BANSKÁ BYSTRICA. Priemerný čas pobytu domácich návštevníkov, ktorí v tomto roku prišli do kempingov v Banskobystrickom kraji, bola 3,6 dňa. Zahraniční sa v nich zdržali trochu dlhšie, v priemere 4,3 dňa. Vyplýva to z prieskumu v 12 kempingoch, ktorý koncom júla urobil odbor cestovného ruchu Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
"Až 69 % návštevníkov v týchto kempingoch bolo zo Slovenska. Zo zahraničných mali najvyššie zastúpenie Holanďania, po nich Nemci, Česi, Maďari a Poliaci. V menšom počte prichádzajú do nášho kraja aj Angličania, Dáni, Švédi a Belgičania. Zaujímavosťou u Holanďanov je, že sa väčšinou v kempingu zdržali jeden, nanajvýš dva dni. Ale v tých, ktoré si obľúbili, sa zdržali aj 10 až 15 dní," informoval TASR Anton Bača z odboru cestovného ruchu Úradu BBSK.
Prieskum kempingov v Banskobystrickom kraji koncom júla sa zameral tak, ako aj po iné roky, na kvalitu poskytovaných služieb, nové aktivity ich prevádzkovateľov a problémy, s ktorými zápasia. Poznatky z neho potvrdili, že bez strešného orgánu kempingov na Slovensku budeme podobné zariadenia vo vyspelých krajinách dlho dobiehať. Nevyhnutná je preto dlhodobá štátna pomoc pri modernizácii týchto zastaraných zariadení a zmena súčasnej legislatívy, konštatoval Bača.
Až sedem prevádzkovateľov sa počas kontroly vyjadrilo, že problémy pri podnikaní sú podobné ako vlani. Všetci potvrdili negatívny dopad pretrvávajúcej ekonomickej krízy. Z nich štyrom sa podniká horšie než vlani. Nižšia solventnosť domácich i cudzincov nemala dopad len na dva kempingy, a to Brezno Rohozná a Kremnica. Do ostatných prišlo aj napriek priaznivému počasiu o poznanie menej ľudí než vlani.
V ôsmich kempingoch zostala úroveň ubytovacích služieb v porovnaní s predchádzajúcim rokom nezmenená. V štyroch ich prevádzkovatelia čiastočne zmodernizovali ubytovacie zariadenia a v dvoch - Dolná Strehová a Brezno - Rohozná budujú nové objekty. Stravovacie služby sa zlepšili v štyroch kempingoch - Teplý Vrch, Dolná Strehová, Tajov a Divín. Pribudli tam nové kapacity a niektoré existujúce zmodernizovali.
Sociálne zariadenia až v ôsmich kempingov zostali v porovnaní s minulým rokom nezmenené. Sú síce čisté a udržiavané, väčšina z nich je už však morálne opotrebovaná. Pred otvorením tohtoročnej letnej turistickej sezóny sociálne zariadenia zmodernizovali iba v troch kempingoch, uviedol Bača.
Viac doplnkových služieb ako vlani poskytujú počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny v piatich kempingoch. Pribudli možnosti na rekreačný šport, malé bazény pre deti, hojdačky, prístrešky na opekanie a rybolov na vodnej ploche susediacej najmä s kempingami Brezno - Rohozná, Nová Baňa, Zvolen a Teplý Vrch. V žiadnom nie sú animačné služby, podľa prevádzkovateľov o nich ani zatiaľ neuvažovali. Do svojej ponuky by ich mohli zaradiť v budúcnosti po zlepšení ekonomickej situácie.
Kempingy okrem dvoch (Nová Baňa, Brezno Rohozná) patria k starým. Vo väčšine z nich sú zariadenia základných i doplnkových služieb staré niekoľko desiatok rokov a napriek snahe o trvalú údržbu, čistotu a čiastočnú modernizáciu už nespĺňajú súčasné požiadavky a nároky klientov.