STARÉ HORY. Tieto vtáky, o niečo väčšie a zavalitejšie ako vrabce, sa v poslednom období vyskytujú na našom území hojnejšie, ako tomu bývalo na jeseň počas posledných rokov. "V ihličnatých porastoch pod hornou hranicou lesa vo Veľkej Fatre sú viaceré kŕdle, v ktorých je aj niekoľko stoviek krivonosov. Tehlovočervené samčeky a zelenkastohnedé samičky sú však aj na ihličnatých stromoch v dedinách a v mestách, na ktorých hľadajú potravu. Tohtoročný zvýšený výskyt týchto operencov u nás možno označiť za inváziu, za ich masový prílet zo severnejších oblastí kontinentu. Pravým domovom krivonosov smrekových sú totiž staré porasty so smrekom obyčajným. Na Slovensku jeho populačné stavy odhadujeme na 25 až 50-tisíc párov," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Krivonos smrekový je potravový špecialista - prekríženým zobákom sa po preštiknutí šupiniek na šiškách smreka dostáva k semienku, ktoré je jeho hlavnou potravou. V lesoch sa živí prevažne semenami smreka obyčajného, ale pri terajšom "vpáde" do miest a dedín sa tieto vtáky živia aj semenami borovice lesnej, borovice čiernej, ale aj smreka pichľavého a smreka omorikového. Krivonosy sa väčšinou držia v kŕdlikoch, tak na stromoch, ako aj pri prelietavaní medzi stanovišťami. Zaujímavým aj pozoruhodným faktom je to, že dokážu zahniezdiť a úspešne vyviesť potomstvo aj počas zimných mesiacov, dodal Saniga
Invázny výskyt krivonosa smrekového je tohto roku pozoruhodným prírodným javom a odborníci nevylučujú, že sa v kŕdlikoch ich severských populácií môžu vyskytnúť aj do strednej Európy vzácne zaletujúce príbuzné druhy - krivonos sosnový a krivonos bielokrídly.