Kolkáreň v Bystrej postavila obec v roku 1933. Pôvodne mala hlinenú dráhu.
BYSTRÁ. Drevený objekt kolkárne v Bystrej poslúžil počas vojny ako stajňa pre armádne kone. Na miestach, kde boli uviazané, ostali dodnes ohryzené trámy.
V zime roku 1961 spadla pod ťarchou snehu časť strechy. Ešte ten istý rok na jeseň ju pokryli nanovo. Na konštrukciu zarobila vtedajšia miestna mládež. Chodila do lesov vykášať trávu.
Posledná z prvých
Správu zariadenia majú dnes pod palcom hasiči. Veľa sa toho nezmenilo ani po technickej stránke. Drevené kolky nahradili umelohmotné, dvíha ich automatický stavač. Z pôvodných gúľ, ktorým dávali hráči mená podľa toho, do akého tvaru ich opotreboval čas, napríklad strapačka alebo vajce, sa ešte dve zachovali.
Kedysi boli kolkárne takmer v každej obci, pri každom väčšom pohostinstve. V Mýte pod Ďumbierom, Brezne, vo Valaskej, v Čiernom Balogu, no všetky zanikli.
Niečo sa deje
„Okrem Podbrezovej, ktorá si vybudovala nadštandardné podmienky a hráčske zázemie, sme už v širokom okolí asi len my. Hráme obecnú ligu a memoriál Pavla Mistríka. Najviac ma však teší, že sa chytajú mladí," naznačil Marián Alberty, starosta Bystrej.
O hre, podobnej kolkárskemu športu, hovorí starý záznam v Rothemburskej kronike už v roku 1157. Dnes sa však už aj u nás preferuje bowling. Skalní tvrdia, nemá už tú atmosféru. Ku kolkárni v Bystrej patrila kedysi typická dedinská krčma. Naposledy v nej sídlil obecný úrad. No krčma sa vráti do svojho. Malý objekt práve rekonštruujú. Či to čaká aj kolkáreň, starosta nepotvrdil ani nepoprel. „Uvidíme," povedal.