cká obhajkyňa titulu Betty Heidlerová. Na Olympijský štadión príde 70-tisíc.
BANSKÁ BYSTRICA. Hrašnová a Heidlerová sú rovesníčky. Slovenka, ktorá sa narodila v Bratislave oslávila 26. narodeniny na jar, Nemka z Berlína ich bude mať na jeseň. Obe patria k tipovaným medailistkám.
,,Úloha spolufavoritky ma nevyrušuje. Je nás päť vyrovnaných, tabuľky neklamú. Svetové šampionáty majú špecifiká. Domnievam sa však, že na postup do finále postačí 71 metrov a to si musím trúfať," hovorila vrhačka banskobystrickej Dukly, ktorá vlani ukončila vysokoškolské štúdium na Pedagogickej fakulte, kombináciu telesnej a etickej výchovy.
Hrašnová považuje skôr za miernu výhodu, že ju pred necelým týždňom z prvej pozície svetových tabuliek zosadila Poľka Anita Wlodarczyková - 77,20 m. Slovenka je druhá - 76,90 m. Odstupy sú malé: 3. Ruska Tatiana Lysenková, ktorá sa vrátila po dopingovom treste - 76,40, 4. Bieloruska Aksana Meňkovová, olympijská víťazka z Pekingu - 76,20, 5. Heidlerová - 75,93. Až potom je väčší odstup, takmer dvojmetrový od ostatných.
Príjemný nezvyk
Kladivo nie je disciplínou, v ktorej by mohla atlétovi pomôcť k dobrému výkonu šťastná okolnosť. Oštepárovi môže náčinie podfúknuť priaznivý vietor, diaľkara zase potlačiť o riadne centimetre ďalej. Vrhčovi zvyknú podmienky skôr pokaziť radosť. Hrašnová neznáša predovšetkým ostrý vietor. Dážď ju až tak neznepokojí, pravdaže, ak nie je mokrý a šmykľavý kruh. "Myslím, že také niečo nehrozí na podujatí rangu majstrovstiev sveta. Mám rada rýchlejšie, hladké kruhy," vysvetlila.
Keď budú súťažiť kladivárky možno predokladať, že berlínsky Olympijský štadión bude počas druhého víkendu šampionátu natrieskaný. Organizátori avizujú, že arénu, ktorú v roku 2004 zrekonštruovali za 242-miliónov eur, vypredajú na každý z deviatich dní MS. Pre kladivárky je súťaž pred 70-tisíc divákmi nezvykom. "Ale ja sa to veľmi teším. Práve preto, že nás často vytláčajú do predprogramov, na vedľajšie plochy, alebo na iný deň ako bývajú hlavné súťaže mítingov."
Program zvolili Nemci nezvyčajne. Počas súťaže (začína sa o 19.30 h) štvorkilogramovým náčiním lietajúcim do vzdialenosti sedemdesiatich metrov sa v dráhach bude behať. "Nemci sú zdatní organizátori. Iste všetko riadne zabezpečia. Inak mi však zvykne prekážať, keď hádžem a vidím, že sa v dosahu skáče alebo behá. V podvedomí máme azda všetky zakorenené reflexy, že nesúťažime v jednoduchom športe.
Vyrovnaná forma
Slovenská kladivárska rekordérka z tohtoročnej Trnavy (16. mája) výkonom 76,90 metra, čo je piaty najdlhší hod histórie, hovorila, že po výbornej vlaňajšej sezóne už lepšia prísť ani nemôže. Ale prišla. Hrašnovej rekord je výnimočný, ešte viac naznačuje vyrovnanosť formy. Atlétka Dukly dvakrát razy prekonala 75 metrov, štyri hody mala cez 74 m (dva blízko k sedemdesiatpäťke), osem za 73 m, a štrnásťkrát prehodila 71 metra.
Hrašnová sa na sezónu pripravovala v americkom meste Athens v štáte Georgia, kde študuje jej brat Branislav Daniš (Hrašnová sa za slobodna volala Danišová). Už druhý rok trénuje techniku s chýrnym americkým odborníkom na vrhy Donom Babbittom, na Slovensku ju koučuje Jozef Hanušovský. Obaja budú v Berlíne. "Babbitt je členom americkej výpravy, takže nebude problém, aby mi poradil. Prítomnosť trénerov je dôležitá pre psychiku. Kladivár si neuvedomí pri vrhu drobné chyby. O takom je skvelé ako vám z tribúny niekto naznačí v čom bol zakopaný pes. Stačí posunok."
Stihne mamine
Kladivárka odchádza do Berlína až v utorok skoro ráno. "Je to blízko, je to tak lepšie. Vyhnem sa stresu. Nik sa mu nevyhne." Hrašnová hovorila, že pri televízore strávi čas, iba keď budú súťažiť jej kolegovia z reprezentačného tímu. trénuje už iba ľahko. Ešte pred šampionátom zájde do Trnavy, kde žije jej mamička. Tam oslávia jej narodeniny. "A párkrát si zahádžem v kruhu, v ktorom trénuje libor Charfreitag," upozornila strieborná medailistka z juniorských ME (2001) i MS (2002). Na svetový šampionát ide tretí raz - v Edmontone 2001 skončila 23., Na MS v Osake pred dvoma rokmi po zranení na výbornom, ale smoliarskom 13. mieste, jednu priečku od finále. K nemu jej chýbalo 40 centimetrov.
Na vlaňajšej olympiáde v Pekingu sa prebojovala Slovenka do užšieho finále, skončila ôsma. O jedno miesto predstihla práve Heiderovú. Dobré umiestnenie malo na Slovensku striedavý ohlas. Vo vlaňajších tabuľkách bola naša kladivárka druhá (76,82 m) za víťazkou OH Meňkovovou.
Hrašnová zvykne z našej výpravy na veľkých podujatiach štarotvať pravidelne posledná. Ak sa nedostane do finále diaľkarka Jana Velďáková a osemstovkár Jozef Repčík, a ona áno, čaká ju rovnaký osud znovu. Nevďačná rola. Už párkrát atlétka počula: Hrašnová to musí zachrániť. "Zvykla som si," povedala do telefónu jasne. Človek pochopil, že od Hrašnovej, ba od žiadneho atléta, je zbytočné i netaktné drankať presné prognózy.