BANSKÁ BYSTRICA. Šírenie hluku z priemyselných zón a prekročenie decibelových limitov po 22. hodine, to sú najčastejšie podnety občanov, s ktorými sa v oblasti intenzity hluku pasuje banskobystrická samospráva. Oddelenie životného prostredia rieši priemerne asi 10 písomných podnetov od obyvateľov ročne. Na hluk občania upozorňujú najmä mestskú políciu, ktorá tieto nahlásenia preveruje, prípadne rieši na mieste. Jedným zo spôsobov ako ho regulovať by mohol byť zvukomer. Špeciálny prístroj, ktorý by dokázal hluk zmerať, stojí približne 3 000 eur. Mesto Banská Bystrica ho plánuje zakúpiť v najbližšom období.
„V súčasnosti vybavujeme podnety sťažovateľov tým spôsobom, že objektivizujeme zdroj hluku a následne požiadame o profesionálne meranie Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Na základe výsledkov merania navrhneme určité opatrenia. Tento proces je komplikovaný a časovo náročný. Spravidla každý rok na tieto merania vyčleňujeme v rozpočte okolo 1 660 eur," hovorí Peter Graus z oddelenia životného prostredia banskobystrického magistrátu.
Špičkový analyzátor, ktorým chce samospráva objektivizovať aktuálny hluk v teréne, bude certifikovaný a kalibrovaný, čím z hľadiska platnej legislatívy budú splnené stanovené podmienky pre merací prístroj. V prípade prekročenia prípustných hraníc hluku bude môcť mesto upozorňovať, príp. aj udeľovať sankcie majiteľom takýchto prevádzok.
Správu o legislatívnych súvislostiach a finančných dopadoch potencionálneho merania hluku zo strany Mesta Banská Bystrica vzalo mestské zastupiteľstvo na vedomie už 28. apríla. Na najbližšom rokovaní poslancov MsZ, ktoré bude 25. augusta predložia informatívnu správu o meraní hlučnosti v meste.