BANSKÁ BYSTRIA. Sami sebe. V čase krízy to môže znieť ako heslo šetrenia, v prípade Banskej Bystrice to je však inak. Magistrát plánuje ročne minúť státisíce eur za prenájom rekonštruovanej radnice, ktorú predalo nedávno stopercentnej mestskej spoločnosti MBB. Odhadovaný schodok v daňových príjmoch Banskej Bystrice je pritom len na tento rok okolo troch miliónov eur.
Mestskí poslanci dostali návrh na 20ročný prenájom radnice. Ak mesto návrh prijme, 15 rokov bude platiť ročne 362tisíc eur (takmer 11 miliónov korún). Časť historickej radnice by mali využívať ako Kultúrne informačné centrum a na reprezentačné účely, sobáše. Zadný trakt budú prenajímať.
„Mesto si bude vlastnú radnicu prenajímať, čo je samo osebe trápne, za také nájomné, že po takmer troch rokoch vráti MBB kúpnu sumu. Bude len nájomcom v cudzom dome, hoci s právom prenajímať nevyužívané priestory,“ hovorí nezávislý poslanec Vladimír Pirošík, ktorý je aj špecialistom Transparency International na samosprávy.
Mestské zastupiteľstvo predalo radnicu na historickom námestí aj napriek upozorneniam časti poslancov na riziká koncom roku 2007. Mestská spoločnosť zaplatila magistrátu 1,1 milióna eur. Pirošík tvrdí, že oficiálnym argumentom na predaj radnice bolo to, že MBB získa výhodnejší investičný úver na prestavbu, ako mesto.
Poslanec sa domnieva, že mohlo ísť skôr o snahu vyhnúť sa verejnému obstarávaniu na následné zákazky za takmer šesť miliónov eur.
Magistrát hovorí, že sa nedá hovoriť o výhodnom obchode. „Nejde o obchod, ale o riešenie problému rozostavanej radnice,“ povedala hovorkyňa mesta Monika Pastuchová.
„Treba diskutovať o tom, či presun vedenia mesta do radnice, je v čase prehlbujúcej sa krízy hospodárny. Či by nebolo lepšie radnicu nejaký čas celú prenajímať len na komerčné účely,“ hovorí Pirošík.
Pastuchová hovorí, že nájomné môže po 15 rokoch klesnúť na symbolickú sumu. Magistrát má na radnicu predkupné právo.