Aké následky môže mať veterná kalamita, no hlavne nerozumné zákazy pri jej odstraňovaní, upozorňovali lesníci a štátna ochrana prírody už v roku 2004.
BREZNO / BANSKÁ BYSTRICA. Premnožený podkôrny hmyz totálne rozložil smrečinové lesy na území Nízkych Tatier. Je len otázka času, kedy sa to prejaví na úbytku vody. Zdevastované horstvá sú čoraz menej schopné spadnutú vlahu nasať, zadržať a postupne uvoľňovať. Správa národného parku Nízke Tatry pracuje na projekte, ktorý to má do značnej miery napraviť. „Ide o výstavbu malých nádrží a hrádzok na zachytávanie vody, samozrejme, súbežne s celým systémom revitalizácie lesných svahov. Hoci príroda v niektorých oblastiach sa už viditeľne regeneruje, na prudkých polomoch vystavených slnku to bez ľudskej pomoci nepôjde," konštatovala riaditeľka NAPANT-u Elena Gregorová.
Na obsahovej časti projektu s pracovným názvom názvom Voda pre NAPANT - NAPANT pre ľud, participuje mimovládna organizácia, ktorá má vo svojom programe ochranu vôd.
Michal Kravčík, Ľudia a Voda: "Náš vklad pre NAPANT v podstate kopíruje to, čo sme rok po vetrovej kalamite začali praktizovať vo Vysokých Tatrách. (Výstavba malých hrádzok na zachytávanie vody , projekt „Vodný les"). Okrem jednoznačného významu vody pre celý ekologický reťazec existujú totiž indície, že ako termoregulátor klímy je najlepšou prevenciou proti premnoženiu podkôrneho hmyzu. Príklad - mŕtve smrekové lesy na južnej a podstatne menej napadnuté pasáže na chladnejšej severnej strane NAPANT-u".
Les nie je ZOO
Dôležitosť obnovy lesa a ekosystému postihnutých horstiev potvrdila aj nedávna medzinárodná Karpatská konferencia, ktorú hosťoval Národný park Nízke Tatry. Odborníci, zastupujúci Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Taliansko, Francúzsko, Maďarsko, Ukrajinu, Česko a Slovensko venovali štyri dni programu a témam súvisiacim s výskytom a ochranou veľkých lesných šeliem (medveď, rys, vlk) v jednotlivých krajinách. Padli pri tom mnohé zaujímavé čísla. V porovnaní napríklad Talianskom, ktoré eviduje 30-80 kusov medveďov, v slovenských lesoch ich je ich približne od 800 do 1100." Svedčí to o kvalite práce lesohospodárov. Nemali by sme sa dať „menežovať" štátmi, ktoré šelmy nemajú vôbec, alebo len v minimálnom počte," podotkla E. Gregorová.
Nebudú sa „hrať"
Smrekové lesy na území Nízkych Tatier vymierajú. Na južnej strane neodvratne, na severnej, chladnejšej je postup podkôrneho hmyzu pomalší. Lesníci však tvrdia, o rok-dva prejde masívne aj tam. Na družicových snímkach už vidno jednotlivé ohniská výskytu. Vandalstvo na lapačoch podkôrneho hmyzu, podobné ako v TANAP-e, však Správa národného parku Nízke Tatry Nízke Tatry ešte nezaznamenala. Ak by sa však stalo, automaticky a nekompromisne využije trestný režim za poškodzovanie cudzej veci a ohrozovanie verejného záujmu.