BACÚCH. V roku 1999 na základe zmluvy uzavretej medzi Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, Výskumným ústavom rastlinnej výroby Piešťany, Slovenskou agentúrou životného prostredia Banská Bystrica, Nadáciou Ochrany genofondu rastlín Nitra a Obecným úradom v Bacúchu založili tzv. repozitárium „Sad Horehronie". Išlo o súčasť rozsiahleho programu Záchrana ohrozeného genofondu rastlín na Slovensku. Bacúch rieši zachovanie úžitkových ovocných stromov a okrasných rastlín, vhodných na pestovanie v tamojších klimatických a pôdnych podmienkach.
Médiá to pohli
Problém nastal v roku 2007, keď sa niektorí zákonní vlastníci začali uchádzať o navrátenie majetku a o peniaze za desaťročný nedobrovoľný prenájom. Až keď vec opakovane zverejnili, starosta obce Ján Turošík 29. júla t.r. po porvýkrát pozval za okrúhly stôl štyroch z nich, aby sa dohodli na postupe. Navrhol im štyri varianty majetkovo-právneho usporiadania: predaj, prenájom, založenie tzv. samostatne hospodáriaceho roľníka, a zámena pôdy. A po prvý raz im umožnil nahliadnuť do zmluvy. Na ilustráciu - v článku 5 a 6 sa uvádza: „Repozitórium je zriadené na základe predmetnej dohody na parcele EN č.lll7 s produkčnou plochou 2.469l ha... na základe dobrovoľného súhlasu Obecného úradu v obci Bacúch pre dlhodobé bezplatné využitie pozemkov..."
Zisťovali sme, či zmluvní partneri mali k dispozícii relevantné údaje o tom, komu patria.
Stará vec, noví ľudia
Slovenskú agentúru životného prostredia Banská Bystrica v úlohe štátneho dozoru zastupoval v tom čase Ing. T. Dnes už nie je jej zamestnancom. Najprv tvrdil, že nevie o žiadnom sade, napokon si spomenul. O tom, ako je to s pôdou, údajne nevedel.
Ľuboš Čillag, námestník generálneho riaditeľa SAŽP Banská Bystrica: „Informáciu, že je sad v Bacúchu na súkromných pozemkoch, počujem po prvýkrát. Nebol som vtedy zamestnancom agentúry, zmluvu som zatiaľ nevidel, dám si ju vyhľadať."
Ďalší z účastníkov na projekte, Ing. M., vtedy štatutárny zástupca Výskumného ústavu rastlinnej výroby Piešťany, je už na dôchodku. Doc. Daniela Benediková (VURB Piešťany) k prípadu uviedla: „O situácii ma telefonicky informoval pred dvomi týždňami pán Turošík. Požiadal o odbornú radu, ako záležitosť vyriešiť. Osobne považujem za schodnú formu samostatne hospodáriaceho roľníka, ktorý by prevzal starostlivosť o sad. V tom prípade by sa dali získať dotácie a z nich aj vyrovnať desaťročné nájomné vlastníkom pozemkov. Inou možnosťou je preočkovanie genofondu a výsadba takto získaných jedincov na iné miesto. To by trvalo minimálne ďalšie dva-tri roky. Výrub sadu alebo svojvoľné zabratie časti pozemku D. Benediková vylúčila. Sad je štátom chránený zdroj genofondu. Stanovisko vykonávateľa vedecko-technického projektu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Nitra J. Brindzu sme nezískali. V čase prípravy tohto materiálu bol v zahraničí.
Známe a možné
Účastníci stretnutia s J. Turošíkom, starostom Bacúcha, v prvom rade požadovali doriešenie odškodnenia za užívanie pôdy. J. Rakyta spochybnil platnosť zmluvy o zriadení a využívaní sadu (repozitária), pretože bola podpísaná bez vedomia vlastníkov. L. Moznerová pripomenula, že na list z roku 2007, v ktorom žiadala, aby sa problém riešil, nedostala dodnes odpoveď. Zdôraznila, že zváži možnosť riešiť vec súdnou cestou. Starosta sa okrem iného zaviazal, že do ďalšieho stretnutia (20. 8.) predloží vlastníkom cenový návrh na odkúpenie, výšku možného odškodného a možnú čiastku za prenájom pozemkov.