ŠPANIA DOLINA. Pietnym miestom baníkov by mal byť neveľký areál bývalej trafostanice patriacej podniku Rudné Bane, ktorú zbúrali.
"Ministerstvo hospodárstva SR, pod ktoré podnik Rudné bane patrí, už dostalo žiadosť, aby nevyužívaný pozemok bývalej trafostanice s rozlohou približne 150 štvorcových metrov, ktorý je majetkom štátu, previedlo do vlastníctva bývalej baníckej obce Špania Dolina. Naše Bratstvo by tam potom postavilo spomínaný pamätník, pretože zatiaľ nikde nie je žiaden pamätník, ani pamätná tabuľa, pripomínajúca 48 baníkov zo Španej Doliny odsúdených na smrť po povstaní v roku 1526. Väčšine z nich sa podarilo ujsť, piatich však popravili, ich mená sa ale nepodarilo zistiť," uviedol majster špaňodolinského Baníckeho bratstva Herrengrund Andrej Sitár.
Banícke bratstvo Herrengrund je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2003. Spolok sa usiluje o obnovenie a rozvíjanie viacstoročnej tradície baníckych zvykov, zbieranie, reštaurovanie a uchovávanie pamiatok na banskú činnosť v regióne. Jeho cieľom je oboznámiť verejnosť na Slovensku a v zahraničí s históriou ťažby medi v Španej Doline. Existencia Baníckeho bratstva (Fraternitas Corporis Christi) v Španej Doline je historicky doložená listinou z roku 1463. Patrónom špaňodolinských baníkov je sv. Kliment. Insígnie, ktoré dodnes používajú pri takzvaných aušusníckych službách, pochádzajú z roku 1701.
Banícke povstanie v rokoch 1525-26 bolo najväčšie sociálno-politické hnutie baníkov na Slovensku v období feudalizmu. Predchádzali mu najmä udalosti od roku 1523, keď ťažiari začali baníkov vyplácať nehodnotnou mincou razenou od roku 1522. Tiež žiadosti baníkov odstrániť drahotu, avšak neúspešne. Za zvýšenie miezd ozbrojení baníci demonštrovali v Banskej Bystrici 16. mája 1525. Do pohybu sa dali baníci aj plebejské vrstvy v Kremnici, Banskej Štiavnici a Hodruši, ale ťažiari a kupci neustúpili. Na jeseň 1525 vznikol obranný Banícky zväz so strediskom v Španej Doline, ktorý udržiaval spojenie medzi baníckymi zoskupeniami, zakročoval proti zdražovaniu a zastal sa väznených reformných kazateľov. Na koniec februára 1526 pripravil ozbrojené povstanie.
Baníci 24. februára 1526 vtrhli do Banskej Bystrice a podpálili viacero domov kupcov. Celého mesta sa zmocnili na viac ako 10 dní, avšak do hradného areálu sa im preniknúť nepodarilo a museli ustúpiť pred presilou šľachtického vojska a drábov. Povstanie sa skončilo pochytaním mnohých jeho účastníkov, súdmi a odsúdením mnohých baníkov - niektorých v neprítomnosti - na smrť. Šťastie mali tí, ktorým sa podarilo utiecť do hôr a na Moravu. Ďalší hľadali záchranu vo vojsku Jána Zápoľského, ktorý viedol vojnu s prívržencami Ferdinanda I. Habsburského. Tých odsúdených na smrť, ktorí sa v nasledujúcich rokoch vrátili domov a chytili ich, popravili.