sa javí ako najrýchlejší projekt Radvaň." Za optimálnych podmienok by sa mohlo takto získané teplo na sídlisko dodávať už na jeseň 2010. V prípade realizácie ostatných projektov - pre lokalitu Sásová a tiež pre lokality Sídlisko a Uhlisko , by BBES zásobovala zhruba 90 percent svojich odberateľov aj teplom, vyrobeným na báze biomasy. V Banskej Bystrici by sa to týkalo asi 40 - 45 tisíc obyvateľov.
Biomasy bude dostatok
Pri prechode mnohých miest a obcí na vykurovanie biomasou sa objavuje aj otázka, či bude v budúcnosti dostatok tejto suroviny. Hlavným výrobcom lesnej štiepky je štátny podnik Lesy SR, ktorý už v roku 2004 zriadil odštepný závod Biomasa. Podľa generálneho riaditeľa Lesov SR Jozefa Minďáša je suroviny na výrobu biomasy dostatok: „ Ponuka tejto dostupnej a čistej bioenergie sa dá priamo ovplyvniť cieleným budovaním plantáží rýchlorastúcich drevín, akými sú topoľ, či agát." Viac ako 60 percent lesnej štiepky pochádza z haluziny a konárov stromov, ktoré predtým končili ako palivové drevo. V čase gradujúcej kalamity podkôrnikového hmyzu sa spracováva aj poškodené ihličnaté drevo, ktoré tvorí asi 70 percent spracovaného objemu.