Obec Kalište, ktorú pred koncom druhej svetovej vojny vypálili fašisti, vydáva kruté svedectvo dodnes. Pri rekonštrukcii základov krčmy narazili na kostrové zvyšky. Či ide o ľudské pozostatky, zistia odborníci.
KALIŠTE. Na čeľusť so zubami, zvyšky stehennej kosti, ale aj úlomky pivových krígľov narazili robotníci, ktorí zachraňujú kamenné základy vypálených domov v bývalej partizánskej obce Kalište. Obec v horách nad Banskou Bystricou potrestali príslušníci nemeckej armády za spoluprácu s partizánmi. 18. marca 1945 vypálili väčšinu domov, vyvraždili časť domácich obyvateľov a ukrývajúcich sa partizánov.
Kalište je v súčasnosti jedinou vypálenou obcou na Slovensku, do ktorej sa už život nikdy nevrátil. Torzo obce s dvoma zachovanými domami, kaplnkou a základmi vypálených domov sa stalo pietnym miestom a expozíciou Múzea SNP v Banskej Bystrici a je tiež národnou kultúrnou pamiatkou.
Riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev nevylúčil, že ide ľudské pozostatky. Môžu patriť niektorej z obetí, ktoré zaživa upálili v bývalej krčme: „Takéto nálezy sa presne zdokumentujú, posúdia ich odborníci a ak sa potvrdí, že ide o ľudské zostatky, nahlasujeme ich polícii, "dodal. Môže však ísť aj o kosti zvieraťa, keďže v tom čase neboli hospodárske zvieratá vo vnútri domov výnimočné.
V dome podľa zachovaných archívnych materiálov mali zahynúť v plameňoch štyria ľudia. Ich počet však mohol byť podľa riaditeľa vyšší: „V domoch sa v tom čase zrejme ukrývalo aj viacero zranených partizánov a vojakov, takže obetí mohlo byť viac. "
Pivo nosila do hôr na chrbte
Z pôvodného Kališťa sa dodnes zachovali dva domy, kaplnka a základy vypálených domov. Múzeum ich chce postupne všetky zrekonštruovať, ešte tento rok by mal pribudnúť aj milier na pálenie uhlia, pripravuje sa oprava partizánskych bunkrov a nemocnice. O obyvateľoch domu, v ktorého základoch sa našli ľudské pozostatky, sa vie pomerne veľa. Vlastnila ho krčmárka Sabína so synom. Výčap mala v pitvore a zákazníci sedávali v prednej izbe. Bola to vraj energická žena a 25- litrové drevené sudy s pivom vláčila do hôr na chrbte. Až neskôr ich začali voziť z údolia na vozoch. V krčme okrem piva nalievali aj riedený špiritus, petrolej do lámp a cukríky v kornútkoch.
Základy spájali blatom
Ján Solivajs, ktorý na rekonštrukcii základov pracuje a vykopal aj ľudské kosti , hovorí s úctou o remeselnej zručnosti Kališťanov: "Základy spájali iba blatom a kamene akoby viazali na seba. No bola to veľmi kvalitná a pevná robota . Máme čo robiť, aby sme ich rozbili a poskladali nanovo."
Stanislav Mičev nevylučuje, že pri rekonštrukcii základov na ďalších vypálených domoch môže ešte prísť k zaujímavým objavom.